Yеар: 2026

бајкери-1

Завршена је седмодневна Међународна акција појачане контроле саобраћаја усмерена на откривање и санкционисање прекршаја које чине возачи двоточкаша возачи мотоцикла и мопеда, бицикла и лаких електричних возила у оквиру које је укупно санкционисано 2707 возача двоточкаша.

Највећи број возача, укупно 500 санкционисан је због некоришћења заштитне кациге. Више од 200 возача двоточкаша је било под дејством алкохола, док је код шест утврђено да су под дејством психоактивних супстанци. Санкционисано је и 137 возача због непоседовања одговарајуће категорије.

-Апелујемо на мотоциклисте, бициклисте, као и на возаче лаких електричних возила да поштују саобраћајне прописе користе заштитну опрему, буду видљиви на путу, поштују саобраћајне прописе, прилагоде брзину условима на путу и воде рачуна о другим учесницима у саобраћају. Такође, апелујемо на све учеснике у саобраћају да обрате посебну пажњу на бициклисте и мотоциклисте, нарочито у раскрсницама и приликом претицања, јер је њихова безбедност често угрожена и најмањом непажњом – поручују у МУП-у.

Током претходног дана у Републици Србији догодило се 100 саобраћајних незгода у којима су повређена 52 лица. На територији Полицијске управе Кикинда није било саобраћајних незгода претходног дана.

снезана-томин

Кикинђанка Снежана Томин добитница је једног од најзначајнијих признања у области дијалекатске поезије, награде „Драганово перо“, која јој је уручена на манифестацији „У ритму дијалекта“ у Лесковачком културном центру.

Ово признање, које носи име Драгана Радовића, истакнутог песника и промотера дијалекатског стваралаштва, додељује се ауторима који на најаутентичнији начин чувају и оживљавају богатство локалних говора.

Фото: Принтскрин Град Лесковац

Овогодишња манифестација окупила је песнике из бројних крајева Србије, који су публици представили стихове написане на различитим дијалектима. Према одлуци стручног жирија у саставу др Миливоја Павловића, песника Власте Ценића и др Татјане Трајковић са Филозофског факултета у Нишу, највише признање припало је Снежани Томин из Кикинде.

Награда „Драганово перо“ важи за једно од најважнијих признања у овој области и додељује се у оквиру фестивала који има за циљ очување говорног наслеђа, језичке разноврсности и аутентичног књижевног израза.

Фестивал „У ритму дијалекта“ из године у годину окупља све већи број аутора и потврђује значај неговања локалних говора као дела културног идентитета Србије.

данце-н-соул-палиц-(4)

Најмлађе плесне групе удружења спортског плеса „Данце Н Соул“ учествовале су на плесном такмичењу „Инфинитy Палић“ на Палићу. У јакој конкуренцији Кикинђанке су освојиле вредна признања.

Прва места припала су „Тиркизним шљокицама“ за опен продукцију, „Љубичастим шљокицама“ за џез мтв формацију, „Зеленим шљокицама“ за опен формацију, „Циклама шљокицама“ за џез мтв групу , „Сребрним шљокицама“ за опен групу.

Првакиње су и Вана Паванић у категорији стрит стајл соло и Миа Амановић у опен солу б. Софија Никић у категорији опен соло а била је друга, Хелена Јелић у категорији опен соло б заузела је треће, док је Анђела Василев у категорији опен соло а освојила пето место.

 

паркинг-козарци

У Новим Козарцима успешно је завршено уређење паркинг простора испред продавнице „Универекспорт“ и платоа испред сале Удружења возача, која ће у наредном периоду бити потпуно реновирана и добити нови изглед. Иницијативу и организацију радова покренуо је члан Савета Месне заједнице Марко Чавка, а читав посао  је реализован у сарадњи са мештанима и локалном привредом.

Након разговора са представницима компаније „Универекспорт“, постигнут је договор о подели обавеза – компанија је обезбедила бетон и арматурну мрежу, а Месна заједница ивичњаке, бетонске цеви и песак. Читав посао изведен је добровољним радом мештана. „Универекспорт“ је, поред материјала за паркинг испред своје продавнице, обезбедио и материјал за израду платоа испред сале Удружења возача.

Из Месне заједнице упућена је захвалност компанији на, како се истиче, друштвено одговорном пословању и подршци локалној заједници, као и вредним мештанима који су учествовали у радовима без икакве накнаде. Како истичу, сви учесници радове су изводили искључиво добровољно, што показује снагу заједништва и солидарности.

Завршетком ових радова унапређена је безбедност саобраћаја, а очекује се и смањење непрописног паркирања у парку. Такође је најављено да је по истом моделу сарадње постигнут договор и са компанијом „ПерСу“, а  радови испред њиховог објекта почеће у наредном периоду.

 

полиција-опсте-(1)

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се три саобраћајне незгоде је настала  материјална штета од 85.000 динара.

Саобраћајна незгода се догодиле због радње возилом.

Због учињених саобраћајних прекршаја укупно је санкционисано 108 учесника у саобраћају.

Истовремено, из саобраћаја су због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључена 33 возача, од којих је осам задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је осам прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 16 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 59 осталих прекршаја.

предсколци

Предшколци су се опростили од вртићких дана завршним плесом под називом „Кад си срећан, плеши“. У присуству родитеља, бака и дека, као и млађих другара, малишани су извели плесни програм „Пут око света очима детета“.

Уз музику, игру и осмехе, будући прваци показали су шта су то научили и припремили заједно са својим васпитачима. Плес је испраћен великим аплаузима и емоцијама, јер за предшколце завршетак вртића представља крај једног важног животног поглавља и почетак нових школских авантура.

Завршне плесне приредбе одржане су у свим вртићима Предшколске установе “Драгољуб Удицки”, док је изостала велика завршна манифестација на којој су претходних година заједно наступали предшколци из свих објеката.

полиција-опсте-(8)

Током претходне недеље на подручју ПУ Кикинда догодило се осам саобраћајних незгода, у којима је повређено три лица.

Стање безбедности саобраћаја на подручју Републике Србије у овом периоду повољније је у односу на исти период прошле године. Забележен је мањи број погинулих и повређених у саобраћајним незгодама, што представља позитиван показатељ и резултат вишег нивоа одговорности свих учесника у саобраћају.

И поред позитивних помака, брзина остаје доминантни фактор који утиче на настанак саобраћајних незгода, али и на тежину њихових последица. Неприлагођена и прекорачена брзина директно угрожава животе свих учесника у саобраћају.

Из МУП-а апелују на возаче да поштују ограничења брзине, користе сигурносни појас и
прилагоде вожњу условима на путу. Такође, пешаке и друге учеснике позивају на одговорно и безбедно понашање.

мика-16

Синоћ је поново наша суграђанка Славка Француски Мика заблистала у шоу програму “Никад није касно” на Телевизији Прва. Дванаест такмичара извело је по једну нумеру и жири је за директан пласман у финале одредио пет, а преосталих седам, међу којима је и Мика, шансу за пролазак у финале потражиће путем гласања публике.

-Видели сте и сами, извела сам песму “Ловац и кошута“ од Плавог оркестра, а била сам и адекватно костимирана. Жика Јакшић, стални члан жирија је прокоментарисао да увек пригодним стајлингом пропратим сваку песму коју изводим. Додуше, Саша Матић, који је исто био у жирију, упутио ми је једну малу замерку која се односила на интонацију, али је генерално имао позитиван став о мом наступу. Стални члан жирија, Саша Милошевић Маре је изјавио да је песма коју сам отпевала захтевна и добро изведена, али да можда није за овај ранг надметања. Ипак, генерални утисак жирија је позитиван, а надам се да ће тако реаговати и публика на гласању-изјавила је Мика после наступа, додавши да је конкуренција била изузетно јака и да су и остали такмичари који пролаз траже преко баража веома квалитетни.

Подсетимо, у првом полуфиналу, које је емитивано прошле недеље прошло је пет такмичара директно и један путем гласања публике. Тако је и у овом другом полуфиналу. Од седам певача који су на гласачкој листи, само ће се један наћи у финалу, које је предвиђено за 21. јун.

Славка Француски Мика је прошлог пута у последњим сатима гласања престигла противкандидата из Бања Луке, а и овог пута рачуна на гласове суграђана и нада се сличном исходу.

Свој глас за Мику Кикинђани могу да дају до вечерас у поноћ, када ће бити закључено гласање, а линк за подршку Мики је овде

 

Н.С.

 

зак-офк-клек-1

Кикинда – Стадион: „Вашариште”. Гледалаца: 450. Судија: Никола Кнежевић (Банатско Карађорђево). Стрелци: Врбашки 83. за ЖАК, Чимпокић 79. и Тодоров (аутогол) 90+2. минуту. за ОФК Клек.
ЖАК: Видицки, Баба, Станковић (Сивчев), Тодоров, Утржен, Крнић, Бошков (Голић), Симић (Врбашки), Ратко, Ћулафић, Ходик.
ОФК КЛЕК: Томић, Дапчевић, М. Богдановић, М. Мачкић, Стојановски, Л. Мачкић (Спасић), Чимпокић, Вуловић, П. Богдановић, Нинковић (Грујић, Ћурић), Б. Ратковић.
У садржајаној, првој утакмици баража за попуну Подручне лиге Зрењанин, играло се на просечном нивоу војвођанског ранга, стварале се шансе, борило и обострано добро трчало, а до финиша недостајали су голови.
Повели су Клечани ближе крају, када је голман Видицки, после неколико изврсних интервенција у првом делу, начинио једину погрешку на утакмици. Одбранио је и тада не толико опасан ударац гостујућег играча, али заправо сервиравши одбитак Чимпокићу за мат.
„Жутим мравима” наду је убрзо вратио резервиста Врбашки, пошто му је лопта претходно дошла ширином казненог простора и чинило се да ће то бити реалан и праведан исход, али гости су славили у надокнади аутоголом најискуснијег и до тада одличног ветерана Тодорова (43), када је лопту несмотреном реакцијом скренуо у властиту мрежу.
Узвратни сусрет на распореду је у недељу у Клеку.

Д. П.

мини-баскет

На дводневном 21. Фестивалу мини-баскета „Ранко Жеравица”, у кикиндском „Језеру” у организацији Спортског савеза Кикинде, окупило се око 300 малишана из 12 клубова Србије и иностранства, а отворио га је градоначелник Кикинде Младен Богдан.
– Увек ћемо да се сетимо нашег Ранка Жеравице који је у нашем граду почео своје кошаркашке кораке, уствари и дечачке кораке кроз наше школе и не смемо никад да заборавимо, иако је он Новомилошевчанин, да је он уствари и Кикинђанин и да ће Кикинда увек да му се одужи, не само што ћемо да организујемо овај турнир са његовим именом него што ћемо и да учествујемо у свему да се њгов лик и дело не заборави. Ми смо сви заједно учествовали и у његовом Меморијалу у Новом Милошеву и нама је велика част да видимо, међу свим оним именима и организацијама, да је учествовао и град Кикинда, јер нећемо никад да га заборавимо, а овде сада желимо да развијамо младе таленте као што смо у нашем граду изнедрили многе велике кошаркаше – рекао је Богдан.
Окупљенима се обратио и Божидар Маљковић, некадашњи кошаркашки тренер:
– Ранко Жеравица је био велики човек, а и велики тренер. Одавде је пошао без пара у џеповима, без хране, у Београд и био борац, сам против свих. Победио је све, био олимпијски победник и носилац разних признања и њему у част урадили смо две бисте, једна ће бити испред хале у Новом Београду, а друга у његовом Новом Милошеву. У Кикинду долазим, радо, хвала градоначелнику Богдану, хвала мојој пријатељици Јелени Чуданов, председници Спортског савеза Кикинде, којој честитам на добијању „Мајске награде” Спортског савеза Србије. Што се тиче вас, децо, проводите што више времена с лоптом, слушајте тренере, а не слушајте тате и маме. Изабрали сте најбољи спорт, живи били да вас следеће године видим овде боље, технички, тактички, индивидуално.
Раде Георгијевски, председник Удружења мини-баскет Србија и представник КСС, поздравио је све и градоначелнику уручио монографију „100 година кошарке у Србији”.

error: Content is protected !!