Žrebom u Zrenjaninu danas je određeno da će ŽAK u prvoj utakmici doigravanja za ulazak u Područnu fudbalsku ligu biti domaćin OFK Kleku. Susret je zakazan za nedelju u 18 sati na kikindskom Vašarištu, a uzvratni susret dvaju drugoplasiranih timova iz Međuopštinske lige „Kikinda-Žitište” odnosno „A” lige „Zrenjanin” na rasporedu je sedam dana kasnije u Kleku.
D. P.
Year: 2026
Pretpioniri kikindskog Severnog Banata, na Prvenstvu Srbije u Kraljevu, zauzeli su šesto mesto u konačnom poretku. Dečaci rođeni 2013. godine i mlađi, učenici trenera Milana Radosavčeva, igrali su u sastavu: Inđić, Stojkov, Rodić, Radaković, Orašanin, Srbljin, Olajić, Stanković.
D. P.
Dan Ministarstva unutrašnjih poslova, Dan policije i slava obeleženi su 1. juna, u znak sećanja na događaje iz juna 1862. godine, kada je srpska žandarmerija odigrala ključnu ulogu u sukobu s Turcima posle ubistva srpskog dečaka kod Čukur česme, kao i tokom turskog bombardovanja Beograda.

Svečanu zakletvu, ispred Gradske kuće položilo je i 11 novih policijskih službenika, koji su u proteklih godinu dana postali deo sistema bezbednosti. Novi pripadnici Policijske uprave zakleli su se da će u svom radu postupati po Ustavu i služiti časno otadžbini i narodu.
Na Svečanoj akademiji organizovanoj povodom obeležavanja okupljenim predstavnicima policijskih stanica iz našeg grada i okruga i Mađarske, lokalne samouprave na čelu sa gradonačelnikom Mladenom Bogdanom, i gostima obratio se načelnik PU Kikinda pukovnik Pavle Rajkov:

-Ovo je dan kada se prisećamo svih pripadnika policije koji su kroz istoriju časno služili svom narodnu, kao i svih koji danas obavljaju jedan od najtežih i najodgovornijih poslova – očuvanje bezbednosti i zaštite. Naša misija je očuvanje mira, stabilnosti i bezbednosti svih građana. U prethodnom periodu ostvarili smo odlične rezultate rada. Procenat rasvetljavanja krivičnih dela je na visokom nivou, uspešno čuvamo javni red i mir, a kroz preventivne aktivnosti značajno je bolja bezbednost u saobraćaju i školama. Rezultati su plod sistemskog rada svih naših službenika i njihovoj posvećenosti. Hvala i našim sugrađanima sa kojima imamo otvorenu komunikaciju i koji imaju poverenja u policiju, što je stub bezbednosti našeg društva. Najveća zahvalnost je porodicama policajca na razumevanju, podršci i žrtvi koju podnose. Oni su najveći oslonac svakom zaposlenom.

Biti policajac je poziv, a ovaj posao zahteva hrabrost, čast, odgovornost, spremnost, ali i ljubav.
-Svim pripadnicima Ministarstva unutrašnjih poslova hvala na nesebičnoj požrtvovanosti i na svemu što čine da bi naš grad bio siguran, a građani zaštićeni – kazao je gradonačelnik Bogdan. – Zajedno gradimo Srbiju kao zemlju mira, pravde i snažnih institucija. Lokalna samouprava, kroz Savet za bezbednost saobraćaja, značajno pomaže rad svih jedinica policije kako bi ostali jedan od najbezbednijih gradova naše zemlje.

Zahvalnice su uručene glavnom javnom tužiocu u Kikindi Marku Miljanoviću, glavnom javnom tužiocu u Senti magistru Mirku Gašoviću i načelniku SBO Nebojši Jovanovu.

Na Gradskom trgu i sve jedinice Policijske uprave učestvovale su u taktičko tehničkom zbodu. Sugrađani, ali i deca imali su priliku da se upoznaju sa ljudstvom i opremom koju poseduju.
Ovim povodom položeni su i venci na spomen ploču u holu zgrade Policijske uprave u Kikindi koja je posvećena hrabrim policajcima koji su živote položili na Kosovu i Metohiji 1998. i 1999. godine.

Dan policije je ustanovljen u znak sećanja na 1862. godinu, kada je srpska Žandarmerija odigrala presudnu ulogu u sukobima kod beogradske Čukur česme, kao i tokom turskog bombardovanja Beograda narednog dana, i ove godine je na Duhove.
Majska nagrada najviše društveno-sportsko priznanje u Republici Srbiji u organizaci Sportskog saveza Srbije dodeljuje se od 1961. godine, a u petak, u Domu Narodne skupštine, u kategoriji teritorijalnih sportskih saveza dobitnik je Sportski savez Kikinde.
U prisustvu ministra sporta Zorana Gajića, ministra Nenada Vujića i Jelene Žarić Kovačević, državnih sekretara, predsednika Olimpijskog komiteta Srbije Dejana Tomaševića, Pokrajinskog sekretara za sport Dane Baste i velikog broja članova granskih i teritorijalnih sportskoh saveza i laureata, predsednik Sportskog saveza Srbije i nekadašnji olimpijski šampion u rvanju Davor Štefanek uručio je laureatima nagrade na ceremoniji nakon redovne sednice Skupštine SSS i istakao da Majske nagrade decenijama predstavljaju najvažnije sportsko priznanje i znak poštovanja prema onima koji su svoj život posvetili sportu, radu i ljubavi prema Srbiji.
– Danas ne slavimo samo medalje i pobede. Danas slavimo karakter, ljude koji su svojim primerom pokazali kako se voli sport, kako se vole ljudi i kako se voli svoja zemlja. Srbija je zemlja sporta i zemlja pobednika – rekao je Štefanek.
Ministar sporta Zoran Gajić dodao je da je posebna vrednost Majske nagrade u tome što ona podjednako poštuje vrhunski rezultat, ali i godine predanog rada iza scene svih trenera, profesora, lekara, sportskih novinara i sportskih funkcionera, bez čega ne bilo velikih uspeha.
Policijska uprava Kikinda obeležavanje Dana policije započela je polaganjem venaca u holu Policijske uprave Kikinda, čime je odata počast stradalim pripadnicima MUP-a.
U nastavku svečanosti, biće održana svečana ceremonija polaganja zakletve novih pripadnika Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije. Zakletvu će položiti 11 policijskih službenika koji su u radni odnos primljeni u poslednjih godinu dana.

Nakon ceremonije, u Svečanoj sali Gradske kuće biće održana Svečana akademija, na kojoj će biti obeležen ovaj značajan datum za pripadnike policije i bezbednosnog sistema.

Dan policije ustanovljen je u znak sećanja na 1862. godinu, jedan od ključnih trenutaka u istoriji srpske policije i njenog razvoja.
Manastir Svete Trojice proslavio je slavu, drugi Dan duhova. U prisustvu velikog broja vernika, sveštenika i monahinja iz okolnih mesta, svetu arhijerejsku Liturgiju služio je mitropolit banatski Nikanor.
-Čestitam slavu manastira i pridružujem se svim molitvama Bogu. Gospod na današnji dan ispunjava sve ono što je Bog, otac Sin i Duh sveti na saboru Svete Trojice odlučio da se dogodi sa svetom i svemu što je u svetu– rekao je mitropolit banatski Nikanor.

Slavi je prisustvovao i gradonačelnik Mladen Bogdan. Ove godine kumovi slave bila je porodica Fijatov iz Zrenjanina.
– Manastir Svete Trojice pruža utehu i blagodet našoj porodici. Poštujemo manastir i majku Vasiliju – saznajemo od porodice Ljubiše Fijatova.

Protojerej Boban Petrović, starešina hrama Svetih Kozme i Damjana darovao je kumove slave i poželeo im napredak. Dodao je i da prema manastiru gaji posebnu emociju:
-Ove godine započinjemo proslavu jubileja s obzirom na to da naredne godine dočekujemo 160 godina od izgradnje ove svetinje. Manastir je zadužbina i na to treba skrenuti pažnju. Do naredne godine planiramo da adaptiramo manastir koji je kompletno obnovljen u prethodnom periodu. Potrebno ga je okrečiti i restaurirati ikone i ikonostas. Svečanim akademijama i predavanjima skrenućemo pažnju i Melaniju Gaičić koja je živela ispred svog vremena. Potrebno je probuditi svest o zadužbinarstvu kod današnjih generacija. Nemamo svi mogućnosti da izgradimo celu crkvu, ali imamo da sebe ugradimo.

U njemu trenutno žive dve monahinje Vasilija i Magdalena.
-Mati Magdalena je u Bolnici i sama sam u manastiru. Daće Bog da nas bude više. Kikinđani treba da znaju kakvo blago imaju u ovom manastiru – navela je sestra Vasilija.

Sveštenstvo i monahinje konstantno podsećaju da je veliko bogatstvo u ovom manastiru kakvo nema u Vojvodini, a možda ni u Srbiji. Postoji verovanje da kada zagrmi i sprema se oluja zvona koja se čuju iz ovog manastira teraju nevreme i grad. Zato i danas kada dolazi nevreme monahinje zvone iz manastira.
Kako običaju nalažu prilikom služenje Liturgije manastirski pod prekriven je travom i cvećem, a po završetku pleli su se venčići.

U godini jubileja kumovi slave biće sugrađani Ivan Gavrilov, Igor Golijanin i Miroslav Vukolić.
A.Đ.
Stanje bezbednosti saobraćaja od početka godine je povoljnije u odnosu na isti period prethodne godine, jer je na našim putevima zabeleženo devet odsto manje poginulih i pet procenata manje povređenih lica, što predstavlja pozitivan trend smanjenja stradanja i značajno unapređenje bezbednosti saobraćaja.
Ovakvi rezultati potvrđuju da aktivnosti svih subjekata sistema bezbednosti saobraćaja daju efekte, ali i da odgovorno ponašanje učesnika u saobraćaju ima presudan značaj. I pored povoljnijih pokazatelja, svaki izgubljeni život i svaka povreda predstavljaju ozbiljno upozorenje da nema mesta opuštanju. Poštovanje propisa iz oblasti bezbednosti saobraćaja nije samo zakonska obaveza, već i potreba svakog učesnika u saobraćaju.
-Odgovornim ponašanjem, poštovanjem ograničenja brzine, korišćenjem sigurnosnog pojasa i
izbegavanjem alkohola tokom vožnje čuvamo svoj život i živote drugih – poručuju u MUP-u.
Tokom prethodne nedelje u Republici Srbiji dogodile su se 722 saobraćajne nezgode u kojima je poginulo osam, a povređena su 424 lica. Tokom prethodne nedelje na području Policijske uprave Kikinda dogodilo se šest saobraćajnih nezgoda u kojima je povređeno 6 lica.
Kristina Radu, učenica šestog razreda OŠ „Sveti Sava“, na 52. smotri literarnog stvaralaštva „Izvor žive reči“ osvojila je drugo mesto za priču „Mračna tajna broja 5“.
Literarni konkurs organizuje Osnovna škola „Ilija Milosavljević Kolarac“ u Kolarima, Kristini je ovo bio prvi put da učestvuje, na šta ju je podstakla nastavnica srpskog jezika Zita Herceg.

Manifestacija, koja se tradicionalno održava u mestu Kolari kod Smedereva, decenijama predstavlja jednu od najznačajnijih tačaka na mapi školskih književnih takmičenja u Srbiji. Smotra ima za cilj negovanje srpskog jezika, kulture čitanja i podsticanje dece na autorski rad, okupljajući najbolje mlade literate iz cele zemlje.
Na 68. Državnom takmičenju talenata održanom u su Pančevu 11 polaznika Regionalnog centra za talente „Dušan Vasiljev“ osvojilo je 17 republičkih nagrada.

Gimnazijalka Dorotea Borenović iz fizike je osvojila prvo mesto i prvu nagrada za najbolji naučno- istraživački rad, Marija Popov, maturantkinja Gimnazije i stručne škole „Dositej Obradović“ iz Novog Kneževca iz engleskog jezika bila je prva i drugu nagradu dobila je za najbolji naučno- istraživački rad. Ilija Cvijan, gimnazijalac, prvi je iz srpskog jezika i drugu nagradu dobio je za najbolji naučno-istraživački rad.

Milana Baštovanov učenica Gimnazije „Dušan Vasiljev“ bila je druga iz književnosti. Iz iste škole Teodora Ivetić bila je druga iz psihologije. Naum Ignjatov iz Gimnazije i stručne škole „Dositej Obradović“ iz Novog Kneževca iz geografije je bio drugi i prvu nagradu dobio je za najbolji naučno- istraživački rad.

Maturant kikindske Gimnazije Bogdan Zavišin treći je iz istorije. Takođe gimnazijalka Majda Heldrih treća je iz biologije i isto mesto osvojila je za naučno- istraživački rad. I Đurđina Petrović iz iste škole takođe je treća iz biologije. Treće mesto pripalo je, ali iz psihologije, i gimnazijalki Vladislavi Petrović. Treće mesto i prvu nagradu za najbolji naučno-istraživački rad dobila je Jelena Popov iz geografija iz Gimnazije i stručne škola „Dositej Obradović“ iz Novog Kneževca treće mesto i
Na 68. Državnom takmičenju talenata osnovaca održanom u Boru, Marko Blažić iz OŠ Vuk Karadžić, osvojio je drugo mesto iz geografije.

Kuriozitet ovogodišnjeg Državnog takmičenja talenata srednjoškolaca jeste stoprocentna uspešnost polaznika kikindskog Centra − svi polaznici osvojili su državne nagrade, što ovu generaciju polaznika izdvaja od svih prethodnih.
Prostor ispred dvorca u Srpskoj Crnji danas je bio ispunjen posetiocima svih generacija koji su prisustvovali centralnoj svečanosti Policijske uprave Zrenjanin povodom obeležavanja Dana policije i Dana Ministarstva unutrašnjih poslova. Građani su imali priliku da izbliza vide policijska vozila, opremu i materijalno-tehnička sredstva, kao i da se upoznaju sa radom vatrogasno-spasilačkih jedinica.


Posebno oduševljenje najmlađih izazvalo je nesvakidašnje „jezero od pene“, a među sadržajima koji su posebno privukli mališane bile su i bojanke posvećene policajcima i vatrogascima. Uz druženje, igru i edukaciju, mališani su imali priliku da na zanimljiv način upoznaju one koji svakodnevno brinu o bezbednosti građana.


Predsednik opštine Nova Crnja Dragan Daničić istakao je da je ovo prvi put da se centralna proslava Dana policije za Policijsku upravu Zrenjanin organizuje van grada Zrenjanina.
– Imamo čast da budemo domaćini obeležavanja Dana policije za Policijsku upravu Zrenjanin. Ovo je prvi put da je neka opština van Zrenjanina domaćin ovakvog događaja i drago mi je što je izbor pao na Srpsku Crnju i prostor ispred ovog prelepog dvorca – rekao je Daničić.


On je naglasio da je cilj manifestacije da se građanima približi rad policije, vatrogasaca i drugih službi koje svakodnevno brinu o bezbednosti građana.
– Želeli smo da prikažemo vozila, opremu i rad policije, kao i rad vatrogasno-spasilačkih jedinica. U organizaciju su se uključili i Crveni krst, koji je sproveo akciju dobrovoljnog davanja krvi, kao i Agencija za bezbednost saobraćaja, koja je pripremila pokazne vežbe i edukativne sadržaje – dodao je Daničić.




Veliki broj posetilaca potvrdio je da je ovakva manifestacija pun pogodak.
– Drago nam je što je ovoliko ljudi došlo. To pokazuje da godinama uspešno sarađujemo sa institucijama Republike Srbije i da zajednički možemo da organizujemo događaje koji su značajni za lokalnu zajednicu. Ovo je prilika da pokažemo rezultate te saradnje sa policijom, sektorom za vanredne situacije, Crvenim krstom i Agencijom za bezbednost saobraćaja – poručio je predsednik opštine.


Obeležavanje Dana policije organizuje se širom Srbije, sa ciljem negovanja tradicije i jačanja poverenja između policije i građana.


