Dodelom nagrada za najbolje radove i svečanim otvaranjem izložbe u Galeriji na trgu, u Centru za likovnu i primenjenu umetnost „Tera“ večeras su završili prvi deo projekta „Tera interaktivni art dijalog“ koji je ostvaren u saradnji sa osnovnim školama u gradu. Inicijator i realizator projekta je Igor Grandić koji je rekao da mu je ovo jedna od najdražih izložbi.
– Učenici viših razreda osnovnih škola iz grada radili su skice i krokije skulptura kikindskih vajara koje su izložene ovde u Galeriji i na taj način su ostvarili umetničku interakciju. Svako od učesnika uradio je po nekoliko crteža ugljenom na natron papiru. U dobroj atmosferi i u veoma kratkom vremenu nastalo je više od 300 radova, a na izložbi je 120 crteža. Sve osnovne škole su se odazvale našem pozivu jer mi već imamo dobru saradnju sa njima. Cilj je da galerija ne bude tabu i elitističko mesto, da se približimo jedni drugima, da se razumemo na moderan način – objasnio je Grandić.
Projektu su se pridružili i kikindski privrednici: restoran „Caffe Caffe”, štamparije „Borac“ i „Garmond“, Knjižara „Papirus“ i firma „Bus computers“, a „Tera“ je obezbedila i poklone školama-učesnicima.
Na otvaranju izložbe kojoj su prisustvovali i autori sa svojim nastavnicima, proglašena su tri najbolja crteža, po mišljenju žirija u kojem su bili vajari, autori izloženih radova.
Prvu nagradu osvojila je Anja Šmalc, učenica šestog razreda Osnovne škole „Feješ Klara“. Ona je na poklon dobila mobilni telefon.
– Iznenađena sam i jako mi je drago. Nastavnica likovnog mi je preporučila da dođem na ovu radionicu. Nastaviću da crtam i slikam, sigurno – rekla je Anja.
Anastasija Šavija Stojanović iz Osnovne škole Sveti Sava“ nacrtala je rad koji je zauzeo drugo mesto i nagrađena je priborom za crtanje i slikanje.
– Bilo mi je zanimljivo, ali nisam očekivala nagradu. Volim da crtam i planiram da upišem umetničku školu – izjavila je Anastasija.
Trećeplasirana je Viola Čemere, učenica završnog razreda OŠ „Feješ Klara“, koja je nedavno osvojila nagradu za fotografiju.
– I crtanje mi je hobi – kaže Viola. – Volim da crtam životinje i prirodu i volela bih dalje da se razvijam i školujem u tom smeru.
Violi je pripala nagrada sponzora – ručak ili večera za dve osobe.
Izložba izabranih radova osnovaca je humanitarnog, prodajnog karaktera. Početna cena crteža je 500 dinara, a novac će biti upotrebljen u humanitarne svrhe. Predviđeno je da postavka traje do kraja februara. U međuvremenu, Grandić najavljuje nastavak projekta interaktivnog umetničkog dijaloga.
– Mislim da ovo može da zaživi čak i na taj način da posetioci crtaju vajarske radove, da dožive „Teru na drukčiji način – rekao je Grandić i dodao da će ovaj projekat, posle praznika, ostvariti i u saradnji sa osnovnim školama u selima Kikinde.
S. V. O.