Тенисерка Кикинде Ања Бајшански заузела је треће место на Првенству Србије за играчице до 16 година, одржаном на теренима београдског ТК Агримес.
Year: 2026
Запослени у ЈП „Кикинда“ протеклих дана покосили су и уредили простор код Плаве бање, како би био чистији, безбеднији и пријатнији за боравак посетилаца.
Како истичу из овог јавног предузећа, редовно одржавање јавних површина наставља се и током наредног периода, са циљем да природне и рекреативне зоне буду доступне и уређене за грађане.
Плава бања, деценијама је била омиљено место за одмор и освежење током летњих месеци. Настала је на месту некадашњег глинокопа фабрике „Тоза Марковић“, где се временом формирало вештачко језеро. Препознатљива је по плавичастој боји воде, по којој је и добила име, а међу старијим генерацијама Кикинђана буди сећања на лета проведена уз купање, дружење и рекреацију.

Некада је Плава бања располагала богатим садржајима, укључујући тобогане, педалине, спортске терене и угоститељске објекте, због чега је била једно од најпосећенијих места у граду. Иако данас нема некадашњу инфраструктуру, ово купалиште и даље привлачи бројне суграђане који желе да време проведу у природи. С обзиром на то да је Плава бања неуређено, односно „дивље“ купалиште, посетиоцима се саветује додатни опрез.
Из ЈП „Кикинда“ упутили су апел грађанима да заједнички чувају овај простор, одлажу отпад на предвиђена места и допринесу очувању животне средине.
Грађани у протеклих десетак дана нису у могућности да код нотара овере купопродајне уговоре, поклоне, оставине и друга документа у вези са непокретном имовином, јер је пао систем преко кога се раде овере.
Из Министарства правде кажу да је тренутно ограничена функција појединих сервиса и да раде на унапређењу безбедности и стабилности система у сарадњи са Канцеларијом за еУправу.
Тврде да ће систем поново бити успостављен до краја седмице, када ће, како наводе, бити успостављена пуна функционалност сервиса за бележнике и извршитеље.
На сада већ гласовитом месту културних догађања, београдским “Силосима”, биће уприличена ретроспективна изложба радова из кикиндске “Тере” под називом „Бисери од блата”. „Силоси” су некадашњи (пољо)привредни објекат на обали Дунава, који је некад служио за складиштење житарица, а од пре неколико година доживео је пренамену и сада представља престижан простор за одржавање изложби, сајмова, фестивала и других културно-уметничких догађаја.
Тако ће од петка, 12. јуна и престоничка публика моћи да изблиза погледа око седамдесет репрезентативних радова који су иначе део сталне „Терине” поставке. Селекцију радова извршила је кустоскиња „Териног” музеја Верица Немет и поставка је подељена по декадама. Посетиоце очекују и вођене туре, радионице, маркет војвођанских производа, музички програми и многи други садржаји.

Сви аутори заступљени су са по једним радом, осим утемељивача „Тере”, Слободана и Мирославе Којић, који ће бити престављени са по три рада. Од кикиндских уметника, осим брачног пара Којић, радове у теракоти Београђанима ће представити и Сања Радусин Смиљанић, садашња директорка Центра за ликовну и примењену уметност „Тера”, Јован Блат, Милан Рамаји и Игор Смиљанић. Изложба у „Силосима” трајаће три недеље.
У објави организатора стоји и позив Београђанима у виду лепог омажа нашем граду: “Ако још нисте били у Кикинди, сада имате прилику да упознате део колекције која је овај град уписала на светску мапу савремене скулптуре. А после тога, искрено се надамо да ћете посетити и град Кикинду, упознати људе који стоје иза “Тере” и открити једну од највреднијих културних прича из нашег региона”.
Н.С.
Чланице Плесног студија „Јефимија“ оствариле су изузетан успех на плесном такмичењу одржаном у Зрењанину, одакле су се вратиле са чак 17 медаља и признања.
Студио се представио са 15 кореографија, које су извели плесачи свих узрасних категорија, показавши завидан ниво умећа, креативности и сценског израза. Својим наступима млади плесачи су потврдили да су труд, посвећеност и љубав према плесу најбољи пут до успеха.

Свака кореографија била је резултат преданог рада, дисциплине и снажног тимског духа, што је препознао и стручни жири.
– Наши плесачи показали су посвећеност, труд и љубав према плесу, достојно представљајући клуб и свој град. Свака кореографија била је резултат вредног рада, дисциплине и тимског духа. Награде нису изостале, па смо освојили 13 првих места, два друга места и две специјалне награде. Ово је најлепши начин да приведемо крају још једну успешну сезону, испуњену радом, успесима и незаборавним успоменама – истакла је Снежана Аћамовић из Плесног студија „Јефимија“.

Остварени резултати су круна још једне успешне сезоне и потврда квалитетног рада студија, чији чланице нижу значајне успехе на домаћим и међународним такмичењима.
У Галерији Нова данас у 18 сати биће отворена изложба „Animalia et Populus”, која посетиоцима доноси јединствен увид у однос човека и животиња кроз различите епохе људске историје.
Изложба ауторке Дивне Гачић представља археолошку грађу са мотивима животиња, приказаних верно или стилизовано, у различитим формама и материјалима. Изложени предмети настајали су и коришћени током дугог временског периода – од мезолита па све до позног средњег века.

Кроз археолошке налазе могуће је пратити развој односа између људи и животиња. Оне су вековима представљале важан извор хране, о чему сведоче бројни остаци животињских костију пронађени на археолошким локалитетима. Истовремено, животиње су имале значајну улогу у привреди, лову, риболову, ратовању, али и у свакодневном животу, игри и забави.
Њихова снага, лепота и симболика инспирисале су људе да стварају различите предмете – од оних намењених свакодневној употреби до артефаката којима су придавана посебна култна, тотемска и симболичка значења.
Изложба ће посетиоцима кикиндског Музеја бити доступна до 28. јула.
Готово је извесно, у наредној сезони ОФК Кикинду, у Војвођанској лиги „Исток”, с клупе неће предводити Милан Ћулум.
– Ситуација је била тешка од самог старта пролећа и знали смо да ће бити скоро немогуће стићи до опстанка. Управа је дала све од себе да се у прелазном року појачамо што боље, али тешко је било због стања на табели довести квалитетне играче и чињеница је да нам је неколико фудбалера недостајало да на прави начин попунимо кадар. Иначе, моја сарадња и с управом и с играчима била је коректна и зато, и поред испадања, носим лепе успомене са севера Баната – каже Ћулум.
Значајан број омладинаца добио је прилику овога пролећа.
– Доста њих и наредне сезоне имаће право да игра за омладинску селекцију, а већ ове дебитовали су у Српској лиги и надам се да ће се ОФК Кикинда вратити догодине тамо где треба да буде, а то је друштво српсколигаша – поручује Ћулум на растанку.
Резултати последњег, 30. кола: Слога – Хајдук 2:2, Младост (БЈ) – Словен 2:3, Ветерник – Младост (О) 3:1, ОФК Кикинда – Врбас 1:3, Железничар – Инђија 3:0, Бачка – Јединство 2:1, Динамо – Омладинац 4:0, Нафтагас – Слобода 0:2.
КОНАЧАН ПОРЕДАК: Нафтагас 69, Железничар 60, Јединство 52, Хајдук 48, Словен 48, Младост (БЈ) 43, Слобода 43, Врбас 43, Динамо 43, Бачка 42, Ветерник 42, Слога 35, Омладинац 28, Младост (О) 26, Инђија 22, ОФК Кикинда 18.
У други савезни степен пласирао се Нафтагас, из лиге су испали: Омладинац, Инђија (војвођански „Југ”), Младост (О) и ОФК Кикинда („Исток”), а у доигравање за останак у „Војводини” мораће Ветерник и Слога, против другопласираних односно трећепласираних из трију група нижег ранга.
Д. П.
Одлуком Покрајинске владе, на седници одржаној 3. јуна, за вршиоца дужности директора Опште болнице Кикинда именован је дипломирани економиста Вања Радојков, који је до сада био запослен у Градској управи.
На челу Болнице Радојков је наследио др Весну Томин, специјалисту педијатрије, која је функцију в.д. директора обављала од јуна 2021. године.Током њеног мандата успешно је настављена капитална инвестиција-реконструкција Болнице, уведене су нове процедуре и технике лечења, набављена савремена медицинска опрема, а много тога је урађено и у области унутрашње организације рада служби и вођења медицинске документације, са циљем унапређења квалитета стручног рада и безбедности пацијената.Резултате свог рада др Томин је представила на Колегијуму начелника и главних сестара одржаном 9. јуна у болничкој библиотеци.
На истој седници Покрајинске владе, за в.д. заменика директора Болнице именован је др Вукосав Тркуља, специјалиста радиологије.
Знање и тимски дух довели су кикиндске гимназијалце до великог успеха у првом ПМФ квизу знања „Пети елемент“, одржаном на Природно-математичком факултету у Новом Саду. Екипа „Душанови гимназијалци“ освојила је друго место у конкуренцији 20 тимова и чак 100 такмичара из средњих школа широм Србије.
Квиз је организован уз подршку Центра за промоцију науке, а назван је „Пети елемент“ јер обухвата пет области природних наука које се изучавају на Природно-математичком факултету.

До финала није било лако стићи. Учесници су прошли кроз неколико квалификационих кругова, након чега су најбољи одмерили знање у полуфиналу и финалу одржаним током протеклог викенда.
Кикиндски тим чинили су Лара Аврамов, Ана Војводић, Милица Боберић, Милица Глишин, Богдан Завишин и Стефан Лазић.
– Када смо видели позив за учешће, одабрали смо ученике за које смо сматрали да могу да одговоре оваквом изазову. Током такмичења показали су велико знање, озбиљност и спремност да раде као тим. Изузетно смо поносни на њих и на начин на који су представљали школу – истакла је професорка физике Ина Лепар.

Да су утисци са такмичења више него позитивни потврђује професорка биологије Бојана Пењин.
– Организација је била на врхунском нивоу, а ученици су уживали у сваком делу такмичења. Поред самог знања, овакви догађаји доносе нова познанства, дружење и искуства која ће дуго памтити. Посебно радује што су током целог такмичења показали прави тимски дух и међусобну подршку – рекла је Пењин.

Прво место освојила је екипа „Ц-12“ из Гимназије у Инђији, док је треће место припало тиму „Светини јунаци“ из Гимназије „Светозар Марковић“ из Новог Сада. За освојено друго место кикиндским гимназијалцима припала је и новчана награда од 50.000 динара.
Због радова на елекетричној мрежи у четвртак, 11. јуна, од 8.30 до 12.30 сати без струје ће бити домаћинства у Кикинди у улицама: Јована Јовановића Змаја 134, 134а,144 и 144а, Јована Јовановића Змаја непарна страна од Михајла Пупина до Јована Јовановића Змаја кућни број 149, Михајла Пупина од Јована Јовановића Змаја до Великог бедема, Милоша Остојина од Михајла Пупина до Косовске, Његошева од Партизанске до Вука Караџића, Браће Суботички од Михајла Пупина према Партизанској до кућног броја 44, Тозе Марковића од Михајла Пупина према Партизанској до кућног брпја 118, Иве Лоле Рибара од Милоша Остојина до Тозе Марковића, Косовска од Милоша Остојина до Тозе Марковића, Блок 35