U zajedničkoj organizaciji Grada i Srpske pravoslavne crkvene opštine, večeras je, u svečanoj sali Narodnog muzeja, uz prisustvo sveštenstva, predstavnika Grada, gostiju i velikog broja Kikinđana, održana Vidovdanska akademija.
Gradonačelnik Nikola Lukač podsetio je da je ovo prvi put da Grad i Crkvena opština organizuju ovu svečanost.
– Vidovdan označava sabiranje i zajedništvo i treba da nas okupi oko ideje koja je najvažnija za celo srpstvo, a ona podrazumeva očuvanje samostalnosti i jedinstvo, kao i da se nikada ne odreknemo svoje istorije i porekla, da smo suvereni. Na ovaj veliki praznik molimo se i za bolji život Srba na Kosovu i Metohiji i ohrabrujemo naše sunarodnike jer Srbija nikada neće odustati od borbe za svakog Srbina i za svoju zemlju. Mi koji imamo mogućnost donošenja odluka nikada nećemo izdati našu otadžbinu, uvek će nam na prvom mestu biti ljubav prema Srbiji. Ona će nas i ubuduće sabirati, okupljati i gurati napred, da gradimo još bolju budućnost za Kikindu i našu zemlju i da svi Srbi i oni koji vole Srbiju budu sabrani, da zajedno uspravno koračamo, verujući u našu otadžbinu i boreći se nju – istakao je Lukač.
Protonamesnik, starešina Hrama Svetih Kozme i Damjana, Boban Petrović, preneo je blagoslov episkopa Nikanora i, u njegovo i u ime Crkvene opštine Kikinda, zahvalio je Gradskoj upravi na saradnji u organizovanju Akademije.
Vidovdan ima višestruki značaj, dodao je otac Miroslav Bubalo.
– Sam praznik ima, pored verskog, i moralni značaj i obavezujući je za naredne generacije – kazao je Bubalo. – Oni koji nam kroz istoriju nisu bili prijatelji, birali su upravo taj dan da nas ponize.
Tema Vidovdanske akademije bila je vojno sveštenstvo u Srbiji. O tome je govorio pukovnik Stevica Karapandžin koji je osmislio model verskog života u vojnoj sredini i priredio podzakonska akta radi povratka sveštenika u vojsku nakon sedam decenija.
– Mi smo prvi, u tadašnjoj Evropi, 1839. godine, u vreme Knjaza Miloša, kada nismo bili ni potpuno nezavisni, imali zakonom regulisanu poziciju vojnog sveštenika. U vreme kada sam počeo da radim na tome, Srbija je bila tek jedna od nekoliko zemalja koja nije imala sveštenstvo u vojsci – pored Crne Gore, Albanije, Makedonije i Bugarske – rekao je pukovnik Karapandžin.
Pukovnika je, zbog ovih zasluga medaljom Svetog Kralja Milutina odlikovao Patrijarh Irinej, a Karapandžin je ovu temu i proces pretočio u knjigu „Verska služba u Vojsci Srbije“.
Na Vidovdanskoj akademiji prisutnima se obratio i otac Slobodan Divljakov, protonamesnik, paroh u Ruskom Selu. U umetničkom delu programa nastupili su Pevačka grupa „Kovilj“ i Ženska pevačka grupa „Gusala“.