Српска православна црква данас обележава Светог Јована Крститеља, једну од најчешћих крсних слава у Србији. Празник је посвећен пророку који је, према јеванђељу, крстио Исуса Христа на реци Јордан и позивао народ на покајање и духовну обнову.
Свети Јован Крститељ у хришћанској традицији сматра се последњим старозаветним пророком и претечом Христовим. Његова улога у историји хришћанства везује се за проповедање моралне одговорности, покајања и припреме за долазак Спаситеља.
Јовањдан се у православном календару обележава 20. јануара и убраја се међу најраспрострањеније породичне славе. У многим домаћинствима овај дан се прославља окупљањем породице и пријатеља, ломљењем славског колача и освећењем жита, у складу са црквеном традицијом.
Празник има и шири културни значај, јер се Свети Јован у народном предању везује за честитост, истрајност и личну одговорност, вредности које се преносе са генерације на генерацију.
У народној традицији, овог дана је присутан и обичај братимљења и склапања кумства “по Богу и Светом Јовану” – израз духовног сродства који означава посебан облик пријатељства и међусобне обавезе међу људима. Такво братимљење, иако данас ређе виђено него у прошлости, потиче од вредности које се везују за лик светитеља као узора поштовања, правде и искреног односа према ближњима.
Медаљу је освојио и млађи јуниор Александар Дербаков, био је трећи у свом узрасту.
Првим окупљањем у овој календарској години, севернобанатски српсколигаш започео је на Градском стадиону припреме за наставак сезоне. Изостало је неколико оправдано одсутних играча, већи број појачања тек се очекује, а нови шеф струке ОФК Кикинде Милан Ћулум за сада има двојицу придошлица, повратника из Шумара (Огар) Игора Степанчева (34), искусног играча за више позиција по левој страни и новајлију Петра Ћировића (19), младог штопера, досадашњег члана шабачке Мачве.
– Чекамо да комплетирамо редове, с некима смо се већ договорили, а остаје нам још финализација договора с остатком потенцијалних појачања. Током ове седмице требало би да све буде познато и коначно, тако да ћемо да правимо тим за оно што нас чека, а очекује нас напорно и тешко пролеће. И поред погледа на табелу, оптимиста сам и верујем у рад, а такође и у управу која је агилна и изјаснила се да нема предаје – каже Ћулум.
Спортски директор Марко Зечевић напоменуо је и у првом обраћању играчима у свлачионици да сви у клубу од њих очекују максимално ангажовање.


Д. П.












