Yеар: 2026

игралисте

Нова игралишта обрадоваће малишане у Башаиду, Новим Козарцима и Великом Селу, као и у Микронасељу, насељу Стрелиште и Вашаришту.

Ово је један од пројеката који је за КИКИНДСКИ портал најавио градоначелник Младен Богдан, истичући да планови за изградњу игралишта постоје већ неколико година, али су околности у претходном периоду успориле њихову реализацију.

-То смо планирали 2025. године. Међутим, ситуација која се дешавала и у држави и у друштву нас је мало омела. Ипак, од тих планова нисмо одустали и у 2026. години започињемо оно што смо тада замислили. Сигуран сам да ће ова игралишта обрадовати и родитеље и наше најмлађе суграђане, јер су управо породице годинама уназад тражиле овакве садржаје- каже градоначелник.

Пројекат се реализује уз подршку више партнера. Четири игралишта биће финансирана кроз пројекат компаније НИС „Заједници заједно“, док се преостала два граде уз подршку покрајине и Министарства за бригу о породици, и уз учешће града.

Градоначелник је упутио и апел грађанима да нове просторе за игру чувају и користе.

– Молим све суграђане да воде рачуна о њима, да се справе и простор не уништавају. Са друге стране, важно је и да се игралишта користе – јер би било штета да после труда и улагања остану празна- поручио је Богдан и подсетио да изградња игралишта није могућа на свакој локацији, чак и када постоји иницијатива грађана.

Ново игралиште ниче и у Новим Козарцима

-Парцеле морају бити сто одсто у власништву града, морају бити на безбедној удаљености од саобраћаја и не смеју да имају подземне инсталације попут гасовода или водовода. Често се дешава да добијемо петицију за неку локацију, али када се све провери у катастру, испостави се да она није погодна- објаснио је градоначелник.

Три игралишта у граду биће изграђена у: насељу Стрелиште, на углу улица Браће Средојев и Вашариште и у Микронасељу. Једно игралиште планирано је и у Новим Козарцима, где су радови већ започели, а нова игралишта добиће и малишани у Банатском Великом Селу и Башаиду.

Ј. Ц.

предсколска-медаља-(2)

На Међународном сајму образовања у Новом Саду, Предшколској установи ,,Драгољуб Удицки“  уручена је Велика златна медаља. За награду је конкурисао вртић ,,Колибри“ са пројектом ,,Заједно смо безбеднији“ реализован прошле године и који је укључио  велики број учесника уз подршку Црвеног крста и ватрогасаца из НИС-а. Програм ,,Смањење ризика од елементарних непогода и других опасности“ је први пут у држави, обухватио најмлађу популацију, децу од једне до седам година и то из вртића „Колибри“.

Директорица, Кристина Дрљић, напомиње да су награде процена успешности сваке установе и да још успешније интегрише све чланове великог тима како би функционисали још боље.

-Подсетићу да смо у протеклим годинама добили највиша признања. На Сајаму образовања 2022. године сребрну медаљу за уређење простора у реализацији васпитно образовног рада. Већ наредне године на истој манифестацији припала нам је златна повеља за рад. Ту су и златне медаље за драмско извођење представа , за спровођење програма ,,Године узлета“,за подршку првих карика у васпитно образовном ланцу у раду са децом јасленог узраста. Све је крунисано прошле године „Светосавском наградом“  за значајне резултате и допринос развоју предшколског образовања и васпитања. Добили смо и највишу оцену екстерне комисије, нисмо стали. Настављамо и даље да се развијамо и унапређујемо све сегменте рада у нашим вртићима – истакла је Дрљић.

Подсетимо и да је показна вежба била евакуације у случају земљотреса и пожара и да јој је претходио је циклус едукације запослених, деце и родитеља. Настао је филм, ауторско дело васпитача, који приказује кроз све фазе и сегменте рада на пројекту. У филму је музичка нумера чији аутори су деца и васпитачи, а овим пројектом биће обухваћени сви вртићи на територији града.

струја-2

Због планираних радова на електромрежи, у среду без електричне енергије ће у Кикинди бити потрошачи у Кумановској улици, од Ђ. Оличкова до С. Лакаи Гиге, у периоду од 13:30 до 14:30 часова.

 

Како је наведено, у случају да радови буду завршени раније, напајање може бити успостављено и пре планираног рока. Такође, у случају лоших временских услова, радови могу бити одложени.

богитw-стреет-5433221

У бечком округу Фаворитен, најмногољуднијем и најразноврснијем делу аустријске престонице, грађани више не чекају правду, чекају само полицију. Након позива на број за хитне случајеве 133, помоћ стиже тек након 40–45 минута, а често и касније – са поруком: „Немамо слободних патрола“. Социјалдемократа и председник бечког округа Маркус Франц (СПО) више не крије огорчење, потребно је хитно повећање броја полицајаца са садашњих око 320 на најмање 500, јер се Фаворитен, како каже, „не третира равноправно са другим деловима града и земље“.

Сведочења станара су потресна и све учесталија. Ноћу на ,,Реуманнплатзу“ ножем је избоден човек, тинејџерске банде нападају пролазнике, улице се затварају због великих интервенција. У Оберли се редовно одржавају илегалне трке и дивљање возилима, такозвана „роадранер“ сцена постала је недељни ритуал за који нема довољно полицијских снага да се контролише. „Не можемо ни редовне контроле да обезбедимо викендом“, признаје Франц у интервјуу за локалне медије. Све се држи на прековременом раду и исцрпљеним људима у униформи.

Оваква слика није само статистика то је свакодневица хиљада породица које живе у страху. Фаворитен одавно није само мултикултурални мозаик, већ и епицентар проблема које власти деценијама гурају под тепих, масовна имиграција без интеграције, пропадање школског система, сиромаштво и одсуство ауторитета. Уместо да се суоче са узроцима, политичари нуде фластере, програме за „једнаке шансе“ и школску помоћ коју сиромашне породице ионако не могу да плате.

Председник округа Франз, иначе социјалиста, у овом тренутку звучи готово као традиционални конзервативац: тражи више реда, више полиције и више дисциплине. Порука је јасна, без снажне руке државе, мултикултурални експеримент у срцу Европе може се претворити у отворени хаос. Питање није да ли ће Фаворитен експлодирати, већ када,  ако се ништа не промени.

Поглед редакције портала Српски Угао

Аустријске власти и даље ћуте или нуде пука обећања. Грађани више не верују у лепе речи. Верују само у плаве униформе којих, изгледа, нема довољно. Језива чињеница је да су власти као у Вестрен филмовима о дивљем западу морале да поставе таблу са знаком о забрани ношења оружја.

Зона забране оружја уведена је почетком марта 2024. године, након низа убистава и тешких напада ножем, посебно око Реуманнплатза, Кеплерплатза и Фаворитенштрасе (пешачка зона). Обухвата кључне делове Фаворитена од Платз дер Културен до Реуманнплатза и околних блокова. Забрањено је ношење ножева дужих од 6 цм, палица, палица за бокс, шокера и другог оружја. Контроле су појачане, а прекршаји се кажњавају новчано или одузимањем оружја.

Према најновијим информацијама из Министарства унутрашњих послова Аустрије и бечке полиције у бечком округу Фаворитен (10. округ) забрана неће бити укинута ни након лета 2026. године. Ова привремена мера се продужава редовно на три месеца већ више од две године. Тинејџерске банде, мигрантско порекло починилаца у многим случајевима, дрога и сиромаштво и даље хране насиље. Зато се зона не укида, већ се евалуира свака три месеца.

Пише: Стефан Стојановић, Српски угао

саобрацај-теретна-возила-(6)

На подручју Полицијске управе у Кикинди током викенда догодиле су се четири саобраћајне незгоде у којима је једна особа задобила тешке телесне повреде. Настала материјална штета процењена је на износ од 205.000 динара. Саобраћајне незгоде су се догодиле због непрописних радњи  возача.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно су санкционисана 282 учесника у саобраћају. Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено девет возача, од којих су два задржана у трајању до 12 часова, јер им је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 30 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 199 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 44 остала прекршаја.

јефимија-темисвар-(2)

Чланице плесног студија „Јефимија“ учествовале су на такмичењу у Темишвару. У суседној Румунији наступиле су са две кореографије и освојиле прво и друго место.

-Ово је наше треће учешће у такмичењу где смо представљали наш град, Руско Село и нашу државу Србију. Пласирали смо се на такмичење у Шпанији у Барселони у септембру ове године што је за нас велики успех – истакла је Снежана Аћамовић.

Следеће надметање чланице „Јефимије“ очекује већ 27.марта у Кањижи где се одржава Интернационални плесни фестивал у Кањижи.

Увелико теку припреме за трећи ,,Рускоселски фестивал плеса“ који се организује поводом Светског дана плеса. И ове године биће донаторског карактера јер ће два прикупљена средства бити упућена Предшколској установи ,,Драгољуб Удицки“ односно вртићу ,,Бубамара“ у Руском Селу.  Фестивал је у недељу, 29. марта са почетком у 16 часова.

А.Ђ.

басаид-саобрацајка-1

Током претходне недеље на путевима у Републици Србији догодиле су се 573 саобраћајне незгоде у којима је погинуло четири, а повређено је 259 особа. Током претходне недеље на путевима на подручју које покрива Полицијска управа Кикинда догодило се седам саобраћајних незгода у којима су повређена три лица.

У претходна 23 дана на путевима у Републици Србији живот су изгубила 26 учесника у саобраћају 15 возача, пет путника и шест пешака. Ови подаци представљају озбиљно упозорење и обавезу за све да одговорније учествују у саобраћају.

Анализе показују да је неприлагођена брзина и даље доминантни фактор настанка најтежих саобраћајних незгода. Поред тога, некоришћење сигурносног појаса значајно повећава ризик од смртног исхода, како код возача тако и код путника. Посебно забрињава и непрописно и небезбедно кретање пешака коловозом, што често доводи до трагичних последица.

Из МУП-а апелују на све возаче да прилагоде брзину условима на путу , поштују саобраћајне прописе и обавезно користе сигурносни појас. Пешаке подсећају да користе пешачке прелазе и да се крећу на безбедан начин, водећи рачуна о сопственој видљивости.

фудбал

Недељним утакмицама 18, на војвођанском „Истоку”, односно 19, на зрењанинском „Подручју”, комплетирана су кола у овим ранговима, а прва пролећна рунда била је на распореду и у најнижем рангу надметања – Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште”.
Резултати 18. кола Војвођанске лиге „Исток”: Граднулица – Задругар 2:2, Будућност – Бегеј 0:5, Слобода – Напредак 2:2 /Врбачки, Терзин/, Јединство (БК) – Козара 3:1 /Видовић/, Глогоњ – Јединство (В) 0:0, Долово – Полет 1:1, Црвена звезда – Војводина 2:0 /Барбул, Стојанов/. Нису играли: Борац – Раднички 3:0 /службено/.
ПОРЕДАК: Граднулица 46, Глогоњ 39, Јединство (БК) 36, Долово 35, Борац 32, Јединство (В) 32, Војводина 31, Слобода 30, Црвена звезда 29, Бегеј 29, Полет 21, Задругар 20, Козара 13, Раднички 12, Напредак 10, Будућност 0.
У 19. колу, у суботу и недељу (15.00), састаће се: Глогоњ – Граднулица, Јединство (В) – Борац, Козара – Слобода, Бегеј – Задругар, Војводина – Јединство (БК), Напредак – Долово, Полет – Будућност. Неће играти: Раднички – Црвена звезда 0:3 /службено/.
Резултати 19. кола Подручне лиге „Зрењанин”: Војводина – Нафтагас 3:0 /Селаковић, Н. Бакић, Коврлија/, Борац – Јединство 4:1, Билећанин – Младост 2:0, ЖФК Банат – Русанда 1:0, Банат – Делија 1:1 /Ивановић, казнени ударац/, Лехел – Полет 2:0, МСК – Омладинац 2:1, 2.октобар – Напредак 3:1 /Ранков/.
ПОРЕДАК: Омладинац 48, 2.октобар 44, МСК 42, ЖФК Банат 39, Билећанин 39, Полет 37, Војводина 29, Младост 28, Нафтагас 24, Борац 23, Јединство 20, Лехел 19, Напредак 17, Русанда 16, Делија 7, Банат 5.
У 20. колу, у суботу и недељу (15.30), играће: Делија – ЖФК Банат, Русанда – Билећанин, Нафтагас – 2.октобар, Напредак – МСК, Омладинац – Лехел, Полет – Банат, Младост – Борац, Јединство – Војводина.
Резултати 12. кола Међуопштинске лиге „Кикинда-Житиште”: Пролетер – Црвена звезда 0:6, ЖАК – Будућност 8:0 /Голић трипут, Сабљић двапут, Тодоров, Ратко и Кнежевић (аутогол)/, Јединство – 1.октобар 4:0, Бега – Борац 2:2 /Ј. Коман двапут/, Рохам – Подгрмеч 3:4, Олимпија – Војводина 0:2.
ПОРЕДАК: ЖАК 32, Црвена звезда 26, Рохам 25, Бега 23, Подгрмеч 22, Војводина 21, Јединство 15, Олимпија 13, Борац 10, 1.октобар 7, Пролетер 7, Будућност 3.
13. колу, у суботу и недељу (15.00), играће: Војводина – Рохам, Олимпија – ЖАК, Подгрмеч – Јединство, 1.октобар – Бега, Борац – Пролетер, Црвена звезда – Будућност.

стони-тенис

На Првенству Србије у стоном тенису за кадеткиње у Бачкој Паланци, чланица Галадске Лена Терзић заузела је у појединачној конкуренцији друго место, а сребро јој је припало и у дублу с колегиницом из Темерина. Иначе, Терзић је и близу наступа за кадетску селекцију Србије на предстојећем Првенству Европе у Португалу, а од Кикинђана у Бачкој Паланци такмичио се још Марио Бањаш.

Д. П. 

ѕудо-1

Кикиндски Џудо клуб Партизан наступио је на турниру у Темерину с 19 дечака, а двојица међу њима освојили су друга места: старији полетарац Младен Бубуљ, у категорији до 34кг и Теодор Завишин (до 42кг). Кикинђани су у укупном екипном поретку били 24, међу 49 клубова.
Д. П.

error: Content is protected !!