Year: 2026

saobracajci-droga

Prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 89 saobraćajnih nezgoda, u kojima su povređena 34 lica, a poginulih nije bilo. Na području PU Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj su četiri osobe zadobile lake telesne povrede.

Za danas je u većem delu zemlje najavljena kiša, te iz PU Kikinda apeluju na sve vozače da, zbog nepovoljnih vremenskih uslova, smanjene vidljivosti i vlažnih kolovoza, smanje brzinu kretanja vozila i drže bezbedno odstojanje u odnosu na druga vozila, jer se u ovakvim uslovima značajno produžava zaustavni put.

Brzina ostaje jedan od ključnih faktora bezbednosti saobraćaja, koji je prepoznat kao dominantni uticajni faktor u 66 odsto saobraćajnih nezgoda sa poginulim osobama, pa je neophodno prilagoditi vožnju uslovima na putu i povećati rastojanje između vozila, jer usled neprilagođene brzine najčešće dolazi do iznenadnog kočenja, pogrešne radnje vozilom, sletanja sa kolovoza i prevrtanja vozila, kada nastaju najteže posledice po učesnike saobraćajnih nezgoda.

I dalje su aktivne blokade graničnih prelaza od strane teretnih vozila, usled čega je otežan i putnički saobraćaj uz povremena duža zadržavanja.

sveti-sava-plakete-(3)

Povodom Dana škole i školske slave učenici i zaposleni Osnovne škole „Sveti Sava“ organizovali su Svečanu akademiju u Narodnom pozorištu. Pored prigodnog kulturnog programa ovom prilikom četvoro najboljih učenika nagrađeno je „Plaketom Sveti Sava“. Priznanja su, kao skroz odlični đaci tokom svih osam godina školovanja, i uspesima ostvarenim na takmičenjima pripala su Nikoli Tomiću, Uni Ugrešić, Luki Babi i Nikolini Pilipović.

-Osim na takmičenja iz engleskog jezika, nadmetao sam se u geografiji u proteklom periodu – saznajemo od Nikole. – Najveći uspeh koji sam postigao je treće mesto na republičkom takmičenju iz geografije, kao i odlazak na evropsko nadmetanje iz engleskog jezika koje je održano u Veneciji.

Una Ugrešić više voli prirodne nauke.

-Najveći uspeh postigla sam na takmičenjima iz matematike, a prošle godine sa ekipom sam stigla do državnog nadmetanja „Brainfinity“. Ostvarila sam uspehe i iz srpskog jezika, istorije, engleskog ali i na sportskim nadmetanjima – istakla je Una.

Nikolina Pilipović, takođe je bila deo tima koji je stigao do državnog „Brainfinity“ takmičenja.

Luka Baba takođe se oprobao na takmičenjima u mnogim predmetima.

-Najviše uspeha imao sam iz fizike gde sam bio drugi na okružnom nivou, dok sam iz geografije bio deo Geografske olimpijade – dodao je Luka.

Direktorica Gordana Rackov napomenula je da su u svečanom programu učešće uzeli svi učenici.

-Pored nastupa hora, učenici nižih razreda priredili su igrokaz o životu Svetog Save, a imali smo priliku da vidimo i soliste koji su pevali, svirali, glumili. Obeležavanje Dana škole započeli smo Svetosavskim turnirom u šahu u kojem je učestvovalo stotinak učenika iz Vojvodine koji se se takmičili u muškoj i ženskoj kategoriji. Najbolji su stekli pravo da se nadmeću na okružnom nivou nadmetanja. Organizovan je i čas lepog pisanja u čast  prerano preminule učiteljice naše škole Nataše Radovanović – pojasnila je Gordana Rackov.

A.Đ.

26.1.-odbojka-male

Nastavljeno je Prvenstvo Vojvodine u odbojci za pionirke, članice OK Kikinda, koje predvodi trener Igor Golijanin, savladale su u Bačkoj Palanci ekipu Voriorsa, rezultatom 3:1, a u narednom kolu, u dvorani Hemijske škole, u nedelju od 14 sati, čekaće tim Banata iz Vršca.
D. P.

sveti-sava-pokloni-(1)

Povodom Savindana za sve učenike  na teritoriji grada i predškolce obezbeđeni su prigodni pokloni. Gradonačelnik Mladen Bogdan i član Gradskog veća Tihomir Farkaš ovom prilikom posetili su OŠ „Vuk Karadžić“ gde su razgovarali sa đacima prvog i četvrtog razreda o jednoj od najznačajnijih ličnosti srpske istorije Svetom Savi.

 

Zahvaljujući se u ime učenika direktor škole „Vuk Karadžić“ Ivan Pantelić istakao je:

-Pored porodične, zaposleni u prosveti i đaci imaju i zajedničku slavu Svetog Savu. Hvala lokalnoj samoupravi što je, pre svega, korisnim poklonima ulepšala praznik koji nam svima puno znači.

 

Gradonačelnik Bogdan dodao je da su prvi put obezbeđeni pokloni za Savindan i istakao da se nada da će darivanje za važan praznik postati tradicija.

-Na početku svake školske godine prvacima poklanjamo školski pribor i opremu za fizičko vaspitanje, čemu se oni uvek obraduju. To nas je motivisalo da se potrudimo da uručimo poklone i za Svetog Savu, čime obeležavamo i početak drugog polugodišta. Ovo je jedan od načina da sačuvamo našu istoriju i ukažemo na najvažnije ličnosti kroz vekove među koje spada i Rastko Nemanjić odnosno Sveti Sava. Pored priredbi i obeležavanja školske slave, važno je da se ukaže na to šta je sve Sveti Sava uradio za svoj narod. Učenicima smo poklonili školski pribor koji je uvek potreban u svakodnevnom radu – precizirao je Bogdan.

-Predstavnicima grada hvala što su posetili našu školu i obradovali učenike – rekla je direktorica Aleksandra Felbab. – Lokalna samouprava je naš partner koji nas podržava u svemu što nam treba, a odlična saradnja nastaviće se i u danima koji dolaze.

A.Đ.

poklon-za-osmeh

Gradonačelnik Mladen Bogdan i član Gradskog veća Tihomir Farkaš posetili su učenike Osnovne škole „Gligorije Popov“ i uručili im prigodne poklone u okviru akcije „Poklon za dečji osmeh“. Akcija se realizuje povodom obeležavanja školske slave Svetog Save.

U ime učenika i zaposlenih, direktorica Aleksandra Felbab uputila je zahvalnost lokalnoj samoupravi na, kako je istakla, lepom gestu darivanja, kao i gradonačelniku Bogdanu i članu Gradskog veća Farkašu na izdvojenom vremenu, uz očekivanje da će se saradnja nastaviti i ubuduće.

Planira se da poklone dobiju svi đaci na teritoriji Grada Kikinda, čime lokalna samouprava nastavlja aktivnosti usmerene na podršku učenicima i školama.

svetosavska-akademija-2
Srpska pravoslavna crkva i grad Kikinda sutra, 27. januara, u 19 sati u Narodnom pozorištu organizuju Svetosavsku akademiju.
U programu će nastupiti pevačka grupa ADZNM „Gusle“, crkveni hor „Sveti Josif Temišvarski“, dečiji crkveni hor Sveti Jovan Šangajski“, hor KCK „Atendite“, a ovom prilikom biće uručene nagrade za najbolje likovne i literarne radove na temu Svetog Save.
toplana-(3)

Zbog sanacije havarije na magistralnom vrelovodu u Ulici Braće Tatić, kod kućnog broja 1, danas od 10 časova bez grejanja će ostati potrošači u celom centru Kikinde.

Kako je saopštilo JP „Toplana“ Kikinda, radovi se izvode zbog oštećenja na glavnom vrelovodu, zbog čega je neophodan privremeni prekid u isporuci toplotne energije.

Završetak radova i normalizacija grejanja očekuju se u kasnim popodnevnim satima, nakon čega će isporuka toplotne energije biti nastavljena u produženom režimu, kako bi se sistem stabilizovao.

Iz JP „Toplana“ apeluju na korisnike za razumevanje zbog privremenih neprijatnosti.

1710420647656

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodila se  jedna saobraćajna nezgoda i to sa materijalnom štetom, od 10.000 dinara. Saobraćajna nezgoda se dogodila zbog radnje vozilom.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno je otkriveno 110 prekršaja u kontroli saobraćaja.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno je 15 vozača, od kojih su četiri zadržana u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,2 promila alkohola u organizmu odnosno  imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 15 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 35 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 45 ostalih prekršaja.

policija

Tokom prethodne nedelje na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 558 saobraćajnih nezgoda u kojima su dve osobe poginule i povređenoa je 233 lica, pri čemu je 35 osoba zadobilo teške telesne povrede. U istom tom periodu na području Policijske uprave Kikinda dogodilo se pet saobraćajnih nezgoda u kojima su povređene dve, a jedna osoba zadobila je teške telesne povrede.

Ovi podaci jasno pokazuju da su vozači i dalje najugroženija kategorija učesnika u saobraćaju. Posebno zabrinjava činjenica da je najveći broj stradalih vozača evidentiran na području Beograda i Čačka, što ukazuje na potrebu za dodatnim oprezom, naročito u urbanim
sredinama i na frekventnim saobraćajnicama. Brzina neprilagođena uslovima puta, nepoštovanje saobraćajnih propisa, umor i nepažnja i dalje su najčešći uzroci najtežih
saobraćajnih nezgoda.

Iz Policijske uprave  još jednom apeluju na sve vozače da poštujtu ograničenja brzine, koriste sigurnosni pojas, ne voze pod dejstvom alkohola i ne razgovaraju telefonom.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas direktorima javnih preduzeća da odu sa tih pozicija ukoliko nemaju volju i želju da menjaju stvari, a ministre u vladi upitao koliko njih je bilo na novogodišnjim odmorima dok je u zemlji bio najveći pritisak oko električne energije.

On je na početku tematske sednice Vlade Srbije rekao da je pojedine direktore javnih reduzeća on zvao da im kaže za probleme i to što brojni građani nemaju struju tokom nedavne situacije sa hladnim vremenom.

“Neke sam ja morao da probudim da im kažem da neki ljudi nemaju struju, iako sam i prošle i pretprošle i pre tri godine ukazivao na to. Ne pričam o političkim protivnicima koji nisu obnavljali EDS mrežu kada su bili na vlasti.

Pričam o problemima sa nama samima”, rekao je Vučić.

On je ukazao da je dovoljno bilo da se vidi početak godine i angažman.
“Srećom imali smo divne volontere koji su rizikovali živote da neko dobije struju. Građani nisu dozvoljavali seču drveća i to je tačno, pitanje što u maju junu nisu obavestili vladu”, rekao je on.

Ministre u vladi upitao je koliko njih je bilo na vikend novogodišnjim odmorima dok je bio najveći pritisak oko električne energije.

“Morali ste do dece, dok nam se deo ljudi smrzavao. Mesarović je išla u Kinu 15 dana. Hoćete u Pariz i London, Kinu nećete. Razmislite šta ste radili”, rekao je Vučić.

Ukazao je i da su za vreme hladnih dana otežani bili radovi sa Ekspom.

“Radimo sa Kinezima koji hoće da rade dok Srbi i srpske kompanije neće da rade, a onda se čudimo što ne možemo nijedan posao da dobijemo”, rekao je on.

Prioriteti članova Vlade Srbije

Premijer Srbije prof. dr Đuro Macut rekao je da je na današnjoj tematskoj sednici Vlade Srbije, kojoj je prisustvovao predsednik Aleksandar Vučić, donet zaključak o pet ključnih elemenata kojima će se članovi vlade u narednom periodu posebno posvetiti.

Macut je, zaključujući sednicu, kazao da je tih pet elemenata savetovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a da se odnose pre svega na ekspresno uvrštavanje velikog nacionalnog projekta – Ekspa.

“Zaključci su i da se u budućem periodu radi na energetskim pitanjima, obrazovanju i nauci, zdravstvu i vojnim pitanjima, odnosno uspostavljanje strukturnih elemenata za uvođenje i služenje vojnog roka i osavremenjivanje i osnaživanje vojske”, rekao je Macut.

– Ako ponovo budete nespremni za sneg, biće smena

Predsednik Srbije izjavio je danas da će, ako se ponovi nespremnost nadležnih organa za snežne padavine, biti smenjeni svi oni koji su odgovorni za to, a ministrima je poručio da moraju da promene svoj odnos prema poslu.

“Svi koji budu odgovorni za nepripremljen sistem biće smenjeni većinom koju imamo. Imaćemo ponovo hladno vreme. Ako ne bude bilo drugačije, većinom koju imamo u skupštini preko smene ministara. Samo da to imate u vidu. Tako da spremite se za sedam, osam dana. Samo nemojte mi pričati, nije drveće posečeno. Posecite ga. Jer narod mora imati struju”, rekao je Vučić na tematskoj sednici Vlade Srbije u Palati Srbija.
Vučić je rekao i da će ljudi uvek da kukaju za drvećem ili nečim drugim.

“Vi ste ti koji vodite državu, koji upravljate rizicima. Vi ste ti koji morate strateški da se ponašate u budućnosti. To što je neko iracionalan ponekad, to nema veze sa tim kakve ćete vi odluke donositi”, poručio je Vučić.
Ministre je pitao koliko su opština obišli u prethodnom periodu.

“Sa svim obavezama koje imam u inostranstvu i drugačijim tipom posla, obišao sam više opština nego svi vi zajedno. Šta ste se vezali za kancelariju u Beogradu, a znam ja šta je. Rudarski je to posao, treba istrpeti kritiku naroda treba čuti ružnu reč o sebi. Narod nikad nije zadovoljan. Takva je priroda ljudi. Nikad niko neće biti zadovoljan”, rekao je Vučić.

On se osvrnuo i na srpsku diplomatiju, rekavši da pojedine diplomate biraju gde će da idu i da ne žele da idu u Argentinu ili neku afričku zemlju, a da žele u Pariz, London, Moskvu Ili Rim.
“Šta je bre ovo, ljudi? Ja mogu da dam svoj najveći doprinos ako sam u Londonu, ma nemoj. Nisi ti tu da odlučuješ da li ideš tamo ili ovamo”, rekao je Vučić.

Ministarku energetike Dubravku Đedović Handanović je pitao koje ćemo to nove kapacitete da uvedemo u sistem, da rešimo probleme u energetici, ili neke veće, ukoliko hoćemo da se modernizujemo i da napredujemo.

“Sem onoga što sam dogovarao s Ilhanom Alijevom i gasnom elektranom za Niš, imate li ga? Reći ćete mi obnovljiva energija. Nemojte, molim vas. Suviše sam ozbiljan čovek da bi te gluposti slušao. Pošto znam da drugo nemate”, rekao je Vučić.

Dodao je da nas očekuje proširenje superkompjutera MARS26, još jedan superkompjuter do kraja 2026. i da su to najnapredniji kapaciteti u Evropi.

“Još najmanje dva data centra u naredne dve godine. Ja vam kažem još najmanje četiri data centra u naredne dve godine. Imate li čime da pokrijete? A bez toga nam nema napretka, bez toga nam nema budućnosti. Ko će da izgradi trafo stanice, 100 desetke, 135-ice, bilo šta, velike. Za to vam je potrebno po 3, 4, 5 godina, kažete godinu i po, dve. Hvala vam”, rekao je Vučić.

Direktoru Srbijagasa Dušanu Bajatoviću rekao je da kasni pet godina u gradnji infrastrukture do Vranja, Zlatibora, Prijepolja i Zaječara.

Vučić je naglasio da nijedno pitanje koje je postavio ministrima nije bilo zlonamerno i da ni na jedno nema odgovora.

I neće ga ni biti, dok ne promenite svoj odnos. Sedite, razgovarajte ceo dan o tome šta su projekti od nacionalnog značaja. Brzo uradite eksproprijaciju, platite i onako ćemo na sudu da platimo pet puta više, jer svaki sudija i svaki advokat gleda kako će nešto da uzme”, rekao je Vučič.

Ministru zdravlja Zlatiboru Lončaru i direktrorki RFZO Sanji Radojević Škodrić rekao je da nije zadovoljan listama čekanja do kraja 2026.

Smanjili smo liste čekanja, sve je okej, nije dovoljno. Morate nešto da promenite i da ubrzate. Nemojte da spavate dok to ne uradite i radite zajedno”, rekao je Vučić.

Direktorki RFZO je zamerio, kako je rekao, “modiranje po svetu”.
“Ajde, da vas vidim da ne spavate. Hoću da vidim te lekove. Hoću da vidim možemo li da spustimo cenu lekova da penzioneri mogu da kupe nešto jeftinije. 2, 3%, 5% jeftinije, 5% da im bude jeftinije. Tri meseca čekam tu inicijativu. Tri meseca na različite načine mi pokazujete da je to nemoguće, uz sve besmislene predloge koje dobijam”, rekao je Vučić.

Obraćajući se ministru poljoprivrede Draganu Glamočiću, Vučić je rekao da je Srbija najmanje uradila u poljoprivredi, gde ima, kako je rekao, najslabije kapacitete.

Podsetio je da je u vreme kada je ministar bio Branislav Nedimović, budžet bio 69 milijardi dinara, a da je sada duplo veći.

“Sad je duplo veći budžet i opet nije dovoljno. I nikad nije dovoljno. I nikad neće biti dovoljno. Zato što plaćamo najvećim tajkunima sa najvećim traktorima, a običnom narodu ne dajemo dovoljno para. Tako je pošto nisi promenio to”, rekao je Vučić.

On je poručio građanima da nemaju potrebu da uzimaju advokate ili notare za upis prava svojine po Zakonu o posebnim uslovima za evidentiranje i upis prava na nepokretnostima, jer će, kako je rekao, država sve to uraditi.

– Nastavite akciju stanova za mlade, pomozite izbeglicama

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas na tematskoj sednici Vlade Srbije da bi trebalo nastaviti akciju stanova za mlade, rad Alimentacionog fonda kao i sa pomaganjem izbeglicama.
“Više od 5.100 mladih je sve završilo oko stanova, ima još 1.000 u proceduri, to je više od onoga što je predviđeno. Nastavite. Mi smo tim ljudima pomogli da na najbolji mogući način i najjeftinije reše svoj stambeni problem”, rekao je on obraćajući se premijeru Đuru Macutu.
Ministarki za brigu o porodici i demografiju Jeleni Žarić, Kovačević sugerisao je da se nastavi rad Alimentacionog fonda.

“Vidim da je više od 600 žena već dobilo novac. Molim vas da nastavite da radite, da te žene tamo gde postoje neodgovorni supružnici osećaju sigurnost”, istakao je Vučić.
Dodao je da bi trebalo rešiti i jedan problem u vezi sa Komesarijatom za izbeglice, gde je država pomagala a stranci gradili smeštaj za izbegle.

“Mi damo nešto da kao ljudi plaćaju ili ne znam šta sve. Dajte bre, otkupite to, dajte ljudima da mogu da žive normalno.

To je ovo što imamo po Ovči, Borči i drugim mestima”, rekao je on.
Ministru finansija Siniši Malom savetovao je da sa Evropljanima sagleda tu strukturu i da Srbija plati Evropljanima šta treba kako bi se ljudima izbeglim iz Krajine i drugih mesta pomoglo.

– U zdravstvu urađeno mnogo, ali moramo da ubrzamo rešavanje pojedinih problema

Predsednik  izjavio je danas da nije sporno da je u oblasti zdravstva urađeno mnogo, ali da postoje stvari poput saniteta koje nisu rešene i poručio resornom ministru da ubrza stvari u vezi rešavanja takvih problema, kako bi se ojačao zdravstveni sistem.

“Da li je moguće da imamo problem sa sanitetom koji ne košta ništa? Od besa bih uskočio u ovo staklo ovde, ispred sebe. Da li je ova uprava, ona uprava, lizing, koga bre to briga u narodu? Narod hoće da mu se reši problem. Zato pogurajte to sve”, rekao je Vučić na tematskoj sednici Vlade Srbije na kojoj učestvuje na poziv premijera prof. dr Đure Macuta.

Ministar zdravlja ZLatibor Lončar je rekao da je za rešenje problema u zdravstvu potrebno da se predsednik Vučić uključi i da pomogne.

“To ne kažem da bih opravdao sebe. Ja danas mogu da se povučem, niti sam se rodio, niti mi je ovo dedovina, niti bi se to osetilo, ali ako želimo ovo da se uradi, ja vam odgovorno kažem da morate Vi da se uključite”, rekao je Lončar na sednici Vlade odgovarajući na kritike predsednika Vučića kada je reč o oblasti zdravstva.

Lončar je istakao da je bitno da predsednik Vučić bude na čelu Srbije.
“Biće mnogo tri do šest meseci ako ne budete tu da nestane državno zdravstvo, a građani neka razmisle šta to znači. Ako ne budete tu, državnog zdravstva neće biti, raspašće se, a privatno zdravstvo nema kapacitete da preuzme sve to. I ako budete imali novca da hoćete da se privatno lečite, nećete stići na red”, rekao je Lončar.

Vučić je naveo da je ministar Lončar jedan od retkih ljudi koji se javlja svakome i koga zna i koga ne zna, kao i da kritike koje je izneo na sednici, a koje se tiču uposlenosti ministara, nisu bile usmerene protiv njega lično.

Kako je rekao Vučić, problem je u tome što se mnogo novca ulaže u zdravstvo i dodaje da je srećan što će se raditi dva porodilišta u Beogradu, zbog porodilišta u Nišu, novih kliničkih centara od Kragujevca do Novog Pazara.
Vučić je dodao da i Užice mora da krene da se radi, a da će do 1. marta biti otvorena bolnica u Prokuplju.

“Nije sporno da je mnogo toga urađeno. Imamo divnih lekara, imamo fantastičnog medicinskog osoblja, tehničkog osoblja. A ima i onih koji su se obogatili na državi i od države i napravili svoje privatne firme i rade tamo itd. I ni to nije problem, ali hajde samo da probamo da napravimo, da usaglasimo da taj sistem funkcioniše i za privatnike i za državu jer na kraju kad god je teško, uvek je tu država”, rekao je Vučić.

Kako je naveo, razume da se desi jedan put, kao i dva puta da zbog greške lekara neko strada, ali ne razume da se o takvim slučajevima čita svakih deset dana.
Pozvao je da se ojača zdravstveni sistem i dodao da odgovornost mora da postoji.

“Postoji i ta vrsta odgovornosti koja nije samo krivično-pravna. Pacijentu je dovoljno što je povređen, što je ranjen, što je bolestan, teško itd. Mora da mu se pruži osmeh. Moraš da mu daš da dovoljno pojede, a ne da mu daješ da manje jede zato što je na kateteru pa ćeš morati da imaš posao više da očistiš za njim”, istakao je Vučić.
Kako je dodao, dobio je 50 takvih pritužbi.

“Neka je jedna istinita, sramota je”, rekao je predsednik Vučić.

Glišić: Najčešći problem je pitanje pijaće vode u Srbiji

Ministar za javna ulaganja Darko Glišić izjavio je danas da se tokom rada na terenu i razgovora sa ljudima širom Srbije njegov tim najčešće susreće sa problemima oko pijaće vode i naveo da je prošle godine investirano 1,4 milijardi dinara u rešavanje tog pitanja.

“Završili smo neke vodovode u Ljuboviji, Malom Zvorniku i Mionici. Trenutno se izvode radovi u Lučanima, Ljigu, Vršcu, Užicu i Kosjeriću, a potpisali smo ugovor ili se pripremamo da potpišemo i da ih krenemo čim vreme dozvoli u više jedinica lokalnih samouprava, između ostalog i u Ćupriji, Žabarima”, rekao je Glišić.
Naglasio je da su potpisani ugovori o izgradnji vodovoda i u selu Vlaškom Dolu, kao i u opštinama Žagubica, Rača, Lajkovac, Sremska Mitrovica i Knić.

“Pripremamo se za Obrenovac, Apatin, Boljevac, Kragujevac, Belu Palanku, Bečej, Vladičin Han, Vranje, Kulu, Lapovo Prokuplje, Trstenik”, rekao je Glišić i dodao da se u Malom Zvorniku nastavlja posao u izgradnji vodovoda za šta je izdvojeno blizu 5,5 milijardi dinara.

Istovremeno, Glišić je ukazao da se u razgovoru sa narodom širom Srbije došlo do saznanja da su instalacije vodovodne mreže stare po 50 do 60 godina, kao i da su gubici od 50 do 80 odsto vode u vodosnabdevanju.
“Fabrika vode koja proizvede 10 litara, ona 8 litara, na primer, izgubi u mreži, a samo 2 stigne do korisnika i besmisleno je širiti mrežu ili praviti neku novu fabriku vode, jer ne možete fabriku vode da pustite u staru mrežu”, rekao je Glišić.

Naglasio je da je u petak bio u Užicu i da je oko petina zamene mreže započeto u tom gradu.
“Nekih 4,8 kilometara od ukupno 25 kilometara, koliko treba da se uradi. I želeo sam sa time da vas upoznam i takođe kao i Siniša (Mali) da zamolim za pomoć, savet, jer ovde mi smo radili neku procenu, to su stotine”, rekao je Glišić.

Na pitanje predsednika Vučića koliko je potrebno para za zamenu mreže, naveo je da je potrebno skoro 600 milijardi dinara.

To su neverovatne sume. Ali mi idemo tamo gde je najurgentnije i gde je najveći problem da probamo to, tamo gde su najveći gubici, gde su negde od 70 do 80 odsto da probamo da rešimo i da ljudima omogućimo da imaju vodu i da stvorimo uslove da možemo dalje da širimo mrežu i da ljudi koji nemaju priključke na vodu da ih dobiju”, rekao je Glišić.

Naveo je da ni pre 15 ni pre 20 godina nije bilo zrelo da se postavi to pitanje i dodao da je sa zamenom krenulo tek u drugoj polovini prošle godine.

Ove godine nešto više smo sredstava izdvojili i to jeste problem koji ljudi najviše potenciraju gde god da se pojavimo”, rekao je Glišić.

Govoreći o ulaganjima u zdravstvu, naveo je da je u toku projektovanje porodilišta Narodni front i Bežanijska kosa, a da je u toku izvođenje radova u Višegradskoj.
“Spremamo se, nadam se da ćemo brzo da raspišemo i tender za porodilište u Nišu”, kazao je Glišić.

– Hoćemo kvalitet nastave, naučnu revoluciju, da deca žude da uče

Predsednik Srbije izjavio je da je potrebno da se podigne kvalitet nastave, da je potrebna naučna revolucija.
On je na tematskoj sednici Vlade Srbije rekao da su hitno potrebne promene kako bi deca želela da idu u školu i da uče.

“Dajte da vidimo kvalitet nastave, da žude da uče, a ne da gube vreme i ne idu u školu. Naši rezultati su ispod OECD proseka, jer imamo posla sa blokaderima. Želim da budemo kao Finska, a ne da se tučemo sa Albanijom”, rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, suština je sadržina i kvalitet nastave, kako da se poprave programi i planovi.
“A onda ćemo da ih rešavamo”, rekao je Vučić.

Naglasio je da odluke moraju da se donose i kao primer naveo da je u renoviranje Zemunske gimnazije uloženo četiri miliona evra, da sada imaju “od ptice mleko”, ali da ipak ne funkcionišu dobro.

“Jel Peta beogradska gimnazija elitna gimnazija, da li su prošle godine deca nešto naučila, nisu jer se neko bavio nekim drugim stvarima, pre nego obrazovanjem dece. Bavite se obrazovanjem dece, to mora da bude iznad proseka OECD-a. Kažite ljudima koliko je manje upisano na Beogradski univerzitet kojim smo se ponosili zahvaljujući bandi koja nam je razorila sistem”, zaključio je Vučić.

 U ovako teškim vremenima nema odmora, ili radite ili smena

Predsednik Srbije poručio je danas da su građani birali vladu da bi radila u njihovom interesu i zamolio premijera prof. dr Đuru Macuta da ide u Skupštinu Srbije sa inicijativom za smenu onih ministara koji neće da rade.

Vučić je na tematskoj sednici Vlade Srbije, na kojoj učestvuje na poziv premijera prof. dr Đure Macuta, kazao da svet ide ka daljem fragmentiranju i sukobima i da to nije više podela na zapad i ostatak sveta, već dolazi do značajne fragmentacije unutar zapada.
“To je stalni proces i trajni proces”, rekao je Vučić i dodao da svet u 2026. neće biti mirniji, već će biti mnogo problematičnije mesto za život nego što je bio čak i 2025.
Kako je naveo, da bi se obezbedio i garantovao mir, sigurnost i bezbednost građanima, u tim uslovima potreban je angažman svih državnih organa na onome što je ustanovljeno kao najviši prioritet – očuvanje mira i stabilnosti zemlje.
“To znači puni angažman svih delova države, pre svega vlade, predsednika Republike, svih ostalih. Još jednom vas molim gospodine Macut, kao što sam Vas zamolio i prošli put, da saopštite ministrima da ako hoće da budu u vladi u ovakvim teškim trenucima, nema odmora, nema tobož vikenda koji nisu radni dani od četvrtka uveče do ponedeljka ujutru, što vam svi ministri primenjuju ili 90 odsto njih, kao što znate i kao što ste me sami obavestili.

Ili će da rade ili idite Vi u Skupštinu sa inicijativom za smenu ministara ili ću to da uradim ja. Ja vam garantujem da ću obezbediti većinu za njihovu smenu”, kazao je Vučić.

Istakao je da narod nije birao vladu da ih gleda po egzotičnim destinacijama, već da bi radila u njegovom interesu.

“Narod može da ide po egzotičnim destinacijama, imaju pravo na to. Zato su birali vladu. A članovi vlade nemaju pravo na to”, rekao je Vučić.

Navodeći da nikada nije video tako lošu atmosferu na jednom mestu gde se ceo svet okupi kao ove godine na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, Vučić je kazao da je sada svet na svojoj prelomnoj tački.

“Mi moramo da pronađemo svoje mesto u tom i takvom svetu sa najmanje rizika i sa mnogo sigurnosti za naše građane”, rekao je Vučić i zamolio premijera Macuta da saopšti ministrima i državnim sekretarima, pomoćnicima ministara i svima ostalima, da nisu tu da prođe još jedan dan i da se bave time ko je što o njima rekao i ko će kome biznis da namesti.
Istakao je da nema loše namere, već naprotiv, najbolje.

“Ne moram da vam kažem koliko ljudi odavde i volim i poštujem. I ne merim se sa onima drugima kojima su njihovi džepovi bili prioritet. Ja vas molim da se bave strateškim poslovima i da ne spavate dok to ne rešimo”, poručio je Vučić.

Tanjug

error: Content is protected !!