Yеар: 2026

пеxелс-луцаспезета-3796234

Из „Путева Србије“ апелују на све учеснике у саобраћају да буду посебно опрезни јер је данас (субота), у другом делу дана, могућа појава ледене кише и поледице у појединим деловима земље, док се сутра, 25. јануара, очекује јак јужни и југоисточни ветар који ће у кошавском подручју и на планинама имати и олујне ударе.

-Апелујемо на возаче да не крећу на пут без обавезне зимске опреме и ланаца у брдовитим и планинским теренима, стриктно поштују саобраћајну сигнализацију и брзину кретања прилогоде условима на путу –  наводи се у саопштењу.

трактор-1

Кикинђанин Р. Б. (74) правоснажно је осуђен на казну затвора у трајању од једне године и шест месеци, због кривичног дела тешко дело против безбедности јавног саобраћаја.

У пресуди се наводи да је Р. Б. 13. августа 2023. године, у Кикинди, противно одредбама Закона о безбедности саобраћаја на путевима, управљао технички неисправним трактором коме је било додато технички неисправно прикључно возило односно приколица, са неисправном ваздушном инсталацијом кочионог система. Такође, приколица није била спојена за трактор одговарајућим клином и осигурачем, него је била везана жицом.

Услед ових пропуста, у току кретања по путу је дошло до одвајања приколице од трактора, па је она наставила да се креће јер су кочнице биле неисправне и није могла сама да се закочи. Тада је ударила у паркирани аутомобил, а у наставку кретања и у бициклисту Б. Б. из Кикинде, који је од задобијених повреда преминуо.

Кривични поступак, који је вођен на основу оптужнице Вишег јавног тужилаштва у Зрењанину, правоснажно је окончан пресудом Апелационог суда у Новом Саду, којом је преиначена првостепена пресуда зрењанинског Вишег суда и окривљени Р. Б. из Кикинде осуђен на блажу казну затвора. Наиме, пвостепеном пресудом Вишег суда, Р. Б. је оглашен кривим и осуђен на двогодишњу затворску казну. Такође, изречена му је мера безбедности забране управљања моторним возилом Ф категорије у трајању од две године.

колонизација-свецана-академија-5

У Народном музеју вечерас је одржан програм посвећен обележавању 80 година од колонизације Војводине, једног од највећих организованих пресељења становништва после Другог светског рата. Учесници скупа, између осталих, били су др Јелена Веселинов, историчар права, др Милан Мицић, историчар, мр Павле Орбовић, историчар, и Богдан Шекарић, етнолог. Говорило се о историјским, правним и друштвеним последицама колонизације, у оквиру које је на простор Војводине у кратком року насељено око 250.000 људи.

Др Милан Мицић, генерални секретар Матице српске, подсетио је да су колонисти углавном долазили из ратом разорених подручја и да је читав процес имао изразито хумани карактер.

-На територију Војводине је за годину дана дошло око 250.000 људи у 114 насеља. То је најорганизованија колонизација у историји Војводине и донела је нову енергију и нов живот у банатска насеља – истакао је Мицић.

О организацији процеса говорио је мр Павле Орбовић, нагласивши да је пресељење било прецизно планирано и логистички захтевно.

-Одређено је да се у Војводину насели око 45.000 породица, са просечно шест чланова, што је приближно 250.000 људи. Превоз је био организован возовима, пут је често трајао од седам до десет дана, а услови су били веома тешки – навео је Орбовић.

Др Јелена Веселинов указала је да је колонизација била тесно повезана са аграрном реформом и правним уређењем новонасталих односа.

-Колонизација је била замашан посао обављен у рекордном року од 1945. до 1948. године. Циљ је био да се реши борачко питање, ублажи глад и уреди расподела земље и имовине – рекла је Веселинов.

О локалном контексту говорио је хроничар Душан Дејанац, који је подсетио да је последња група колониста у Кикинду стигла на Бадње вече из Бихаћа и Босанске Крупе.

-Стигли су ненајављени, али су за два до три дана за њих биле припремљене куће – навео је Дејанац.

Градоначелник Кикинде Младен Богдан истакао је да је на територију града након рата дошло више од 14.000 колониста и да су они, заједно са староседеоцима, обликовали идентитет града.

-Кикинда је увек била град отвореног срца, а потомци колониста данас чине важан део наше заједнице – поручио је Богдан.

Како је истакла чланица Градског већа за културу и туризам Маријана Мирков, обележавање овог јубилеја је „прилика да се ода признање свима који су напустили своја огњишта и допринели развоју заједнице у којој данас живимо“.

Програм су употпунили наступи КУД-а „Петар Кочић“, као и традиционална гастрономска понуда Удружења жена из Нових Козараца.

куца-(2)

Према програму Министарства за бригу о селу, до 500 грађана добиће шансу да узму кључеве свог новог дома, и то уз бесповратну помоћ до 1,5 милиона динара. Наиме, Министарство за бригу о селу ове године издваја чак 750 милиона динара за субвенције за куповину сеоских кућа са окућницом широм Србије.

У односу на прошлу годину, држава је подигла максималан износ по кориснику са 1,2 на чак 1,5 милиона динара, док је укупан буџет остао исти. То значи — ко се први пријави, њему кућа!

Коментари на програм могу се доставити до 27. јануара, након чега следи и званичан конкурс.

Право да конкуришу имају пунолетни држављани Србије до 45 година старости, и то као појединци, самохрани родитељи, као и брачни или ванбрачни партнери. Тржишну вредност куће утврђује јединица локалне самоуправе, самостално или у сарадњи са пореским органима, геодетском службом или лиценцираним проценитељима.

Корисници субвенције не смеју продати кућу наредних 10 година, а непокретност у том периоду мора бити осигурана.

Подносиоци пријаве конкуришу заједно са јединицом локалне самоуправе на чијој територији се кућа налази. Општина изјавом потврђује да су подаци тачни и да кућа испуњава све услове.

Након одобрења Министарства, новац се уплаћује локалној самоуправи, која потом закључује уговор о продаји са продавцем, уз присуство и подносиоца пријаве, чиме се обезбеђује правна сигурност за све стране.

Министарство ће по ступању Уредбе на снагу расписати јавни конкурс на својој интернет страници. Пријаве ће се подносити од наредног дана од дана објављивања конкурса, до утрошка средстава, а најкасније до 1. новембра 2026. године.

Средства ће се додељивати по редоследу пристиглих пријава, а коначна исплата биће могућа најкасније до 30. новембра 2026. године.

За бесповратна средства могу да се пријаве држављани Србије који:

  • имају најмање три године непрекидно пријављено пребивалиште до дана расписивања конкурса

  • нису власници или сувласници непокретности, осим пољопривредног земљишта

  • у последњих пет година нису продали нити купили непокретност, осим пољопривредног земљишта

  • немају доспеле и неизмирене обавезе према држави

  • против њих се не води извршни поступак

  • нису у сродству са продавцем куће

пхото-2026-01-22-11-42-48-937x1024.јпг.пагеспеед.це.АмТХрВyХкК

Поводом дешавања на Филозофском факултету у Новом Саду, ректор Ђокић искористио је прву прилику да позива на ново насиље, блокаде, губљење године и економије. Што је и њихов једини циљ. Уништење Србије, али и образовних институција.


Поводом саопштења блокадера Ђокића, огласио се и ректор Универзитета у Новом Саду Дејан Мадић, а саопштење преносимо у целости.
– Универзитет у Новом Саду заступа законито и једино законито поступање. Сви факултети, чланови Универзитета у Новом Саду, вратили су се после вишемесечне блокаде својим активностима у складу са одобреним плановима и програмима наставе, и наставиће са редовним функционисањем. Период блокада у коме је било онемогућено законито и правилно функционисање Универзитета у Новом Саду трајао је готово годину дана. Тај период је коначно иза нашег Универзитета – сви органи Универзитета раде у свом пуном и законитом капацитету у складу са својим позитивноправним овлашћењима. Ниједан чин насиља на Универзитету није прихватљив и неће се толерисати.

Подсећамо, пре два дана су на Филозофском факултету виђене немиле сцене које су шокирале све присутне. Уместо мира и реда, ходнике су заузели душеци, џакови смећа и личне ствари као и ланци. Још једном, блокадери су у потпуности оправдали надимак штрокадери.

Извор: нсузиво.рс

гинеколог-4

Европска недеља превенције рака грлића материце подсећа да се ова болест у великој мери може спречити редовним гинеколошким прегледима и вакцинацијом против хуманог папилома вируса (ХПВ). Према подацима Завода за јавно здравље, у Севернобанатском округу до сада је више од 1.100 деце примило прву дозу ХПВ вакцине.

Рак грлића материце најчешће се јавља код жена након 35. године, док је највећа учесталост забележена у узрасту од 55 до 59 година. Стопа смртности износи око 12 одсто, што овај малигнитет сврстава међу значајне јавно-здравствене проблеме.

Начелница Одељења за контролу и превенцију болести др Татјана Пецарски истиче да су превентивни прегледи и рано откривање кључни за очување здравља жена.

-Рак грлића материце може се спречити редовним одласцима код гинеколога и правовременом дијагностиком. На тај начин може се спасити живот – наглашава др Пецарски.

У Србији се од јуна 2022. године спроводи бесплатна препоручена вакцинација деветовалентном ХПВ вакцином, као мера примарне превенције. Вакцина је намењена деци и младима узраста од 9 до 19 година, примењује се у две до три дозе, а могу се вакцинисати и дечаци и девојчице.

Према подацима од 12. јануара, у Севернобанатском округу прву дозу вакцине примило је 637 деце узраста од 9 до 14 година и 456 младих од 15 до 19 година, што је укупно око 1.100 вакцинисаних. Комплетну вакцинацију до сада је завршило 912 деце, од чега је 306 дечака.

-Позивам родитеље да заједно са децом донесу одлуку о вакцинацији. Осим што штити од рака грлића материце, вакцина штити и од других обољења изазваних хуманим папилома вирусима, укључујући и бенигне промене као што су кондиломи, чије лечење може бити дуготрајно и упорно – наводи др Пецарски.

Она додаје да је вакцина у употреби већ око двадесет година и да земље које су рано увеле системску вакцинацију, попут Канаде, данас бележе изузетно низак број оболелих и смртних исхода од овог карцинома.

Као мера секундарне превенције, препоручује се редовно обављање Папаниколау теста, једноставног и неинвазивног прегледа који омогућава рано откривање премалигних и малигних промена на грлићу материце.

Т. Д.

техницка-дојава-позара-(3)

У Техничкој школи „Михајло Пупин“  у току је уградња инсталација за аутоматско откривање и дојаву пожара. Средства су добијена од Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу, националне мањине-националне заједнице по конкурсу за унапређење безбедности установа основног и средњег образовања.

-Одобрено нам 3,3 милиона динара за постављање уређаја за откривање и јављање пожара – истакла је је директорица Миланка Халиловић. – Радови су почели у току зимског распуста и крајем јануара ће бити завршени. Свака установа, по Закону , дужна је да има овај систем. У случају пожара, уређаји га детектују, а преко сирене и централе упозоравају све у школи, али и обавештавају надлежне службе. На овај начин повећаће се безбедност ученика и запослених, као и имовине.

Уређаји се постављају у свакој просторији: учионицама, ходницима, помоћним просторијама, канцеларијама. Посао који се обавља тако да не смета одвијању наставе.

-Наша школа прошле године добила је и 800.000 динара за израду техничке документације за реновирање свлачионица и изградњу косог крова изнад овог простора. Кров прокишњава и неопходно је решити овај проблем те ћемо за средства конкурисати код надлежних покрајинских и републичких органа. Исто тако у плану је и комплетна реконструкција свлачионица и помоћних тоалета у склопу фискултурне сале – навела је наша саговорница.

Школу похађа 680 ученика.

А.Ђ.

храм-наково

Српска православна црквена општина Наково и Основна школа „Петар Кочић“ позивају грађане на Светосавску академију, која ће бити одржана у уторак, 27. јануара, са почетком у 19 часова. Програм ће бити уприличен у биоскопској сали у Накову.

Светосавска академија организује се поводом обележавања празника посвећеног Светом Сави, утемељивачу српске духовности, писмености и школства. Позив је упућен свим заинтересованим грађанима, укључујући и посетиоце из Кикинде и околних места.

 

саобрацај-теретна-возила-(6)

У претходна 24 часа у Србији је забележена 91 саобраћајна незгода, са једним погинулим и 28 повређених лица. На подручју Полицијске управе Кикинда догодиле су се две незгоде, у којима је једна особа повређена.

Из полиције подсећају да и мала количина алкохола у крви значајно утиче на способност безбедне вожње. Под дејством алкохола успоравају се реакције, смањује концентрација и сужава видно поље, док се код возача често јавља лажан осећај сигурности, што доводи до погрешне процене брзине и удаљености и доношења ризичних одлука.

Наглашено је да чак и минимална количина алкохола продужава зауставни пут возила и повећава вероватноћу настанка саобраћајне незгоде, чиме се угрожавају не само возачи, већ и путници, пешаци и други учесници у саобраћају. Вожња под дејством алкохола и даље спада међу најчешће узроке најтежих саобраћајних последица.

Из Полицијске управе Кикинда упућен је апел возачима да, уколико су конзумирали алкохол, не управљају возилом и да изаберу безбедну алтернативу превоза, уз поруку да је безбедност у саобраћају заједничка одговорност свих учесника.

 

и-(2)
Поводом јучерашњег покушаја блокаде Факултета, а у контексту престанка радног односа др Јелене Клеут, обавештавамо студенте, запослене и целокупну јавност о битним чињеницама које су у медијима занемарене или погрешно интерпретиране.

Све процедуре у поступку избора др Јелене Клеут у звање редовног професора спроведене су у складу са Статутом Филозофског факултета. Изборно веће Факултета именовало је 28. априла 2025. године комисију за писање реферата о пријављеним кандидатима за избор у звање наставника за ужу научну област Комуникологија.

Предлог одлуке о избору др Јелене Клеут у звање редовног професора, на основу достављеног реферата, усвојен је већином гласова на седници одржаној електронским путем са роком изјашњавања до 29. септембра 2025.

Након тога, извештај је упућен Стручном већу за хуманистичке науке Сената Универзитета у Новом Саду, које је дало позитивно мишљење о предлогу одлуке.

На основу мишљења Стручног већа и увидом у предлог за избор у звање, Сенат Универзитета, на седници одржаној 20. новембра 2025. године, није усвојио извештај о избору у звање др Јелене Клеут. Сенат у проширеном саставу Универзитета у Новом Саду, на седници одржаној 15. јануара 2026. године, потврдио је одлуку Сената, те није усвојио приговор др Јелене Клеут (5 гласова „за, 18 „против“ и један „уздржан“).

На основу предочене хронологије свих поступака, јасно се види да се Изборно веће Филозофског факултета позитивно изјаснило о предлогу да др Јелена Клеут буде изабрана у звање редовног професора, чиме су све правне радње на Факултету окончане. С обзиром на то да је Сенат у проширеном саставу одбио приговор Јелене Клеут и тиме усвојио првостепену одлуку Сената, др Јелена Клеут није стекла звање редовног професора, чиме није испуњен услов да јој се продужи постојећи уговор о раду на радном месту ванредног професора, као ни да се закључи нови уговор за радно место редовног професора на Филозофском факултету. Како је одлука Сената у проширеном саставу од 15. јануара 2026. године коначна, Факултет је након пријема ове одлуке 20. јануара 2026. године био у обавези да др Јелени Клеут изда решење о престанку радног односа.

Решење је сачинила правна служба Факултета, а његову исправност је проверио правни заступник Факултета, потврдивши да Филозофски факултет нема никакве правне могућности да др Јелену Клеут задржи у радном односу на радном месту наставника Универзитета. Једини правни лек који је наведен у одлуци Сената у проширеном саставу јесте да др Јелена Клеут може покренути управни спор пред Управним судом у Београду.

Са свим наведеним, Факултет је у више наврата упознао, како колегиницу Клеут, тако и заинтересоване наставнике и студенте.

У бројним медијским наводима о постојању наводне „правне гимнастике“ коју је могао да примени Филозофски факултет, није упућено ни на један конкретан правни основ на темељу којега би се избегао престанак радног односа др Јелене Клеут.

Осим тога, правни заступници др Јелене Клеут имали су могућност да укажу правној служби Факултета и нашем правном заступнику на евентуално постојање таквих правних могућности, што није био случај.

У светлу свих наведених чињеница, а након ултиматума управи да ће Факултет бити блокиран све док се др Јелени Клеут не продужи радни однос, управа Факултета још једном апелује на поштовање законом прописаних процедура, уважавање права студената на школовање и запослених на рад.

Управа Факултета ће, као и до сада, поштовати све законске норме и процедуре у свом раду, што на првом месту подразумева обезбеђивање неопходних услова за несметано одвијање наставе и испита.

Овим не споримо право студената и запослених на слободу окупљања и изражавања својих ставова, али остваривање тих права не сме да се спроводи кроз незаконито поступање и кршење права других студената и запослених, ометањем обављања основне делатности Факултета.

Извор: Војводина уживо

error: Content is protected !!