Takmičenje za najbolju tehnološku inovaciju

I ove godine traži se najbolja tehnološka inovaciju u Srbiji (NTI2024) autora iz naše zemlje ili Republike Srpske. Ovaj državni projekat realizuje se od 2005. godine u organizaciji Ministarstava nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.

Inovacije mogu biti od jednostavnih inventivnih pronalazaka, tradicionalnih proizvoda spremnih za tržište, porodičnih manufaktura, pa do inovacija određenih privrednih društava ili plod i naučno-istraživačkog rada. Sve su ravnopravne, a plasman određuje tržišni potencijal.

U proteklih 19 godina učestvovalo je oko 3.500 timova sa više od 11 hiljada takmičara i 2.300 biznis-planova.

Svi stanovnici Srbije, nezavisno od toga gde žive, kakvog su obrazovanja ili starosti, mogu da naprave tim koji će stati iza određene inovacije koja može biti neki proizvod ili usluga, namenjeni tržištu.

Od pre dve godine uvedena je i treća kategorija – „inovativno selo“, kako bi se pomoglo razvoju sela pružanjem stručne pomoći i motivisanjem žitelja da stvaraju i razvijaju inovacije.

Nakon prijave na takmičenje, organizuju se specijalizovane obuke i treninzi putem „Zum“ platforme, a zatim i direktan rad sa učesnicima. Tokom trajanja obuka, neprekidno se odvija ocenjivanje i rangiranje napretka timova, a krajem godine, po tradiciji, i finale za svaku od kategorija

Finale u kategoriji „inovativne ideje“ održava se oktobra u Rektoratu Univerziteta u Beogradu, a u kategoriji „realizovane inovacije“ – u direktnom prenosu iz studija RTS krajem decembra.

U kategoriji „inovativno selo“ finale se održava početkom decembra. Sistem ovog takmičenja podrazumeva mnoštvo obuka, učenja, samostalnog rada takmičara na razvoju i poboljšanju inovacije, kao i neprekidno ocenjivanje i rangiranje tokom godine, kroz sistem koji je osmišljen od strane organizatora takmičenja.

Provere valjanosti prijavljenih inovacija su od tehničkih, ekonomskih, tržišnih, pa do njihovog preduzetničkog potencijala.

Ovo je potpuno domaći projekat i posebno smo ponosni da su u sistem recenziranja uključeni mnogi naši stručni ljudi koji žive i rade u vodećim univerzitetima i kompanijama širom sveta, a od naših organizacija posebno su angažovani Elektrotehnički, Mašinski, Tehnološko-metalurški i Poljoprivredni fakultet u Beogradu, kao i Poljoprivredni, Fakultet tehničkih nauka i Medicinski fakultet u Novom Sadu.

U celokupnoj organizaciji i realizaciji takmičenja učestvuje, svake godine, više od 550 ljudi.

Finalna takmičenja održaće se: 5. decembra za Inovativno selo i 21. decembra za Realizovane inovacije, na RTS-u, uživo od 20 sati.

Shodno plasmanu, raspoređuje se nagradni fond od 6,1 milion dinara, pri čemu pobednik u kategoriji Realizovane inovacije dobija milion dinara, a postoji i niz specijalnih nagrada. Za proteklih 19 godina ukupno je raspodeljen nagradni fond u iznosu od 117.550.000 dinara.

Svi pojedinci, privrednici, čelnici lokalnih samouprava, kompanije koje posluju u Srbiji, kao i mediji, mogu da podstaknu bilo svoje zaposlene ili one koje su u njihovom okruženju da uzmu učešća na takmičenju ili , svojom stručnom ili finansijskom pomoći, doprinesu da se inovativna baza u Srbiji značajno poveća i time stvori veći broj inovativnih preduzeća, kao preduslova stvaranja većeg bruto društvenog proizvoda u Srbiji.

To je posebno važno i za sela, koja se ove godine, po treći put, mogu takmičiti u raznim vidovima inovativnog stvaralaštva, od formiranja svojih akcionih planova za razvoj, do sopstvene proizvodnje.

Znanje, veštine i pre svega odvažnost koju steknu učesnici kroz ceo jednogodišnji ciklus, jeste ono što je misija organizatora takmičenja, nezavisno od toga da li se ostvari neki zapažen rezultat u ukupnom rangu na samom takmičenju. Praksa je pokazala da je to stečeno iskustvo, svim dosadašnjim učesnicima, značajno pomoglo u budućem radu i olakšavalo uspešan plasman inovativnih rešenja na tržištu.

Poslednje finale nalazi se na linku.

Partneri u organizaciji su Privredna komora Srbije i RTS, kao i druge institucije, privredna društva i mediji.

Formulari za direktno, onlajn prijavljivanje, kao i za sve potrebne informacije nalaze na sajtu www.inovacija.org.

Don`t copy text!