Yеар: 2026

козарци-скола-свестеник

Ученике другог разреда Основне школе „Иво Лола Рибар“ из Нових Козараца недавно су посетили свештеник Александар Секулић, његова супруга Снежана Савичић Секулић, првакиња београдске опере и ћерка Јања, као и Драгана Д. Мирковић, композитор и текстописац. Пријатељство започето пре неколико месеци наставља да расте и продубљује се, а све је почело захваљујући пријатељству учитељице Неле Дамјанов и Драгане Д. Мирковић.

-У разговору са Драганом споменула сам да у разреду имам троје ученика са извесним здравственим проблемима јер знам да је и она током младости имала тегоба. Наш разговор препричала је свом пријатељу свештенику Александру Секулићу који служи у цркви Александра Невског у Београду. Изразио је жељу да помогне и то је и учинио за једно дете из мог разреда. Пожелео је да га упозна и да нас угости. Напоменула сам да је у мом одељењу седморо ђака и да су сви они ради да сазнају ко је свештеник Александар, на шта нас је он пред Нову годину позвао у Београд.

Учитељица Нела и њени ђаци отишли су у Београд где су обишли знаменитости, а примио их је и патријарх Порфирије, о чему је „Комуна“ и писала. Сада је дошао ред на доброг домаћина да буде угошћен, тако да је средином фебруара дошао у Нове Козарце.

-Деца су се јако зближила са свештеником Александром и дочекала су га  срдачно и са осмесима. Гануло ме је реченица Александрове супруге Снежане која је рекла да је дошла да види дечију лепоту. Најпре смо били у школи где су деца рецитовала, певала и глумила, али и упознала их са школском зградом. Сви смо уживали када је у нашој учионици запевала првакиња београдске опере Снежана Савичић Секулић. Као прави домаћини, родитељи ученика, припремили су послужење и традиционална јела – прича Дамјанов.

Београђани су читав дан провели са децом. Посетили су цркву Светог Илије у Новим Козарцима и Народни музеј у Кикинди где су се уз кустосе упознали са поставкама, а за децу су организоване радионице.

-Пријатељство ћемо градити и даље. У сталном смо контакту са породицом Лекић и оно што деца жељно ишчекују јесте посета београдском Зоо врту. Наиме, док смо били код патријарха он је их је питао да ли су посетили животиње у зоолошком врту, што тада није било могуће јер је био затворен. Тада им је рекао да ће их водити у Зоо врт и они су то запамтили и само о томе причају – открила нам је учитељица Нела.

Са друге стране Снежана Савичић Секулић потрудиће се да организује одлазак у позориште како би мали Козарчани одгледали представу за децу.

А.Ђ.

офк-кикинда

Нови Бановци – Судија: Горан Тешановић (Србобран). Стрелци: Благојевић 73. и Адеми (казнени ударац) 85. за Омладинац, Миленковић 10. и 51. за ОФК Кикинду. Жути картони: Ганић, Добријевић, Лукић (Омладинац), Милисављевић, Молнар, Степанчев, Чутовић (ОФК Кикинда). Црвени картони: Ганић (Омладинац) 90. и тренер Ћулум (ОФК Кикинда) 32. минут.
ОМЛАДИНАЦ: Ганић, Деља (Тривић), Максимовић, Лукић, Стевановић (Благојевић), Добријевић, Михаиловић (Вукмановић), Гуснић (Милосављевић), Бојовић (Адеми), Лазаревић, Ђурић.
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Чутовић, Молнар, Трифуновић, Миленковић (Ћировић), Лекај, Белош (Степанчев), Милисављевић, Вучетић, Вујовић, Стојановић (Оторан).
Боља игра Кикинђана није на крају награђена победом. Добро је отворила утакмицу ОФК Кикинда, Белош је набацио, Стојановић продужио главом, а Миленковић (на слици) потом погодио под пречку за рано водство. Због приговора судији, тренер Ћулум искључен је након пола сата игре, а резултат с почетка остао је на снази до одмора. Почетком наставка опет је Миленковић затресао мрежу, тада је све одрадио сам и након продора забио у ближи угао. Међутим, када се ближио финиш, домаћин је смањио преко Благојевића, после центаршута, поентирао је ударцем главом. У самој завршници Вучетић је скривио најстрожу казну, а с пенала сигуран је био Адеми за поравнање. Када је истицао последњи минут, Молнара је у ситуацији „један на један” пред самим казненим простором оборио голман Омладинца Ганић. Искључен је из игре, али Лекај из идеалне позиције није угрозио играча домаћина који је морао пред мрежу свога тима као голман, пошто је Омладинац извршио свих пет замена. Погодио је Лекај тада играча домаћих који је био близу „зида”, а  у седам минута судијског додатка, исход је остао неодлучен.
Д. П. 

243623-wеддинг-997634

Српска православна црква и верници данас обележавају празник Светих 40 мученика Севастијских, у народу познатији као Младенци.

Празник је посвећен сећању на 40 војника који су 320. године, у време цара Ликинија, страдали због преласка у хришћанство, упркос забрани.

Младенци се традиционално везују за брачне парове у првој години брака. Према обичају, млади супружници у свом дому дочекују госте који им доносе поклоне и на тај начин им пружају подршку на почетку заједничког живота.

Симболика празника указује на верност и љубав, као вредности којима би супружници требало да теже, по угледу на севастијске мученике.

Обичај налаже да домаћице припреме 40 колачића – младенчића, премазаних медом, који симболизују сладак и дуг живот. Празник увек пада у време поста, па је и трпеза посна.

У црквеном календару Младенци су обележени црним словом, па се тог дана избегавају тежи послови.

вибер-слика-2026-03-22-12-28-37-431-1-768x911
Како портал НС Уживо наводи у даљем тексту:Усредило је испумпавање! Блокадери из групе „Млади Кула“ нашли су се у незгодној ситуацији, како сазнајемо, планирана акција из Липара доживела је потпуни дебакл још пре него што је и почела.

Према информацијама, свега пет до шест људи било је спремно да крене у шетњу ка Кули, што је изазвало панику међу организаторима. Страх од негативног одјека на друштвеним мрежама био је пресудан, а уследило је експресно повлачење.

Велика акција најављена, па отказана!

Помпезне најаве, приче о масовности и подршци, а онда испумпавање на терену. Уместо колоне блокадера, остала је само празна прича и тишина.

Организатори су, суочени са реалношћу и слабим одзивом, одлучили да не организују шетаче из Липара, покушавајући да избегну јавни блам. Међутим, штета по њихов кредибилитет већ је начињена.

Још један покушај који се завршио пре него што је и почео.

Извор: НС уживо

куглање-18.-војводина-нс-кика

Окончана је Суперлига за куглашице, а Кика 0230 завршила је шампионат на трећем месту и наредне сезоне имаће наступ у Европи. Иако су Кикинђанке највећи део сезоне провеле на другој позицији табеле, а ближе крају надметања чак биле и поравнате на врху с водећом Алиментом, Кика је четвртим поразом у сезони, у Новом Саду, 6:2 (3.045:2.995), од Војводине, пала на трећи степеник лествице, а другог места докопала се Славиа из Ковачице. Првак је постала, као и претходних година, поменута Алимента из Новог Сада.
КИКА 0230: Кресоја 482, Чорба 229, Француски 488, Шибул 515, Френц 545, Команов 524, Бунгхарт 212.
Д. П. 

сајан-цисцење-села-(7)

Мештани Сајана, уз подршку Месне заједнице, учествовали су у пролећном чишћењу села. Акцији су се одазвали чланови удружења, волонтери, млади, мештани, али и ученици од виших разреда Основне школе „Мора Карољ“, њих шездесетак. Сакупљено је педесет великих врећа отпада, истакао је председник Савета МЗ Золтан Тот.

-Акцијом смо обухватили све улице, али и прилазне путеве ка селу. Хвала свима који су учествовали, а посебно ђацима, који и на овај начин уче да чувају и воде рачуна о животној средини – рекао је Золтан Тот.

Како истиче наш саговорник сви који су били у могућности помогли су да се уреди село.

-Сав отпад који се накупио током зимских месеци је уклоњен, а одзив је био одличан. Поред тога што смо уредили село, ово је била прилика и да се дружимо и проведемо време заједно. Посебно бих се захвалио нашим пензионеркама које су, по завршетку акције чишћења, за све учеснике припремиле мекике – навео је Тот.

У Сајану већ за две недеље очекују пријатеље и госте. У организацији Друштва за неговање традиције и обичаја „Делибаб“ у суботу, 11. априла, биће организоване 31. Ускршње народне игре. Циљ је да се деца упознају са народним обичајима који се везују за ускршње празнике, али и да се угосте малишани из других средина. И овога пута биће организована изложба фарбаних ускршњих јаја и такмичење у ускршњим играма. За најуспешније предвиђене су и награде. Тог дана за све посетиоце биће отворена и Завичајна кућа у Сајану која чува начин на који се некада живело.

А.Ђ.

 

СРТ-119-б

На репертоару позоришта „Лане“ данас (недеља) у 17 сати на репертоару је представа „Сто му громова постао сам мајка“. Текст је написала Оливера Оља Јелкић, а режирао је  Драган Остојић.

Ово је луткарска представа на коју се дуго чекало. Морске авантуре чекају да заголицају вашу машту, а музика, сценографија и светла и гледаоце  уводе у сам свет морских дубина.

роатрy-стипендије-(2)

Студенти прве године Андреј Поповић, Никола Бунић, Павле Гојковић и Исидора Јаконић  овогодишњи су стипендисти Ротари клуба Кикинда. И ове године ротаријанци су наставили праксу да новчано помогну младим суграђанима који су остварили одличне успехе у средњој школи и који су уписали жељене факултете међу првима на листи.

Андреј Поповић био је ђак генерације Основне школе „Ђура Јакшић“ и Гимназије „Душан Васиљев“, а познат је по научном раду и значајним признањима које је остварио из астрофизике и математике.

-Уписао сам Математички факултет у Београду, модул примењена математика, смер математика. Положио сам све испите из првог семестра и просек ми је 10. Ова година је потпуно другачија у односу на претходне јер немам такмичења на која треба да се фокусирам, него сам све своје снаге усмерио на учење. Ово је година прилагођавања, а већ наредне године планирам да напишем нови научни рад са менторком Милесом Срећковић са Електротехничког факултета у ком ћу обухватити астрофизику и математику – истакао је Поповић и додао да му стипендија значи да и да му је драго што је одбран на конкурсу Ротари клуба.

Никола Бунић завршио је средњу Пољопривредну школу у Зрењанину, смер ветеринарски техничар као носилац „Вукове“ дипломе.

-Бруцош сам на Ветеринарском факултету у Новом Саду, смер ветеринарска медицина. Био сам други на листи на факултету и полако, али сигурно остварујем свој сан. Стипендија ће ми пуно значити јер свака помоћ добро дође, поготово ако сте студент – сазнајемо од Бунића.

Павле Гојковић био је ђак генерације Техничке школе „Михајло Пупин“, а и као студент веома је успешан.

-Студент сам Факултета техничких наука у Новом Саду на смеру софтверско инжењерство и информационе технологије. Прву годину уписао сам на буџету, а стипендија је одличан стимуланс за даљи рад и напредак – додао је Гојковић.

Једина дама је Исидора Јаконић, ученица генерације Економско – трговинске школе у којој је завршила смер економски техничар.

-Наставила сам да изучавам економију. Студенткиња сам прве године Економског факултета у Новом Саду. Имала сам максималан број поена на пријемном испиту, а успела сам и да положим све испите из првог семестра. Хвала Ротари клубу што мисли на нас, а стипендија је, за мене, обавеза да будем још боља – открила нам је Јаконић.

Уговоре је уручио Марко Ђурђулов,председник Ротари клуба Кикинда и власник Земљорадничке задруге „Житопромет“ која стипендира једног од студената и то Николу Бунића с обзиром на то да је уписао факултет који је уско повезан са пољопривредом.

-Од свих који су се пријавили, одабрали смо најбоље. Важно је да нису само добри ученици и студенти, него да се баве и другим активностима, да су свестране личности. Надам се да ће стипендија нашег клуба бити додатни мотив да ови успешни млади људи постану још успешнији. Пожелео сам им да се по завршеном школовању врате у Кикинду и помогну да родни град буде боље место – казао је Ђурђулов.

Ротари клуб већ двадесетак година стипендира бруцоше, а до сада је новчана помоћ издвојена за њих стотинак.

А.Ђ.

Сцреенсхот-2026-03-21-173722

Велики скуп Српске напредне странке “За Србију, за нашу породицу” почео је у 16 часова у Арени. Председник Србије Александар Вучић обратиће се у 18 часова.

Челници странке представиће носиоце локалних листа и оне које се на њима налазе, у сусрет изборима који ће се 29. марта одржати у 10 општина и градова широм Србије.

Песмом “Гаравог сокака” званично је почео програм највећег митинга СНС-а. Потом су наступили Дејан Лазовић Зли, Весна Змијанац, Слободан Радојевић Боб, Надежда Биљић, Љуба Аличић…

На јавном окупљању учествује око 70.000 грађана, од чега је у хали ‘’Београдска арена’’ присутно око 32.000 грађана, док је у непосредној зони хале присутно око 38000 грађана.

Такође на јавном окупљању присуствује и око 2.000 мотоциклиста – бајкера.

фудбал.-слобода-нк-напредак-цестерег

Нови Козарци – Стадион: „Илија Пантелић”. Гледалаца: 100. Судија: Небојша Сантрач (Павлиш) 7. Стрелци: Врбачки 34. и Терзин 67. за Слободу, Јовандић (аутогол) 27. и Кресоја (казнени ударац) 54. за Напредак.
СЛОБОДА: Живков, Пекија (Поповић), Марковић, Богојевић, Галић, Врбачки, Мисић, Чубрило, Вокић, Терзин, Јовандић.
НАПРЕДАК: Вујовић, Савичић, Кнежевић, Ружић, Рибић, Кресоја, Татић, Рељић, Митровић (Вукојевић), Микић (Самарџија), Спахић.
Честережани су повели аутоголом Јовандића, који закаснио и спровео лопту у властиту мрежу, а недуго потом поравнао је Врбачки, након соло продора. У наставку, Марковић је скривио најстрожу казну, а Кресоја је, с пенала, био сигуран, а средином другог дела, домаћин је други пут изједначио, Терзин се снашао у гужви.
Други наш клуб у овом степену, великоселска Козара поражена је 3:1 (стрелац Видовић) од Јединства у Банатском Карађорђеву, док ће рускоселска Црвена звезда сутра дочекати Војводину из Перлеза.
Д. П. 

error: Content is protected !!