Month: December 2023

Tanjug-rade-prelic-780x520
„Proverom je jasno utvrđeno da najveći broj birača ima prijavljeno prebivalište i upisan je u Jedinstveni birački spisak mnogo pre raspisivanja izbora održanih 17. decembra 2023. godine“.

Proverom je utvrđeno da nisu tačne tvrdnje Koalicije „Srbija protiv nasilja“ da se broj birača sa pravom glasa na beogradskim izborima veštački povećavao radi uticaja na ishod održanih izbora, saopštila je danas Republička izborna komisija (RIK).

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvo unutrašnjih poslova su, kako se navodi u saopštenju, postupajući po molbi RIK-a dostavili toj Komisiji tabelarne preglede broja birača po gradskim opštinama grada Beograda prema godinama upisa u Jedinstveni birački spisak, odnosno prijavi prebivališta na adresama navedenim u pozivima za glasanje koje su predsedniku Republičke izborne komisije predali Marinika Tepić i Miroslav Aleksić prilikom podnošenja Zahteva za raspisivanje i sprovođenje novih izbora za odbornike Skupštine grada Beograda, kao dokaze navodne izborne krađe, odnosno postojanja sada upisanih tzv. „fantomskih birača“.

– Proverom je jasno utvrđeno da najveći broj birača ima prijavljeno prebivalište i upisan je u Jedinstveni birački spisak mnogo pre raspisivanja izbora održanih 17. decembra 2023. godine, od kojih neki i pre 20 i više godina, što je očigledan dokaz da nisu tačne tvrdnje Koalicije Srbija protiv nasilja da se broj birača sa pravom glasa na beogradskim izborima veštački povećavao radi uticaja na ishod održanih izbora – ističe se u saopštenju RIK-a.

412216962_7146555162068485_2137645890157518254_n

„Ledeno jezero“ u organizaciji Sportskog centra „Jezero“ u saradnji sa Turističkom organizacijom i pod pokroviteljstvom Grada, prevazišlo je sva očekivanja. Klizalište, otvoreno subotu, 9. decembra na prostoru nekadašnjeg „Skejt parka“ , za samo sedam dana posetilo je skoro 4.000 posetilaca, saznajemo od direktora Dejana Pudara.

-Očekivali smo veliko interesovanje i posetu, ali smo i mi pomalo iznenađeni ovolikim interesovanjem. Podsetiću da smo zimsku idilu priredili jer je to bila želja sugrađana, pogotovo onih najmlađih. Drago mi je i zbog  pozitivnih reakcija i komentara koje dobijamo svakodnevno i nadam se da će „Ledeno jezero“ postati tradicija. To će nam pomoći u nameri da još više oplemenimo  turističku ponudu Grada tokom  zime –  rekao je Dejan Pudar.

Osim klizališta može da se uživa u toplim napicima, tu je i mini zabavni park, Deda Mraz, novogodišnja jelka.

-Već sada mogu da kažem da će naredne godine klizalište biti veće jer smo uočili da je to neophodno. Isto tako planiraćemo još novih sadržaja koji će našu zimsku idilu učiniti još lepšom i atraktivnijom – saznajemo od Pudara.

Radno vreme klizališta radnim danima je od 16 do 21 sata, a vikendom od 16 do 22 časa. Cena ulaznice je 150 dinara, za sat vremena,  a isto toliko novca je potrebno za iznajmljivanje klizaljki.

images-_11_

Rimokatolička crkva i sve hrišćanske crkve koje vreme računaju po Gregorijanskom kalendaru proslavljaju Badnji dan i Badnje veče, uoči Božića, praznika rođenja Isusa Hrista.

Badnji dan je porodični praznik i provodi se u pripremama za Ponoćnu misu. Pre odlaska u crkvu, uz mnoštvo različitih običaja, porodica se okuplja za prazničnim stolom. Večera je  posna i na njoj se okuplja porodica . U našim krajevima zadržao se običaj korinđanja, pa tako deca na Badnje veče obilaze kuće i šaljivim pesmica požele domaćinima srećno Badnje veče i Božić, a zauzvrat ih oni daruju jabukama, orasima, slatkišima .

Katolički vernici dolaze na poklon jaslama Bogomladenca koje se, tradicionalno, postavljaju u svim hramovima, podsećajući na poklonjenje tri mudraca sa Istoka koji su, prema predanju, stigli u Vitlejem prateći 40 dana najsjajniju zvezdu koja se zaustavila tačno iznad pećine Rođenja.

U kućama je postavljan venac-advent, ispleten od slame i borovih grančica, sa četiri crvene sveće koje se pale jedna po jedna, svake nedelje uoči Božića. Tako će na Badnje veče biti upaljena poslednja, četvrta sveća.

woman-1123645_1280

Oslanjajući se na rezultate UNICEF-a koji pokazuju da gotovo 40 odsto mladih u Srbiji smatra da bi stigma u vezi sa mentalnim zdravljem morala da se smanji kako bi se ohrabrili da potraže neophodnu pomoć, Mejbelin Njujork je, na talasu svoje globalne kampanje Brave together, pokrenuo inicijativu u Srbiji za destigmatizaciju anksioznosti i depresije kod mladih i pružio podršku UNICEF-u u Srbiji da i u narednom periodu nastavi da razvija i unapređuje savetodavno-edukativnu platformu „Sve je OK“.

Na njoj mladi uzrasta od 15 do 30 godina svakog dana od 18 do 22 časa mogu da potraže besplatne i anonimne savete stručnjaka o tome kako da se izbore sa mentalnim poteškoćama.

Zahvaljujući ovoj kampanji, registrovan je značajan porast interesovanja za besplatnu psihološku podršku. U avgustu i septembru ostvareno je tek nešto više od 200 čet sesija, da bi u prvom mesecu kampanje, u oktobru, zabeleženo gotovo 550 sesija. Statistički gledano, poseta platformi porasla je za više od 150 odsto.

U poređenju sa podacima iz maja, kada su Srbiju potresle nezapamćene tragedije, u oktobru je zabeležen porast od više od 60 odsto. To su vrlo jasni pokazatelji koliko je važno da se mladima posveti više pažnje i da se sa njima mnogo otvorenije razgovara o mentalnom zdravlju.

 

99246326_10216370705116324_4643254431779913728_n

Kikinda je sedište starih zanata u Vojvodini koji se razvijaju jer ima najviše sertifikovanih zanatlija. U prilog ovoj tvrdnji stoji i činjenica da je na konkursu za dodelu subvencija za očuvanje i razvoj tradicionalnih zanata u Srbiji u 2023. godini koje raspisalo Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, čak petoro sugrađana dobilo sredstva. Novac se delio po dva osnova za zapošljavanje radnika i za promociju proizvoda i usluga tradicionalnih zanata, kroz organizaciju radionica i obuka edukativnog karaktera, namenjenih drugim privrednim subjektima ili zainteresovanim osobama.

Tako su Mirna Rackov, opančarka i vlasnica zanatske radnje „Maca papučarica“, Danijela Jerinkić, koja se u okviru svoje radnje „Frajla“ bavi proizvodnjom tkanina, Aleksandar Ronto, sarač i vlasnik radnje „Ronto“ i David Jakovljević koji se u radnji „Darkast studio“ bavi proizvodnjom imitacije nakita i srodnih predmeta, dobili po 240.000 dinara za zapošljavanje po jednog radnika. Kako stoji u konkursnoj dokumentaciji maksimalno trajanje ovog projekta je tri meseca.

Ikonopisac Sandra Stanković, vlasnica ikonpoisne radnje takođe je dobila sredstva u iznosu od 582.000 dinara i projektom je predviđena saradnja sa fabrikom „Toza Marković“ za organizovanje radionica i obuku edukativnog karaktera.

Stari zanati su niskoprofitne delatnosti, a u mnogim slučajevima i neprofitne, ali su veoma bitne za očuvanje kulturne, materijalne i nematerijalne baštine u našoj zemlji, tako da je pomoć koja se dobija na konkursima Pokrajine i Republike veoma važna za njihovo očuvanje.

deca topola novine

Poslednja nedelja pred zimski raspust za đake Osnovne škole „Bratstvo- jedinstvo” u Banatskoj Topoli protekla je u prazničnom duhu, zahvaljujući pre svega dvema lepim akcijama. Inicirala ih je Jadranka Čavić, školski psiholog, a đaci i kolege rado su se priključili.

U četvrtak je održana novogodišnja prodajna izložba koju su otvorila deca iz vrtića, koja su takođe učestvovala sa svojim radovima.

–  Od novca koji zaradimo na izložbama častimo decu izletom. Prošle godine smo sve vodili u bioskop i platili im ulaz, kokice i sok. Neka deca nikada nisu bila u bioskopu jer su iz socijalno ugroženih porodica- saznajemo od Jadranke Čavić.  Na prodajnoj izložbi učestvovale su i učiteljice, kao i pojedini nastavnici i roditelji.

Praznična atmosfera nastavila se i u petak, kada je organizovana dodela paketića za sve učenike škole. Obezbedila ih je mesna zajednica, dok je naša sagovornica organizovala da ih deci donesu i uruče članovi Moto kluba Banatski bajkeri.

Školu u Banatskoj Topoli čiji je direktor Vladimir Dejanović, pohađa 44 učenika, a moto škole je „Zajedništvo u različitosti – naša prednost”.

milos jovanovic

Tajkunska prozapadna opozicija okupljena oko Dragana Đilasa nije se pomirila sa izbornim porazom, pa su od ponedeljka, dan nakon izbora, počeli da prave haos u glavnom gradu.

Da je sve unapred pripremljeno potvrdio je i lider Nove Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović.

On je, gostujući na tajkunskoj N1 televiziji, istakao da su đilasovci potvrdili u izbornoj noći da su izgubili na izborima.

– Ja sam se u noći izbora čuo sa dvoje ljudi sa te strane opozicije. Jedan od njih mi je rekao, pošto smo imali te kontrolne centre, da se njihovi podaci manje-više slažu, možda u mandat, sa ovim što dolazi iz zvaničnih izvora, znači hajde da se ne lažemo do kraja! – rekao je Jovanović.

Na pitanje voditeljke N1 da li treba ući u republički parlament, Jovanović odgovara:

– Ili se ulazi svuda ili se ne ulazi nigde, a ja mislim da je besmisleno ne ući nigde jer to ne može da dâ rezultat, to je priča o bojkotu, godinu i po dana su normalno funkcionisali u Parlamentu bez opozicije.

24sedam

412554174_1027192035060223_6706966147030821611_n

Kulturno umetničko društvo „Izvor” iz Nakova poklonio je meštanima Novogodišnji koncert. Sanja Rokvić, predsednica KUD-a napominje da je ovo tradicija koja se poštuje.

-Na koncertu gosti su bili  članovi KUD-a „Bašaid” i Ženska pevačka grupa ADZNM „Gusle”. Ovo je način da uspostavimo još bolje komšijske odnose,a kako se naša deca međusobno poznaju i druže ovo je način da saradnja bude intenzivnija – rekla je Sanja Rokvić.

Koncertu su prisustvovali Nebojša Jovanov, član Gradskog veća i Dijana Jakšić Kiurski, zamenica gradonačelnika.

-Tradicija  je da se povodom kraja godine organizuju koncerti svih kulturno-umetničkih društava koje rade na teritoriji Grada. Ne postoji lepši način nego da uz muziku, pesmu i igru ispratimo ovu i dočekamo narednu godinu. Ovi koncerti uvek su posećeni, što je dokaz da na imamo odlične ansamble, a naročito je važno što su u društvima mladi. Gradska uprava biće tu da pomogne  da kulturno umetnička društva još bolje funkcionišu – istakla je Dijana Jakšić Kiurski.

KUD „Izvor“ ima osamdesetak članova u tri folklorne sekcije, a u planu je da se ponovo oformi ženska pevačka grupa. Ovo društvo naredne godine obeležava dve decenije postojanja i planovi su da se jubilej obeleži kako dolikuje.

433734_viber-slika-2023-05-17-12-04-55-889_f

“Uz tradicionalnu postizbornu žrtvu lažnih pobornika evropskih vrednosti sada su se na meniju našli i Srbi iz ,,Republike Šumske” kako oni to neretko vole da kažu”
Predsednik Srpske lige i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije, Aleksandar Đurđev, analizirao je debakl tajkunske opozicije na nedavno završenim parlamentarnim i beogradskim izborima.

– Iza Srbije su još jedni parlamentarni, beogradski i pokrajinski izbori koje je opozicija tražila i željno iščekivala, a vlast u našoj zemlji prihvatila kao novu proveru izborne volje naših građana, ali i kao još jedan dokaz da živimo u uređenoj državi i demokratskom društvu.

Stari Rimljani su govorili da je glas naroda glas Boga, a narod Srbije, odnosno njeni građani jasno i nedvosmisleno su još jednom poručili koga žele da vide na čelu svoje države. Opozicija je očigledno i na ovim izborima nastupila po starom oprobanom receptu – izbori će biti legalni i legitimni ako ih mi osvojimo, a ako ih izgubimo, treba ih proglasiti pokradenim iz bilo kog razloga.

Još od početka predizborne kampanje govorio sam da je lista Srbija protiv nasilja trebala da se zove obrnuto – nasiljem protiv Srbije. Nije to nikakva igra reči, već surova istina i realnost. To nasilje su oni ispoljili već dan nakon održavanja izbora, urličući ispred Republičke izborne komisije i pokušavajući da u nju upadnu palicama i noževima. Na stranu to što su tražili poništavanje gradskih izbora u Beogradu ispred institucije koja za to nije nadležna, a ne ispred Gradske izborne komisije, premda je ovoga puta razlog za pokretanja talasa nasilnih protesta krjanje banalan – navodnih 40.000 Srba iz Republike Srpske koji su odneli prevagu koalicije Srbija ne sme da stane.
Dakle, uz tradicionalnu postizbornu žrtvu lažnih pobornika evropskih vrednosti sada su se na meniju našli i Srbi iz ,,Republike Šumske” kako oni to neretko vole da kažu. Uvek je neko drugi kriv osim njih, koje njihov sopstveni narod jednostavno neće glasa i nije tačna tvrdnja da je ovo istorijski uspeh tzv. proevropske opozicije.

Naprotiv, ovo je njihov istorijski poraz, jer prvi put smo na jednom mestu, u jednoj koloni imali evrofanatike, rusofobe i kultur-rasiste prema pripadnicima sopstvenog naroda i videli smo da ih podržava manje od jedne četvrtine građana Srbije.

Veliki poraz doživela je i lažna desna opozicija koja nije prešla cenzus, a nije ga prešla jer su glasači shvatili da je Srpska liga bila u pravu kada je tvrdila da je reč o Kurtijevoj petoj koloni u Beogradu koja se, za razliku od Vučića ili Vučevića kojima albanski ekstremisti danonoćno prete, slobodno šetkaju po privremeno okupiranom delu države Srbije.
Sa druge strane, koalicija podržana od strane predsednika Srbije Aleksandra Vučića, čoveka koji je bio meta besomučnih napada propale opozicije koja nije ni imala ni plan ni program, ostvarila je nezapamćen uspeh u savremenoj istoriji evropskih demokratija – osvojila je nadpolovičan broj poslaničkih mesta u skupštini nakon deset godina vlasti.

Takav vid poverenja građana do sada nigde i nikada nije zabeležen! Građani su rekli da suverenističkoj politici Aleksandra Vučića, da njegovom zalaganju za regionalni mir i stabilnost kroz inicijativu Otvoreni Balkan, da izboru Miloša Vučevića za predsednika Srpske napredne stranke koga vide kao budućeg premijera Srbije, da ministru Milanu Krkobabiću koji oživljava sela širom naše zemlje, da politici da penzije prate plate i još mnogo čemu drugom.
Konačno, ko gubi ima pravo da se ljuti, ali ne i da ruši državu i njene institucije. Opozicija u Srbiji tu lekciju nikako da nauči i zato će, na kraju, srušiti samu sebe – rekao je Đurđev.

error: Content is protected !!