U Muzej stigao praistorijski čovek: razmenite osmehe sa šamanom iz Lepenskog Vira

Projekat „Prehistoric MetaHuman“ – virtuelno oživljavanje praistorijskog čoveka, koji je realizovan uz podršku nacionalne platforme „Srbija stvara“ od danas se nalazi u kikindskom Muzeju.

Prvo oživljavanje čoveka koji je živeo na Dunavu pre deset hiljada godina predstavljeno je u paviljonu Srbije na izložbi „Ekspo 2020“ u Dubaiju. Kikinda je, posle Muzeja Vojvodine, Narodnog muzeja u Beogradu i Lepenskog Vira, četvrti grad u kojem je ovaj revolucionarni projekat dostupan posetiocima.

– „MetaHuman“ je rezultat saradnje više različitih sektora. Antropološki je istražen svim forenzičkim analizama i utvrđeno je da je bio star između 50 i 55 godina, da je živeo pre 10 hiljada godina na obali Dunava, što je danas arheološki lokalitet Lepenski Vir, da je bio visok oko 178 cm i težak oko 70 kilograma, što odgovara normalnom indeksu telesne mase. Takođe je, na osnovu kostiju, utvrđeno da je imao vrlo kvalitetnu ishranu, bogatu ribom. Interesantno je da je sahranjen u sedećem položaju, što je Dragoslava Srejovića, našeg čuvenog arheologa nagnalo da pomisli da jeste reč o šamanu, o nekom ko je imao istaknuti značaj u svojoj zajednici – rekla je direktorica Muzeja, Lidija Milašinović.

Na današnjem predstavljanju projekta u Muzeju, Milašinovićeva je objasnila da je prvo urađeno sekvenciranje DNK do najmanjeg detalja, pa se tako došlo i do informacija o boji očiju, kose i kože, i na osnovu svih tih podataka je urađen 3D model lobanje i rekonstruisan je i fizički model .

– Ovaj model je pokrenut uz pomoć „Epic Games“-a, firme za razvijanje video-igara, odnosno jednog softvera, tako da on, preko komunikacije sa mobilnim telefonom, odražava našu mimiku. Došli smo do toga da možemo da vidimo kako je izgledao čovek koji je pre deset hiljada godina živeo na obali Dunava, da mu se osmehnemo i da nam on uzvrati osmeh – dodala je direktorica. – Nadamo se da je ovo samo početak naučne revolucije i da ćemo, za pet do deset godina, moći da vidimo i neke druge praistorijske ljude, možda i na osnovu ostataka koji su pronađeni u okolini i Kikinde.

Predstavljanju projekta prisustvovali su gradonačelnik Nikola Lukač i članice Gradskog veća Valentina Mickovski i Melita Gombar, i Nemanja Milenković, direktor Fondacije „Novi Sad – evropska prestonica kulture“. Gradonačelnik je zahvalio zaposlenima u Muzeju što su „doveli“ praistorijskog čoveka u naš grad.

– Vidimo da nove tehnologije sada mogu da nam dočaraju kako je svet izgledao, recimo, pre deset hiljada godina, i možemo da upoznamo praistorijskog čoveka. Pozivam svoje sugrađane, decu pre svih, da dođu i da vide kako nove tehnologije mogu da pomognu u sticanju znanja iz istorije i da sruše neke predrasude – rekao je gradonačelnik.

Da ostvare interakciju sa praistorijskim čovekom, saznajemo u Muzeju, dolaziće organizovano đaci, a „druženje“ je dostupno svim posetiocima Muzeja na prvom spratu ove ustanove, narednih mesec dana.

Kako je najavila direktorica Milašinović, predavanje o tome kako se stiglo do  „MetaHuman“-a do održaće, 20. februara u Muzeju, dr Sofija Stefanović iz laboratorije za bioarheologiju Odeljenja za arheologiju Univerziteta u Beogradu.

Don`t copy text!