Полицијска управа у Кикинди, Саобраћајна полиција и Ватрогасно-спасилачка јединица у сарадњи са Градском управом, Домом здравља, Црвеним крстом и Центром за социјални рад организовала је промоцију пројекта „Заједно и безбедно кроз детињство“. Основцима, окупљеним на Градском тргу, представљени су сви сегменти рада поменутих служби, а ради подизања свести код ученика о последицама насилног понашања у стварном и виртуелном свету, истакао је начелник Полицијске управе Павле Рајков.
-Министарство унутрашњих послова заједно са Министарством просвете одлучили се да примене нови приступ у решавању проблема који се јављају у школама. На нама је да ученицима, наставницима и родитељима помогнемо да све пробелеме решавају без конфликта. Поред стварног суочени смо и са насиљем у виртуелном свету. На нама је да заједничким снагама урадимо све да нам деца буду безбедна – поручио је Рајков.
Промоцији пројекта присуствовао је градоначелник Никола Лукач са члановима Градског већа Небојшом Јовановим и Валентином Мицковски.
-У нову школску годину ступили смо опрезнији, свесни трагедија које су се десиле пре неколико месеци. На родитељима, наставницима, али и свима нама је да разговарамо са децом и укажемо им на претње које вребају у виртуелној стварности. Кроз пројекат „Заједно и безбедно кроз детињство“ приближићемо основцима рад јавних служби, али им и указати на то да је увек и о свему најважније разговарати, прво са родитељима, а потом и са онима који потенцијални проблем могу да реше. Безбедност и сигурност деце нам је најважније и учинићемо све да допринесемо овој акцији – прецизирао је Лукач.
У оквиру пројекта потребно је препознати различите видове насиља и дискриминације, усвојити стратегију за помоћ другима у невољи и вештине ненасилног решавања конфликта, развити саосећање, али и усвојити знања и вештине о безбедном учешћу у саобраћају и понашању у ванредним ситуацијама. Тим поводом у основним и средњим школама, од понедељка, започеће радионице о безбедности у саобраћају и ванредним ситуацијама и превенцији наслиног понашања. Осим тога у вишим разредима основних и у средњим школама за ученике ће се организовати предавања на тему употреба дрога. За родитеље је планирана едукација о томе како да препознају да им дете узима дроге .