Засветлели балони на Старом језеру – почео Фестивал балона и, први пут у Кикинди, Отворени куп Србије

Други Фестивал балона свечано је отворен вечерас на Старом језеру. Изведен је „Night glow“, спектакл ноћне илуминације балона који се претварају у велике лампионе. Стигле су екипе из Румуније, Словеније, Мађарске и Србије, као и прошле године, али има и нових посада.

– Изненађени су, нису очекивали да у Кикинди постоји овако леп простор. За сада су утисци позитивни, и време нас је послужило. Сутра ујутро неће бити лета јер је најављена киша, али поподне и у суботу и недељу ујутро би требало да буду одговарајуће временске прилике. Ми свакако увек чекамо дозволу из Директората лета Београдског аеродрома и на време ћемо обавестити све ђаке који су на списку за летење – рекла је Јасмина Миланков, в. д. директорица Туристичке организације Града.

Укупно девет балона спремно је за летење, а сваки лет, каже Јасмина Миланков, трајаће сат времена. Новина је да ће се истовремено, и први пут у нашем граду, од сутра одржати и Отворени куп Србије у балонарству, уз подршку Ваздухопловног савеза Србије и Међународне ваздухопловне федерације FAI.

– Наступиће све екипе које су овде. Имаћемо такмичарски део и уз то ћемо се трудити да усрећимо ваше суграђане. Државно првенство се одржава у Сенти већ две деценије, а Куп смо покренули пре више од десет година – каже организатор Срђан Срдић, пилот и представник Ваздухопловног савеза. – Куп селимо из града у град јер желимо да што више људи ужива у балонарству. Поставићемо крст, а пилоти ће полетети у радијусу од пет километара од њега, у зависности од ветрова који дувају, и циљ је да свој маркер баце што ближе крсту. У суботу ћемо имати још две дисциплине, и све су засноване на прецизности. Балон је специфичан јер нема управљивост по правцу и пресудни су вештина и избор висина и различитих ветрова. У ваздуху пилоти траже, на одређеним висинама, погодне компоненте ветра и долазе до постављених маркера. Драж балонарства је у томе што пилоти морају да познају микроклиму, да имају  вештину и искуство јер је управљање балоном врло суптилно.

Као занимљивост додаје да је Србија, 1908. године имала два балона, када су их поседовале још само три земље у свету, а пре десетак година, постојала су и три регистрована клуба. Поред Срдића, који је по професији контролор лета, двојица балонара били су пилоти са наших „мигова“. Овај велики заљубљеник у балонарство први је у нашој земљи имао балон који је донирао данас једином клубу, сенћанском „Дамбосу“, за који ће летети и на овом Купу. По позиву је летео на куповима у Словенији, Мађарској, Мексику. Осим њега, за Србију ће, као и прошле године, пилотирати и Рус Павел. Сваки лет биће и такмичарски, са по три особе у корпи, осим пилота.

Сутра, у петак, уколико временске прилике то дозволе, биће и „везаних летова“, подизања балона на 30 метара, намењених најмлађима.

С. В. О.

Don`t copy text!