Uprkos žegama koje su uzrokovale rano branje, grožđe je solidnog kvaliteta

Iako se činilo da će rod grožđa biti desetkovan dugotrajnom sušom, na danas održanim Susretima vinogradara i vinara Vojvodine u Iđošu ocenjeno je da će godina, ipak, biti zapamćena kao relativno dobra. Domaćini i gosti su, posle obilaska vinograda, razmenili iskustva i saslušali savete stručnjaka o preradi grožđa u ovim uslovima.

– Mnogo truda uloženo je u vinograde, ali je žega učinila svoje. U grožđu ima previše šećera, ali ne i kiseline i ne možemo očekivati stabilna vina – ukazao je Laslo Horvat, sertifikovani enolog iz Temerina. – Prošla godina bila je kišovita, bilo je i pepelnice, ova je ipak bila dobra, i postoje razlike od parcele do parcele, u zavisnosti od toga koliko je bilo kiše. Na ovakvim skupovima čujemo korisne savete o primeni novih metoda i možemo da napredujemo. Mnogo znači i to da jedni od drugih učimo. Nažalost, vreme je takvo već tri, četiri godine, ako se tako i nastavi, na ovim njivama proizvodićemo banane.

Branislav Brojčin, predsednik Upravnog odbora Udruženja vinogradara i vinara “Šasla”, organizatora već 24. Susreta, kaže da, nažalost, upravo zbog vremenskih uslova, nisu mogli da se odazovu svi koji su pozvani, a to su saradnici iz petnaestak udruženja iz Pokrajine.

– Došli su nam vinogradari iz Temerina, Čuruga, Kljajićeva i iz Novog Bečeja, ostali nisu uspeli jer se trude da što pre sklone grožđe sa ovih visokih temperatura – objašnjava Brojčin. – Ova godina je veoma specifična, i mnogo stariji od mene ne pamte nešto slično. Žege su počele pre dva meseca i sve biljne kulture su sazrele brže. Već je veliki deo vinograda obran, grožđe je prerađeno i sve će biti, verujem, završeno do kraja avgusta. Ne očekujem jako loše rezultate, mislim da će biti osrednji, da će godina biti solidna, sa nešto manjim količinama. Grozdovi su izgubili dosta vlage i to će uzrokovati manje vina.

Udruženje „Šasla“ ima dugogodišnju i uspešnu saradnju sa Gradskom upravom, istakao je član Gradskog veća za poljoprivredu i zaštitu životne sredine, Đorđe Tešin.

– Nadležni sekretarijat već godinama intenzivno sarađuje sa ovim udruženjem koje koristi stručne savete i koordinira svoje aktivnosti sa Gradom u smislu korišćenja podsticajnih mera.Zajedno definišemo mere i vinogradari učestvuju u njihovom kreiranju. Nastojaćemo da još više unapredimo tu saradnju – rekao je Tešin.

Posle razgovora, savetovanja i predavanja organizovanih za vinogradare, Susreti su nastavljeni druženjem uz nadu da će, na „Danima vina“ u februaru vredni iđoški vinogradari i vinari još jednom moći da predstave kvalitetne proizvode.

S. V. O.

 

 

Don`t copy text!