зимска служба

zimska-sluzba-trg-(4)

U toku je čišćenje Gradskog trga. Pored mehanizacije, u ovaj posao uključeno je i ljudstvo sa lopatama, a pored uklanjanja leda baca se i so. Kako saznajemo od Đorđa Klenanca, rukovodioca Zimske službe iz JP „Kikinda“ ledena kiša koja je pala u petak na subotu i niske temperature stvorile su ledeni sloj.

-Gradski trg biće očišćen od leda onoliko koliko je ovog momenta moguće kako bi bio što prohodniji. Maksimalno se trudimo da saobraćajnice i najprohodniji putevi budu očišćeni i prohodni. Opštinski i putevi prvog prioriteta su suvi i na njima nema leda ni snega. Čistili smo i saobraćajnice koje pripadaju drugom prioritetu, ali na njima nije bacana so. Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda već sutra (utorak) temperature će biti u plusu što će znatno olakšati zaposlenima u Zimskoj službi da intervenišu ukoliko se ukaže potreba – naveo je Klenanc.

Podsetimo i da je posao održavanja saobraćajnica u zimskim uslovima pripao „Eko – gradnja“  koji održavaju oko 200 kilometara puteva na teritoriji grada.

 

 

zimska-sluzba
Shodno vremenskim uslovim i snežnim padavinama, zimska služba je na terenu i vrši posipanje soli za održavanje prohodnosti puteva i saobraćajnica i odvijanja bezbedne vožnje. Vozilo sa plugom i posipačem vrši posipanje soli i uklanjanje bljuzgavice. Svi opštinski putevi i gradske saobraćajnice su prohodne- naveli su iz JP Kikinda i najavili da će se situacija pratiti na terenu i u skladu sa njom pristupati daljim aktivnostima, a prema planu i prioritetima rada Zimske službe
JP Kikinda je upravljač puta, a za potrebe zimskog održavanja u zimskoj sezoni 2025/26. kao izvođač angažovana je Kompanija Ekogradnja Zrenjanin.
Takođe, upućen je apel vozačima da prilagode brzinu i način vožnje trenutnim uslovima na putevima, koriste zimsku opremu i poštuju saobraćajne propise. Molimo građane za strpljenje i razumevanje dok se radovi na terenu ne završe u potpunosti- saopštili su iz JP Kikinda.
zima-put

Kako se približava sezona hladnijeg vremena, Javno preduzeće Putevi Srbije pokreće dve nove edukativne kampanje s ciljem podizanja svesti učesnika u saobraćaju o važnosti bezbednog ponašanja na putu. Prva kampanja nosi naziv „Koristi zimsku opremu! Ne daj zimi da te vozi“, dok je druga usmerena na slogan „Zimska služba radi za tebe! Vozi strpljivo!“.

Minimalni rok za primenu zimskih uslova je od 1. novembra do 1. aprila – period kada je, prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja, neophodno pravilno opremiti vozilo za vožnju po snegu, ledu ili poledici. Kroz prvu kampanju, cilj je da se vozači direktno podstaknu na promenu navika – konkretno da stave zimsku opremu i time smanje rizike koje donosi vožnja u otežanim uslovima.

Druga kampanja naglašava saradnju između učesnika u saobraćaju i zimskih službi. Putevi Srbije pozivaju vozače da budu strpljivi i obazrivi – posebno u trenucima kada se vozila za čišćenje snega i posipanje nalaze se na autoputevima. Iz preduzeća podsećaju da je zabranjeno preticanje ovih vozila, jer time može da se ugrozi i bezbednost – i zimske službe i ostalih učesnika u saobraćaju.

Ovakav pristup, kombinacija opreme i odgovornog ponašanja, predstavlja sistemski korak ka većoj sigurnosti na putu. Preduzeće ističe da nije reč samo o primeni propisa, već i o kulturi ponašanja: ako svaki učesnik u saobraćaju doprinese, šanse za nezgode u zimskim uslovima mogu značajno da se smanje.

Vozačima se poručuje: pripremite vozilo na vreme, opremite ga za zimu, pratite uslove na putu i kad vidite zimsku službu da se približava, ne jurite nego prilagodite vožnju. Time štedite nervozu, novac i, što je najvažnije – zdravlje i živote.

IMG-3113

Zimska služba baca so na opštinskim i gradskim saobraćajnicama. Đorđe Klenanc iz ove službe napominje da je zima bila blaga i da zaliha ima dovoljno.

-Održavanje saobraćajnica u zimskom periodu pripalo je firmi „Ekogradnja“, dok Gradski trg čisti služba JP „Kikinda“. Osim saobraćajnica biće očišćeni i prilazi vrtićima, školama, Bolnici, ambulantama Doma zdravlja. Puteve će čistiti jedno vozilo, a ukoliko bude bilo potrebe uključiće se još vozila – napomenuo je Klenanc.

A.Đ.

sneg

Shodno vremenskim uslovim i snegu koji je sinoć pao na teritoriji Grada, Zimska služba je sinoć i tokom jutra posipala so na opštinskim putevima i saobraćajnicama u gradu.

-Zaposleni u Javnom preduzeću “Kikinda” posuli su so i na Gradskom trgu, a za održavanje puteva u zimskom periodu angažovana je firma “Eko gradnja” iz Zrenjanina. U narednih pet dana Republički meteorološki zavod najavio je temperature u plusu, do 10 stepeni, tako da neći biti potrebe za rad Zimske službe  – istakao je Đorđe Klenanc, član Štaba zimske službe.

Iz ovog preduzeća apeluju na sve vozače da prilagode brzinu i način vožnje trenutnim uslovima na putevima, koriste zimsku opremu i poštuju saobraćajne propise.

A.Đ.

Ulica sneg 5 (Medium)

Iako ih nije bilo za praznike, kada se očekuju, pahulje danas nikoga nisu iznenadile. U Kikindi sneg umerenog intenziteta pada od jutros, ali se ne zadržava na tlu, tako da, u sedam sati, kada se rade merenja u Meteorološkoj stanici, snežnog pokrivača nije bilo. Pahulje je zamenila susnežica koje će, uz kišu, biti i tokom dana.

U očekivanju nižih temperatura, u Zimskoj službi planiraju da pripravnost započnu večeras.

– Tri kamiona “Eko-gradnje” biće, od 20 sati, u prvom stepenu pripravnosti. Posipaćemo so po saobraćajnicama prvog prioriteta i raščišćavati ih ukoliko napada desetak centimetara snega – kaže Đorđe Klenanc, rukovodilac Zimske službe u JP „Kikinda“.

U prvom prioritetu je 97 kilometara puteva: do domova zdravlja, bolnice, policije i drugih važnih ustanova, prsten oko Kikinde i putevi do seoskih mesnih zajednica.

Temperatura vazduha u deset sati bila je blizu nule, tačnije 0.1 stepen. Pravom zimskom ugođaju doprinosi i vetar koji, sa severozapada, duva brzinom od tri metra u sekundi. Subjektivni osećaj tako je minus četiri stepena uz, razume se, stopostotnu vlažnost vazduha. Vazdušni pritisak je ispod normale za uslove grada, i iznosi 997 milibara.

Od jutros su se zabeleli mnogi gradovi u Srbiji. Sneg od juče pada na planinama. Ovog jutra najviše ga ima na Kopaoniku, 44 centimetra, na Zlatiboru – 10 centimetra, samo dva centimetra visina je snežnog pokrivača u Novom Sadu i Zrenjaninu.

Za naš grad i okolinu, prema prognozi, moguće je formiranje snežnog pokrivača do tri centimetra. Najviša temperatura danas će biti samo tri stepena.

U toku vikenda smenjivaće se kiša, susnežica i sneg. Padavine se očekuju i početkom naredne sedmice, uz nešto višu dnevnu temperaturu – u najtoplijem delu dana biće do pet stepeni.

Biometeorološka prognoza za petak, 20. januar

Nastavlja se period sa relativno nepovoljnim uticajem biometeoroloških prilika na hronične bolesnike. Naročit oprez se savetuje osobama sa bronhijalnom astmom i srčanim tegobama. Meteoropatske reakcije mogu biti izražene u vidu glavobolje, razdražljivosti i bolova u kostima i zglobovima. Povećana pažnja u saobraćaju je preporuka svim učesnicima.

Zimska služba

U slučaju snega i leda u Kikindi će saobraćajnice prvog i drugog prioriteta biti očišćene u roku od četiri sata, rečeno je na današnjoj smotri mehanizacije Zimske službe kojoj je prisustvovao gradonačelnik Nikola Lukač sa saradnicima.

Zimsku službu u Kikindi danas su obišli gradonačelnik Nikola Lukač i član Gradskog veća zadužen za vanredne situacije i komunalnu infrastrukturu, Miroslav Dučić. Za održavanje puteva u zimskom periodu prvi put je izabrana kompanija „Eko gradnja“ iz Zrenjanina. Grad je, u ovu svrhu, izdvojio 15 miliona dinara.

– Najvažnije je da se, ako bude potrebno, raščiste putevi do mesnih zajednica, prsten oko Kikinde, do bolnice, domova zdravlja, ambulanti, policije i svih najvažnijih institucija u prvom prioritetu. Drugi prioritet su vrtići i škole; ukupno imamo oko 130 kilometara u dva prioriteta. Izvođač je dužan da obezbedi normalno funkcionisanje ovih puteva u roku od četiri sata po prestanku padavina ili stvaranja leda – rekao je gradonačelnik Lukač.

„Eko gradnja“ predstavila je deo svoje mehanizacije kod Javnog preduzeća „Kikinda“. U pripravnosti imaju kamione, grejdere, buldožere, utovarivače, unimoge, kaže tehnički direktor ove kompanije, Zoran Bjelan.

– Imamo oko sto tona soli na lageru i izdali smo nalog za nabavku dodatnih količina. Takođe ima i dovoljno kamenih agregata, potpuno smo spremni – tvrdi Bjelan.

Na raščišćavanju puteva biće angažovani radnici iz Kikinde, kažu u „Eko gradnji“. Zimska služba sada je u nultom stepenu pripravnosti. Za brzo i efikasno čišćenje saobraćajnica i u najvišem, četvrtom stepenu, ima dovoljno mehanizacije i zaposlenih, rečeno je na današnjoj smotri Zimske službe.

 

 

error: Content is protected !!