Year: 2026

igraliste

Nova igrališta obradovaće mališane u Bašaidu, Novim Kozarcima i Velikom Selu, kao i u Mikronaselju, naselju Strelište i Vašarištu.

Ovo je jedan od projekata koji je za KIKINDSKI portal najavio gradonačelnik Mladen Bogdan, ističući da planovi za izgradnju igrališta postoje već nekoliko godina, ali su okolnosti u prethodnom periodu usporile njihovu realizaciju.

-To smo planirali 2025. godine. Međutim, situacija koja se dešavala i u državi i u društvu nas je malo omela. Ipak, od tih planova nismo odustali i u 2026. godini započinjemo ono što smo tada zamislili. Siguran sam da će ova igrališta obradovati i roditelje i naše najmlađe sugrađane, jer su upravo porodice godinama unazad tražile ovakve sadržaje- kaže gradonačelnik.

Projekat se realizuje uz podršku više partnera. Četiri igrališta biće finansirana kroz projekat kompanije NIS „Zajednici zajedno“, dok se preostala dva grade uz podršku pokrajine i Ministarstva za brigu o porodici, i uz učešće grada.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Gradonačelnik je uputio i apel građanima da nove prostore za igru čuvaju i koriste.

– Molim sve sugrađane da vode računa o njima, da se sprave i prostor ne uništavaju. Sa druge strane, važno je i da se igrališta koriste – jer bi bilo šteta da posle truda i ulaganja ostanu prazna- poručio je Bogdan i podsetio da izgradnja igrališta nije moguća na svakoj lokaciji, čak i kada postoji inicijativa građana.

Novo igralište niče i u Novim Kozarcima

-Parcele moraju biti sto odsto u vlasništvu grada, moraju biti na bezbednoj udaljenosti od saobraćaja i ne smeju da imaju podzemne instalacije poput gasovoda ili vodovoda. Često se dešava da dobijemo peticiju za neku lokaciju, ali kada se sve proveri u katastru, ispostavi se da ona nije pogodna- objasnio je gradonačelnik.

Tri igrališta u gradu biće izgrađena u: naselju Strelište, na uglu ulica Braće Sredojev i Vašarište i u Mikronaselju. Jedno igralište planirano je i u Novim Kozarcima, gde su radovi već započeli, a nova igrališta dobiće i mališani u Banatskom Velikom Selu i Bašaidu.

J. C.

predskolska-medalja-(2)

Na Međunarodnom sajmu obrazovanja u Novom Sadu, Predškolskoj ustanovi ,,Dragoljub Udicki“  uručena je Velika zlatna medalja. Za nagradu je konkurisao vrtić ,,Kolibri“ sa projektom ,,Zajedno smo bezbedniji“ realizovan prošle godine i koji je uključio  veliki broj učesnika uz podršku Crvenog krsta i vatrogasaca iz NIS-a. Program ,,Smanjenje rizika od elementarnih nepogoda i drugih opasnosti“ je prvi put u državi, obuhvatio najmlađu populaciju, decu od jedne do sedam godina i to iz vrtića „Kolibri“.

Direktorica, Kristina Drljić, napominje da su nagrade procena uspešnosti svake ustanove i da još uspešnije integriše sve članove velikog tima kako bi funkcionisali još bolje.

-Podsetiću da smo u proteklim godinama dobili najviša priznanja. Na Sajamu obrazovanja 2022. godine srebrnu medalju za uređenje prostora u realizaciji vaspitno obrazovnog rada. Već naredne godine na istoj manifestaciji pripala nam je zlatna povelja za rad. Tu su i zlatne medalje za dramsko izvođenje predstava , za sprovođenje programa ,,Godine uzleta“,za podršku prvih karika u vaspitno obrazovnom lancu u radu sa decom jaslenog uzrasta. Sve je krunisano prošle godine „Svetosavskom nagradom“  za značajne rezultate i doprinos razvoju predškolskog obrazovanja i vaspitanja. Dobili smo i najvišu ocenu eksterne komisije, nismo stali. Nastavljamo i dalje da se razvijamo i unapređujemo sve segmente rada u našim vrtićima – istakla je Drljić.

Podsetimo i da je pokazna vežba bila evakuacije u slučaju zemljotresa i požara i da joj je prethodio je ciklus edukacije zaposlenih, dece i roditelja. Nastao je film, autorsko delo vaspitača, koji prikazuje kroz sve faze i segmente rada na projektu. U filmu je muzička numera čiji autori su deca i vaspitači, a ovim projektom biće obuhvaćeni svi vrtići na teritoriji grada.

struja-2

Zbog planiranih radova na elektromreži, u sredu bez električne energije će u Kikindi biti potrošači u Kumanovskoj ulici, od Đ. Oličkova do S. Lakai Gige, u periodu od 13:30 do 14:30 časova.

 

Kako je navedeno, u slučaju da radovi budu završeni ranije, napajanje može biti uspostavljeno i pre planiranog roka. Takođe, u slučaju loših vremenskih uslova, radovi mogu biti odloženi.

bogitw-street-5433221

U bečkom okrugu Favoriten, najmnogoljudnijem i najraznovrsnijem delu austrijske prestonice, građani više ne čekaju pravdu, čekaju samo policiju. Nakon poziva na broj za hitne slučajeve 133, pomoć stiže tek nakon 40–45 minuta, a često i kasnije – sa porukom: „Nemamo slobodnih patrola“. Socijaldemokrata i predsednik bečkog okruga Markus Franc (SPO) više ne krije ogorčenje, potrebno je hitno povećanje broja policajaca sa sadašnjih oko 320 na najmanje 500, jer se Favoriten, kako kaže, „ne tretira ravnopravno sa drugim delovima grada i zemlje“.

Svedočenja stanara su potresna i sve učestalija. Noću na ,,Reumannplatzu“ nožem je izboden čovek, tinejdžerske bande napadaju prolaznike, ulice se zatvaraju zbog velikih intervencija. U Oberli se redovno održavaju ilegalne trke i divljanje vozilima, takozvana „roadraner“ scena postala je nedeljni ritual za koji nema dovoljno policijskih snaga da se kontroliše. „Ne možemo ni redovne kontrole da obezbedimo vikendom“, priznaje Franc u intervjuu za lokalne medije. Sve se drži na prekovremenom radu i iscrpljenim ljudima u uniformi.

Ovakva slika nije samo statistika to je svakodnevica hiljada porodica koje žive u strahu. Favoriten odavno nije samo multikulturalni mozaik, već i epicentar problema koje vlasti decenijama guraju pod tepih, masovna imigracija bez integracije, propadanje školskog sistema, siromaštvo i odsustvo autoriteta. Umesto da se suoče sa uzrocima, političari nude flastere, programe za „jednake šanse“ i školsku pomoć koju siromašne porodice ionako ne mogu da plate.

Predsednik okruga Franz, inače socijalista, u ovom trenutku zvuči gotovo kao tradicionalni konzervativac: traži više reda, više policije i više discipline. Poruka je jasna, bez snažne ruke države, multikulturalni eksperiment u srcu Evrope može se pretvoriti u otvoreni haos. Pitanje nije da li će Favoriten eksplodirati, već kada,  ako se ništa ne promeni.

Pogled redakcije portala Srpski Ugao

Austrijske vlasti i dalje ćute ili nude puka obećanja. Građani više ne veruju u lepe reči. Veruju samo u plave uniforme kojih, izgleda, nema dovoljno. Jeziva činjenica je da su vlasti kao u Vestren filmovima o divljem zapadu morale da postave tablu sa znakom o zabrani nošenja oružja.

Zona zabrane oružja uvedena je početkom marta 2024. godine, nakon niza ubistava i teških napada nožem, posebno oko Reumannplatza, Keplerplatza i Favoritenštrase (pešačka zona). Obuhvata ključne delove Favoritena od Platz der Kulturen do Reumannplatza i okolnih blokova. Zabranjeno je nošenje noževa dužih od 6 cm, palica, palica za boks, šokera i drugog oružja. Kontrole su pojačane, a prekršaji se kažnjavaju novčano ili oduzimanjem oružja.

Prema najnovijim informacijama iz Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije i bečke policije u bečkom okrugu Favoriten (10. okrug) zabrana neće biti ukinuta ni nakon leta 2026. godine. Ova privremena mera se produžava redovno na tri meseca već više od dve godine. Tinejdžerske bande, migrantsko poreklo počinilaca u mnogim slučajevima, droga i siromaštvo i dalje hrane nasilje. Zato se zona ne ukida, već se evaluira svaka tri meseca.

Piše: Stefan Stojanović, Srpski ugao

saobracaj-teretna-vozila-(6)

Na području Policijske uprave u Kikindi tokom vikenda dogodile su se četiri saobraćajne nezgode u kojima je jedna osoba zadobila teške telesne povrede. Nastala materijalna šteta procenjena je na iznos od 205.000 dinara. Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog nepropisnih radnji  vozača.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno su sankcionisana 282 učesnika u saobraćaju. Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno devet vozača, od kojih su dva zadržana u trajanju do 12 časova, jer im je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila alkohola u organizmu odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 30 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 199 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 44 ostala prekršaja.

jefimija-temisvar-(2)

Članice plesnog studija „Jefimija“ učestvovale su na takmičenju u Temišvaru. U susednoj Rumuniji nastupile su sa dve koreografije i osvojile prvo i drugo mesto.

-Ovo je naše treće učešće u takmičenju gde smo predstavljali naš grad, Rusko Selo i našu državu Srbiju. Plasirali smo se na takmičenje u Španiji u Barseloni u septembru ove godine što je za nas veliki uspeh – istakla je Snežana Aćamović.

Sledeće nadmetanje članice „Jefimije“ očekuje već 27.marta u Kanjiži gde se održava Internacionalni plesni festival u Kanjiži.

Uveliko teku pripreme za treći ,,Ruskoselski festival plesa“ koji se organizuje povodom Svetskog dana plesa. I ove godine biće donatorskog karaktera jer će dva prikupljena sredstva biti upućena Predškolskoj ustanovi ,,Dragoljub Udicki“ odnosno vrtiću ,,Bubamara“ u Ruskom Selu.  Festival je u nedelju, 29. marta sa početkom u 16 časova.

A.Đ.

basaid-saobracajka-1

Tokom prethodne nedelje na putevima u Republici Srbiji dogodile su se 573 saobraćajne nezgode u kojima je poginulo četiri, a povređeno je 259 osoba. Tokom prethodne nedelje na putevima na području koje pokriva Policijska uprava Kikinda dogodilo se sedam saobraćajnih nezgoda u kojima su povređena tri lica.

U prethodna 23 dana na putevima u Republici Srbiji život su izgubila 26 učesnika u saobraćaju 15 vozača, pet putnika i šest pešaka. Ovi podaci predstavljaju ozbiljno upozorenje i obavezu za sve da odgovornije učestvuju u saobraćaju.

Analize pokazuju da je neprilagođena brzina i dalje dominantni faktor nastanka najtežih saobraćajnih nezgoda. Pored toga, nekorišćenje sigurnosnog pojasa značajno povećava rizik od smrtnog ishoda, kako kod vozača tako i kod putnika. Posebno zabrinjava i nepropisno i nebezbedno kretanje pešaka kolovozom, što često dovodi do tragičnih posledica.

Iz MUP-a apeluju na sve vozače da prilagode brzinu uslovima na putu , poštuju saobraćajne propise i obavezno koriste sigurnosni pojas. Pešake podsećaju da koriste pešačke prelaze i da se kreću na bezbedan način, vodeći računa o sopstvenoj vidljivosti.

fudbal

Nedeljnim utakmicama 18, na vojvođanskom „Istoku”, odnosno 19, na zrenjaninskom „Području”, kompletirana su kola u ovim rangovima, a prva prolećna runda bila je na rasporedu i u najnižem rangu nadmetanja – Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”.
Rezultati 18. kola Vojvođanske lige „Istok”: Gradnulica – Zadrugar 2:2, Budućnost – Begej 0:5, Sloboda – Napredak 2:2 /Vrbački, Terzin/, Jedinstvo (BK) – Kozara 3:1 /Vidović/, Glogonj – Jedinstvo (V) 0:0, Dolovo – Polet 1:1, Crvena zvezda – Vojvodina 2:0 /Barbul, Stojanov/. Nisu igrali: Borac – Radnički 3:0 /službeno/.
POREDAK: Gradnulica 46, Glogonj 39, Jedinstvo (BK) 36, Dolovo 35, Borac 32, Jedinstvo (V) 32, Vojvodina 31, Sloboda 30, Crvena zvezda 29, Begej 29, Polet 21, Zadrugar 20, Kozara 13, Radnički 12, Napredak 10, Budućnost 0.
U 19. kolu, u subotu i nedelju (15.00), sastaće se: Glogonj – Gradnulica, Jedinstvo (V) – Borac, Kozara – Sloboda, Begej – Zadrugar, Vojvodina – Jedinstvo (BK), Napredak – Dolovo, Polet – Budućnost. Neće igrati: Radnički – Crvena zvezda 0:3 /službeno/.
Rezultati 19. kola Područne lige „Zrenjanin”: Vojvodina – Naftagas 3:0 /Selaković, N. Bakić, Kovrlija/, Borac – Jedinstvo 4:1, Bilećanin – Mladost 2:0, ŽFK Banat – Rusanda 1:0, Banat – Delija 1:1 /Ivanović, kazneni udarac/, Lehel – Polet 2:0, MSK – Omladinac 2:1, 2.oktobar – Napredak 3:1 /Rankov/.
POREDAK: Omladinac 48, 2.oktobar 44, MSK 42, ŽFK Banat 39, Bilećanin 39, Polet 37, Vojvodina 29, Mladost 28, Naftagas 24, Borac 23, Jedinstvo 20, Lehel 19, Napredak 17, Rusanda 16, Delija 7, Banat 5.
U 20. kolu, u subotu i nedelju (15.30), igraće: Delija – ŽFK Banat, Rusanda – Bilećanin, Naftagas – 2.oktobar, Napredak – MSK, Omladinac – Lehel, Polet – Banat, Mladost – Borac, Jedinstvo – Vojvodina.
Rezultati 12. kola Međuopštinske lige „Kikinda-Žitište”: Proleter – Crvena zvezda 0:6, ŽAK – Budućnost 8:0 /Golić triput, Sabljić dvaput, Todorov, Ratko i Knežević (autogol)/, Jedinstvo – 1.oktobar 4:0, Bega – Borac 2:2 /J. Koman dvaput/, Roham – Podgrmeč 3:4, Olimpija – Vojvodina 0:2.
POREDAK: ŽAK 32, Crvena zvezda 26, Roham 25, Bega 23, Podgrmeč 22, Vojvodina 21, Jedinstvo 15, Olimpija 13, Borac 10, 1.oktobar 7, Proleter 7, Budućnost 3.
13. kolu, u subotu i nedelju (15.00), igraće: Vojvodina – Roham, Olimpija – ŽAK, Podgrmeč – Jedinstvo, 1.oktobar – Bega, Borac – Proleter, Crvena zvezda – Budućnost.

stoni-tenis

Na Prvenstvu Srbije u stonom tenisu za kadetkinje u Bačkoj Palanci, članica Galadske Lena Terzić zauzela je u pojedinačnoj konkurenciji drugo mesto, a srebro joj je pripalo i u dublu s koleginicom iz Temerina. Inače, Terzić je i blizu nastupa za kadetsku selekciju Srbije na predstojećem Prvenstvu Evrope u Portugalu, a od Kikinđana u Bačkoj Palanci takmičio se još Mario Banjaš.

D. P. 

dzudo-1

Kikindski Džudo klub Partizan nastupio je na turniru u Temerinu s 19 dečaka, a dvojica među njima osvojili su druga mesta: stariji poletarac Mladen Bubulj, u kategoriji do 34kg i Teodor Zavišin (do 42kg). Kikinđani su u ukupnom ekipnom poretku bili 24, među 49 klubova.
D. P.

error: Content is protected !!