зимска служба

зимска-слузба-трг-(4)

У току је чишћење Градског трга. Поред механизације, у овај посао укључено је и људство са лопатама, а поред уклањања леда баца се и со. Како сазнајемо од Ђорђа Кленанца, руководиоца Зимске службе из ЈП „Кикинда“ ледена киша која је пала у петак на суботу и ниске температуре створиле су ледени слој.

-Градски трг биће очишћен од леда онолико колико је овог момента могуће како би био што проходнији. Максимално се трудимо да саобраћајнице и најпроходнији путеви буду очишћени и проходни. Општински и путеви првог приоритета су суви и на њима нема леда ни снега. Чистили смо и саобраћајнице које припадају другом приоритету, али на њима није бацана со. Према прогнози Републичког хидрометеоролошког завода већ сутра (уторак) температуре ће бити у плусу што ће знатно олакшати запосленима у Зимској служби да интервенишу уколико се укаже потреба – навео је Кленанц.

Подсетимо и да је посао одржавања саобраћајница у зимским условима припао „Еко – градња“  који одржавају око 200 километара путева на територији града.

 

 

зимска-слузба
Сходно временским условим и снежним падавинама, зимска служба је на терену и врши посипање соли за одржавање проходности путева и саобраћајница и одвијања безбедне вожње. Возило са плугом и посипачем врши посипање соли и уклањање бљузгавице. Сви општински путеви и градске саобраћајнице су проходне- навели су из ЈП Кикинда и најавили да ће се ситуација пратити на терену и у складу са њом приступати даљим активностима, а према плану и приоритетима рада Зимске службе
ЈП Кикинда је управљач пута, а за потребе зимског одржавања у зимској сезони 2025/26. као извођач ангажована је Компанија Екоградња Зрењанин.
Такође, упућен је апел возачима да прилагоде брзину и начин вожње тренутним условима на путевима, користе зимску опрему и поштују саобраћајне прописе. Молимо грађане за стрпљење и разумевање док се радови на терену не заврше у потпуности- саопштили су из ЈП Кикинда.
зима-пут

Како се приближава сезона хладнијег времена, Јавно предузеће Путеви Србије покреће две нове едукативне кампање с циљем подизања свести учесника у саобраћају о важности безбедног понашања на путу. Прва кампања носи назив „Користи зимску опрему! Не дај зими да те вози“, док је друга усмерена на слоган „Зимска служба ради за тебе! Вози стрпљиво!“.

Минимални рок за примену зимских услова је од 1. новембра до 1. априла – период када је, према Закону о безбедности саобраћаја, неопходно правилно опремити возило за вожњу по снегу, леду или поледици. Кроз прву кампању, циљ је да се возачи директно подстакну на промену навика – конкретно да ставе зимску опрему и тиме смање ризике које доноси вожња у отежаним условима.

Друга кампања наглашава сарадњу између учесника у саобраћају и зимских служби. Путеви Србије позивају возаче да буду стрпљиви и обазриви – посебно у тренуцима када се возила за чишћење снега и посипање налазе се на аутопутевима. Из предузећа подсећају да је забрањено претицање ових возила, јер тиме може да се угрози и безбедност – и зимске службе и осталих учесника у саобраћају.

Овакав приступ, комбинација опреме и одговорног понашања, представља системски корак ка већој сигурности на путу. Предузеће истиче да није реч само о примени прописа, већ и о култури понашања: ако сваки учесник у саобраћају допринесе, шансе за незгоде у зимским условима могу значајно да се смање.

Возачима се поручује: припремите возило на време, опремите га за зиму, пратите услове на путу и кад видите зимску службу да се приближава, не јурите него прилагодите вожњу. Тиме штедите нервозу, новац и, што је најважније – здравље и животе.

ИМГ-3113

Зимска служба баца со на општинским и градским саобраћајницама. Ђорђе Кленанц из ове службе напомиње да је зима била блага и да залиха има довољно.

-Одржавање саобраћајница у зимском периоду припало је фирми „Екоградња“, док Градски трг чисти служба ЈП „Кикинда“. Осим саобраћајница биће очишћени и прилази вртићима, школама, Болници, амбулантама Дома здравља. Путеве ће чистити једно возило, а уколико буде било потребе укључиће се још возила – напоменуо је Кленанц.

А.Ђ.

снег

Сходно временским условим и снегу који је синоћ пао на територији Града, Зимска служба је синоћ и током јутра посипала со на општинским путевима и саобраћајницама у граду.

-Запослени у Јавном предузећу “Кикинда” посули су со и на Градском тргу, а за одржавање путева у зимском периоду ангажована је фирма “Еко градња” из Зрењанина. У наредних пет дана Републички метеоролошки завод најавио је температуре у плусу, до 10 степени, тако да нећи бити потребе за рад Зимске службе  – истакао је Ђорђе Кленанц, члан Штаба зимске службе.

Из овог предузећа апелују на све возаче да прилагоде брзину и начин вожње тренутним условима на путевима, користе зимску опрему и поштују саобраћајне прописе.

А.Ђ.

Улица снег 5 (Медиум)

Иако их није било за празнике, када се очекују, пахуље данас никога нису изненадиле. У Кикинди снег умереног интензитета пада од јутрос, али се не задржава на тлу, тако да, у седам сати, када се раде мерења у Метеоролошкој станици, снежног покривача није било. Пахуље је заменила суснежица које ће, уз кишу, бити и током дана.

У очекивању нижих температура, у Зимској служби планирају да приправност започну вечерас.

– Три камиона “Еко-градње” биће, од 20 сати, у првом степену приправности. Посипаћемо со по саобраћајницама првог приоритета и рашчишћавати их уколико напада десетак центиметара снега – каже Ђорђе Кленанц, руководилац Зимске службе у ЈП „Кикинда“.

У првом приоритету је 97 километара путева: до домова здравља, болнице, полиције и других важних установа, прстен око Кикинде и путеви до сеоских месних заједница.

Температура ваздуха у десет сати била је близу нуле, тачније 0.1 степен. Правом зимском угођају доприноси и ветар који, са северозапада, дува брзином од три метра у секунди. Субјективни осећај тако је минус четири степена уз, разуме се, стопостотну влажност ваздуха. Ваздушни притисак је испод нормале за услове града, и износи 997 милибара.

Од јутрос су се забелели многи градови у Србији. Снег од јуче пада на планинама. Овог јутра највише га има на Копаонику, 44 центиметра, на Златибору – 10 центиметра, само два центиметра висина је снежног покривача у Новом Саду и Зрењанину.

За наш град и околину, према прогнози, могуће је формирање снежног покривача до три центиметра. Највиша температура данас ће бити само три степена.

У току викенда смењиваће се киша, суснежица и снег. Падавине се очекују и почетком наредне седмице, уз нешто вишу дневну температуру – у најтоплијем делу дана биће до пет степени.

Биометеоролошка прогноза за петак, 20. јануар

Наставља се период са релативно неповољним утицајем биометеоролошких прилика на хроничне болеснике. Нарочит опрез се саветује особама са бронхијалном астмом и срчаним тегобама. Метеоропатске реакције могу бити изражене у виду главобоље, раздражљивости и болова у костима и зглобовима. Повећана пажња у саобраћају је препорука свим учесницима.

Зимска служба

У случају снега и леда у Кикинди ће саобраћајнице првог и другог приоритета бити очишћене у року од четири сата, речено је на данашњој смотри механизације Зимске службе којој је присуствовао градоначелник Никола Лукач са сарадницима.

Зимску службу у Кикинди данас су обишли градоначелник Никола Лукач и члан Градског већа задужен за ванредне ситуације и комуналну инфраструктуру, Мирослав Дучић. За одржавање путева у зимском периоду први пут је изабрана компанија „Еко градња“ из Зрењанина. Град је, у ову сврху, издвојио 15 милиона динара.

– Најважније је да се, ако буде потребно, рашчисте путеви до месних заједница, прстен око Кикинде, до болнице, домова здравља, амбуланти, полиције и свих најважнијих институција у првом приоритету. Други приоритет су вртићи и школе; укупно имамо око 130 километара у два приоритета. Извођач је дужан да обезбеди нормално функционисање ових путева у року од четири сата по престанку падавина или стварања леда – рекао је градоначелник Лукач.

„Еко градња“ представила је део своје механизације код Јавног предузећа „Кикинда“. У приправности имају камионе, грејдере, булдожере, утовариваче, унимоге, каже технички директор ове компаније, Зоран Бјелан.

– Имамо око сто тона соли на лагеру и издали смо налог за набавку додатних количина. Такође има и довољно камених агрегата, потпуно смо спремни – тврди Бјелан.

На рашчишћавању путева биће ангажовани радници из Кикинде, кажу у „Еко градњи“. Зимска служба сада је у нултом степену приправности. За брзо и ефикасно чишћење саобраћајница и у највишем, четвртом степену, има довољно механизације и запослених, речено је на данашњој смотри Зимске службе.

 

 

error: Content is protected !!