Umetnošću protiv diskriminacije

U Kikindi je danas održana 23. Smotra stvaralaštva slepih i slabovidnih umetnika Srbije. Iz 14 gradova stiglo je 60 članova saveza i udruženja kako bi predstavili svoje aktivnosti i dokazali da umetnost i kultura, ali i ljudsko razumevanje nemaju i ne smeju da imaju granice.

Na sceni Narodnog pozorišta članovi udruženja pokazali su svoje talente i umeća, dok je u foajeu upriličena izložba radova – slika i rukotvorina članova.  Za domaćina tradicionalne Smotre na nivou države, ove godine izabrana je Organizacija slepih i slabovidih „Severni Banat“ iz Kikinde. Zoran Stefanović, član organizacije i njen predstavnik u pokrajinskim i republičkim institucijama kaže da je to posebna čast i privilegija.

– Ovo je, nažalost, i retka prilika da slepi i slabovidi prikažu šta mogu i umeju. Grad je prepoznao rad i trud osoba sa invaliditetom i podržao nas u organizaciji ovako značajnog događaja, veoma važnog za afirmisanje slepih i slabovidih. U poslednje vreme imamo mnogo novih članova i za njih su ovakve aktivnosti podsticaj da i sami počnu da stvaraju. Takođe, budimo svest da je mnogo barijera, pre svega unutrašnjih, koje treba savladati – rekao je Stefanović.

Organizacija „Severni Banat“ ima 161 člana, mnogo uspešnih takmičara u sportskim nadmetanjima i umetnika koji izlažu svoje radove. Kažu da im je podrška Grada od neizmernog značaja.

– Naš grad otvara vrata i srca za sve goste. Shvatamo značaj ovakvih aktivnosti i kontinurano pomažemo rad Organizacije „Severni Banat“. Činićemo to i ubuduće, kako bi oni lakše prevazilazili probleme sa kojima se svakodnevno suočavaju. Još više ćemo raditi na tome da pronađemo načine da pomognemo u njihovoj integraciji. Kikinda se veoma ponosi svojim stanovnicima jer u ovom gradu žive ljudi koji imaju izuzetnu empatiju za sve kojima su pomoć i podrška neophodni – istakao je gradonačelnik, Nikola Lukač.

Smotru su podržali i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvo za kulturu i informisanje. Pored gradonačelnika, Smotri su prisustvovali i članovi Gradskog veća, Valentina Mickovski i Dragan Pecarski, kao i predstavnici pokrajinskih i republičkih organa udruženja koja, u čitavoj Srbiji, okupljaju oko devet hiljada slepih i tri hiljade slabovidih osoba.

– Ovakvi događaji su nam veoma značajni i kao mogućnost da se umanje predrasude prema slepima i slabovidima, što je i jedna od najvećih barijera u ostvarivanju svih drugim prava, pre svega školovanja, zatim zapošljavanja i društvene integracije. Iako postoje zakonske osnove, imamo mnogo problema. Jedan od najvećih je nedostatak nastavnog kadra i učila za slepu i slabovidu decu – rekao je Milan Stošić, predsednik Saveza slepih i slabovidih Srbije i predsednik regionalne organizacije slepih, Balkanskog konstitutivnog komiteta, koji okuplja 12 država.

On je istakao i problem statusa organizacija slepih i slabovidih, koje su registrovane kao udruženja građana. Donošenje posebnog zakona o organizacijama osoba sa invaliditetom omogućilo bi da, po principu reprezentativnosti, ovakve organizaciji budu podržane od strane države, a ne da zavise samo od dobre volje pojedinaca i lokalnih samouprava. Ipak, na današnjoj svečanosti, na kojoj su slepi i slabovidi dobili i scensku podršku kikindskih umetnika, učinjen je korak bliže društvu sa jednakim šansama za sve. Društvu oslobođenom diskriminacije, bez obzira na vrstu neizabrane različitosti.

(VIDEO) Vatre Lazarice: Običaj podjednako vole i deca i stariji

Ulice u Kikindi i okolnim selima ove večeri obasjavale su vatre Lazarice. Deca su sa...

(VIDEO) Kikinda dočekala proleće uz Sajam cveća: Od muškatli do egzotične „četke za flašu“

Gradski trg danas je procvetao i zamirisao zahvaljujući šarenilu ponuda rasadnika iz Kikinde i okolnih...

(VIDEO) Pri kraju rekonstrukcija svlačionica u KSC „Jezero“: Kako napreduju radovi uverio se i gradonačelnik Bogdan

Kompletna rekonstrukcija svlačionica za dvoranske sportove u Kulturno-sportskom centru „Jezero“ je u samom finišu. U...

Don`t copy text!