Year: 2026

kozarci-skola-svestenik

Učenike drugog razreda Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ iz Novih Kozaraca nedavno su posetili sveštenik Aleksandar Sekulić, njegova supruga Snežana Savičić Sekulić, prvakinja beogradske opere i ćerka Janja, kao i Dragana D. Mirković, kompozitor i tekstopisac. Prijateljstvo započeto pre nekoliko meseci nastavlja da raste i produbljuje se, a sve je počelo zahvaljujući prijateljstvu učiteljice Nele Damjanov i Dragane D. Mirković.

-U razgovoru sa Draganom spomenula sam da u razredu imam troje učenika sa izvesnim zdravstvenim problemima jer znam da je i ona tokom mladosti imala tegoba. Naš razgovor prepričala je svom prijatelju svešteniku Aleksandru Sekuliću koji služi u crkvi Aleksandra Nevskog u Beogradu. Izrazio je želju da pomogne i to je i učinio za jedno dete iz mog razreda. Poželeo je da ga upozna i da nas ugosti. Napomenula sam da je u mom odeljenju sedmoro đaka i da su svi oni radi da saznaju ko je sveštenik Aleksandar, na šta nas je on pred Novu godinu pozvao u Beograd.

Učiteljica Nela i njeni đaci otišli su u Beograd gde su obišli znamenitosti, a primio ih je i patrijarh Porfirije, o čemu je „Komuna“ i pisala. Sada je došao red na dobrog domaćina da bude ugošćen, tako da je sredinom februara došao u Nove Kozarce.

-Deca su se jako zbližila sa sveštenikom Aleksandrom i dočekala su ga  srdačno i sa osmesima. Ganulo me je rečenica Aleksandrove supruge Snežane koja je rekla da je došla da vidi dečiju lepotu. Najpre smo bili u školi gde su deca recitovala, pevala i glumila, ali i upoznala ih sa školskom zgradom. Svi smo uživali kada je u našoj učionici zapevala prvakinja beogradske opere Snežana Savičić Sekulić. Kao pravi domaćini, roditelji učenika, pripremili su posluženje i tradicionalna jela – priča Damjanov.

Beograđani su čitav dan proveli sa decom. Posetili su crkvu Svetog Ilije u Novim Kozarcima i Narodni muzej u Kikindi gde su se uz kustose upoznali sa postavkama, a za decu su organizovane radionice.

-Prijateljstvo ćemo graditi i dalje. U stalnom smo kontaktu sa porodicom Lekić i ono što deca željno iščekuju jeste poseta beogradskom Zoo vrtu. Naime, dok smo bili kod patrijarha on je ih je pitao da li su posetili životinje u zoološkom vrtu, što tada nije bilo moguće jer je bio zatvoren. Tada im je rekao da će ih voditi u Zoo vrt i oni su to zapamtili i samo o tome pričaju – otkrila nam je učiteljica Nela.

Sa druge strane Snežana Savičić Sekulić potrudiće se da organizuje odlazak u pozorište kako bi mali Kozarčani odgledali predstavu za decu.

A.Đ.

ofk-kikinda

Novi Banovci – Sudija: Goran Tešanović (Srbobran). Strelci: Blagojević 73. i Ademi (kazneni udarac) 85. za Omladinac, Milenković 10. i 51. za OFK Kikindu. Žuti kartoni: Ganić, Dobrijević, Lukić (Omladinac), Milisavljević, Molnar, Stepančev, Čutović (OFK Kikinda). Crveni kartoni: Ganić (Omladinac) 90. i trener Ćulum (OFK Kikinda) 32. minut.
OMLADINAC: Ganić, Delja (Trivić), Maksimović, Lukić, Stevanović (Blagojević), Dobrijević, Mihailović (Vukmanović), Gusnić (Milosavljević), Bojović (Ademi), Lazarević, Đurić.
OFK KIKINDA: Vidaković, Čutović, Molnar, Trifunović, Milenković (Ćirović), Lekaj, Beloš (Stepančev), Milisavljević, Vučetić, Vujović, Stojanović (Otoran).
Bolja igra Kikinđana nije na kraju nagrađena pobedom. Dobro je otvorila utakmicu OFK Kikinda, Beloš je nabacio, Stojanović produžio glavom, a Milenković (na slici) potom pogodio pod prečku za rano vodstvo. Zbog prigovora sudiji, trener Ćulum isključen je nakon pola sata igre, a rezultat s početka ostao je na snazi do odmora. Početkom nastavka opet je Milenković zatresao mrežu, tada je sve odradio sam i nakon prodora zabio u bliži ugao. Međutim, kada se bližio finiš, domaćin je smanjio preko Blagojevića, posle centaršuta, poentirao je udarcem glavom. U samoj završnici Vučetić je skrivio najstrožu kaznu, a s penala siguran je bio Ademi za poravnanje. Kada je isticao poslednji minut, Molnara je u situaciji „jedan na jedan” pred samim kaznenim prostorom oborio golman Omladinca Ganić. Isključen je iz igre, ali Lekaj iz idealne pozicije nije ugrozio igrača domaćina koji je morao pred mrežu svoga tima kao golman, pošto je Omladinac izvršio svih pet zamena. Pogodio je Lekaj tada igrača domaćih koji je bio blizu „zida”, a  u sedam minuta sudijskog dodatka, ishod je ostao neodlučen.
D. P. 

243623-wedding-997634

Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju praznik Svetih 40 mučenika Sevastijskih, u narodu poznatiji kao Mladenci.

Praznik je posvećen sećanju na 40 vojnika koji su 320. godine, u vreme cara Likinija, stradali zbog prelaska u hrišćanstvo, uprkos zabrani.

Mladenci se tradicionalno vezuju za bračne parove u prvoj godini braka. Prema običaju, mladi supružnici u svom domu dočekuju goste koji im donose poklone i na taj način im pružaju podršku na početku zajedničkog života.

Simbolika praznika ukazuje na vernost i ljubav, kao vrednosti kojima bi supružnici trebalo da teže, po ugledu na sevastijske mučenike.

Običaj nalaže da domaćice pripreme 40 kolačića – mladenčića, premazanih medom, koji simbolizuju sladak i dug život. Praznik uvek pada u vreme posta, pa je i trpeza posna.

U crkvenom kalendaru Mladenci su obeleženi crnim slovom, pa se tog dana izbegavaju teži poslovi.

viber-slika-2026-03-22-12-28-37-431-1-768x911
Kako portal NS Uživo navodi u daljem tekstu:Usredilo je ispumpavanje! Blokaderi iz grupe „Mladi Kula“ našli su se u nezgodnoj situaciji, kako saznajemo, planirana akcija iz Lipara doživela je potpuni debakl još pre nego što je i počela.

Prema informacijama, svega pet do šest ljudi bilo je spremno da krene u šetnju ka Kuli, što je izazvalo paniku među organizatorima. Strah od negativnog odjeka na društvenim mrežama bio je presudan, a usledilo je ekspresno povlačenje.

Velika akcija najavljena, pa otkazana!

Pompezne najave, priče o masovnosti i podršci, a onda ispumpavanje na terenu. Umesto kolone blokadera, ostala je samo prazna priča i tišina.

Organizatori su, suočeni sa realnošću i slabim odzivom, odlučili da ne organizuju šetače iz Lipara, pokušavajući da izbegnu javni blam. Međutim, šteta po njihov kredibilitet već je načinjena.

Još jedan pokušaj koji se završio pre nego što je i počeo.

Izvor: NS uživo

kuglanje-18.-vojvodina-ns-kika

Okončana je Superliga za kuglašice, a Kika 0230 završila je šampionat na trećem mestu i naredne sezone imaće nastup u Evropi. Iako su Kikinđanke najveći deo sezone provele na drugoj poziciji tabele, a bliže kraju nadmetanja čak bile i poravnate na vrhu s vodećom Alimentom, Kika je četvrtim porazom u sezoni, u Novom Sadu, 6:2 (3.045:2.995), od Vojvodine, pala na treći stepenik lestvice, a drugog mesta dokopala se Slavia iz Kovačice. Prvak je postala, kao i prethodnih godina, pomenuta Alimenta iz Novog Sada.
KIKA 0230: Kresoja 482, Čorba 229, Francuski 488, Šibul 515, Frenc 545, Komanov 524, Bunghart 212.
D. P. 

sajan-ciscenje-sela-(7)

Meštani Sajana, uz podršku Mesne zajednice, učestvovali su u prolećnom čišćenju sela. Akciji su se odazvali članovi udruženja, volonteri, mladi, meštani, ali i učenici od viših razreda Osnovne škole „Mora Karolj“, njih šezdesetak. Sakupljeno je pedeset velikih vreća otpada, istakao je predsednik Saveta MZ Zoltan Tot.

-Akcijom smo obuhvatili sve ulice, ali i prilazne puteve ka selu. Hvala svima koji su učestvovali, a posebno đacima, koji i na ovaj način uče da čuvaju i vode računa o životnoj sredini – rekao je Zoltan Tot.

Kako ističe naš sagovornik svi koji su bili u mogućnosti pomogli su da se uredi selo.

-Sav otpad koji se nakupio tokom zimskih meseci je uklonjen, a odziv je bio odličan. Pored toga što smo uredili selo, ovo je bila prilika i da se družimo i provedemo vreme zajedno. Posebno bih se zahvalio našim penzionerkama koje su, po završetku akcije čišćenja, za sve učesnike pripremile mekike – naveo je Tot.

U Sajanu već za dve nedelje očekuju prijatelje i goste. U organizaciji Društva za negovanje tradicije i običaja „Delibab“ u subotu, 11. aprila, biće organizovane 31. Uskršnje narodne igre. Cilj je da se deca upoznaju sa narodnim običajima koji se vezuju za uskršnje praznike, ali i da se ugoste mališani iz drugih sredina. I ovoga puta biće organizovana izložba farbanih uskršnjih jaja i takmičenje u uskršnjim igrama. Za najuspešnije predviđene su i nagrade. Tog dana za sve posetioce biće otvorena i Zavičajna kuća u Sajanu koja čuva način na koji se nekada živelo.

A.Đ.

 

SRT-119-b

Na repertoaru pozorišta „Lane“ danas (nedelja) u 17 sati na repertoaru je predstava „Sto mu gromova postao sam majka“. Tekst je napisala Olivera Olja Jelkić, a režirao je  Dragan Ostojić.

Ovo je lutkarska predstava na koju se dugo čekalo. Morske avanture čekaju da zagolicaju vašu maštu, a muzika, scenografija i svetla i gledaoce  uvode u sam svet morskih dubina.

roatry-stipendije-(2)

Studenti prve godine Andrej Popović, Nikola Bunić, Pavle Gojković i Isidora Jakonić  ovogodišnji su stipendisti Rotari kluba Kikinda. I ove godine rotarijanci su nastavili praksu da novčano pomognu mladim sugrađanima koji su ostvarili odlične uspehe u srednjoj školi i koji su upisali željene fakultete među prvima na listi.

Andrej Popović bio je đak generacije Osnovne škole „Đura Jakšić“ i Gimnazije „Dušan Vasiljev“, a poznat je po naučnom radu i značajnim priznanjima koje je ostvario iz astrofizike i matematike.

-Upisao sam Matematički fakultet u Beogradu, modul primenjena matematika, smer matematika. Položio sam sve ispite iz prvog semestra i prosek mi je 10. Ova godina je potpuno drugačija u odnosu na prethodne jer nemam takmičenja na koja treba da se fokusiram, nego sam sve svoje snage usmerio na učenje. Ovo je godina prilagođavanja, a već naredne godine planiram da napišem novi naučni rad sa mentorkom Milesom Srećković sa Elektrotehničkog fakulteta u kom ću obuhvatiti astrofiziku i matematiku – istakao je Popović i dodao da mu stipendija znači da i da mu je drago što je odbran na konkursu Rotari kluba.

Nikola Bunić završio je srednju Poljoprivrednu školu u Zrenjaninu, smer veterinarski tehničar kao nosilac „Vukove“ diplome.

-Brucoš sam na Veterinarskom fakultetu u Novom Sadu, smer veterinarska medicina. Bio sam drugi na listi na fakultetu i polako, ali sigurno ostvarujem svoj san. Stipendija će mi puno značiti jer svaka pomoć dobro dođe, pogotovo ako ste student – saznajemo od Bunića.

Pavle Gojković bio je đak generacije Tehničke škole „Mihajlo Pupin“, a i kao student veoma je uspešan.

-Student sam Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu na smeru softversko inženjerstvo i informacione tehnologije. Prvu godinu upisao sam na budžetu, a stipendija je odličan stimulans za dalji rad i napredak – dodao je Gojković.

Jedina dama je Isidora Jakonić, učenica generacije Ekonomsko – trgovinske škole u kojoj je završila smer ekonomski tehničar.

-Nastavila sam da izučavam ekonomiju. Studentkinja sam prve godine Ekonomskog fakulteta u Novom Sadu. Imala sam maksimalan broj poena na prijemnom ispitu, a uspela sam i da položim sve ispite iz prvog semestra. Hvala Rotari klubu što misli na nas, a stipendija je, za mene, obaveza da budem još bolja – otkrila nam je Jakonić.

Ugovore je uručio Marko Đurđulov,predsednik Rotari kluba Kikinda i vlasnik Zemljoradničke zadruge „Žitopromet“ koja stipendira jednog od studenata i to Nikolu Bunića s obzirom na to da je upisao fakultet koji je usko povezan sa poljoprivredom.

-Od svih koji su se prijavili, odabrali smo najbolje. Važno je da nisu samo dobri učenici i studenti, nego da se bave i drugim aktivnostima, da su svestrane ličnosti. Nadam se da će stipendija našeg kluba biti dodatni motiv da ovi uspešni mladi ljudi postanu još uspešniji. Poželeo sam im da se po završenom školovanju vrate u Kikindu i pomognu da rodni grad bude bolje mesto – kazao je Đurđulov.

Rotari klub već dvadesetak godina stipendira brucoše, a do sada je novčana pomoć izdvojena za njih stotinak.

A.Đ.

Screenshot-2026-03-21-173722

Veliki skup Srpske napredne stranke “Za Srbiju, za našu porodicu” počeo je u 16 časova u Areni. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratiće se u 18 časova.

Čelnici stranke predstaviće nosioce lokalnih lista i one koje se na njima nalaze, u susret izborima koji će se 29. marta održati u 10 opština i gradova širom Srbije.

Pesmom “Garavog sokaka” zvanično je počeo program najvećeg mitinga SNS-a. Potom su nastupili Dejan Lazović Zli, Vesna Zmijanac, Slobodan Radojević Bob, Nadežda Biljić, Ljuba Aličić…

Na javnom okupljanju učestvuje oko 70.000 građana, od čega je u hali ‘’Beogradska arena’’ prisutno oko 32.000 građana, dok je u neposrednoj zoni hale prisutno oko 38000 građana.

Takođe na javnom okupljanju prisustvuje i oko 2.000 motociklista – bajkera.

fudbal.-sloboda-nk-napredak-cestereg

Novi Kozarci – Stadion: „Ilija Pantelić”. Gledalaca: 100. Sudija: Nebojša Santrač (Pavliš) 7. Strelci: Vrbački 34. i Terzin 67. za Slobodu, Jovandić (autogol) 27. i Kresoja (kazneni udarac) 54. za Napredak.
SLOBODA: Živkov, Pekija (Popović), Marković, Bogojević, Galić, Vrbački, Misić, Čubrilo, Vokić, Terzin, Jovandić.
NAPREDAK: Vujović, Savičić, Knežević, Ružić, Ribić, Kresoja, Tatić, Reljić, Mitrović (Vukojević), Mikić (Samardžija), Spahić.
Česterežani su poveli autogolom Jovandića, koji zakasnio i sproveo loptu u vlastitu mrežu, a nedugo potom poravnao je Vrbački, nakon solo prodora. U nastavku, Marković je skrivio najstrožu kaznu, a Kresoja je, s penala, bio siguran, a sredinom drugog dela, domaćin je drugi put izjednačio, Terzin se snašao u gužvi.
Drugi naš klub u ovom stepenu, velikoselska Kozara poražena je 3:1 (strelac Vidović) od Jedinstva u Banatskom Karađorđevu, dok će ruskoselska Crvena zvezda sutra dočekati Vojvodinu iz Perleza.
D. P. 

error: Content is protected !!