sportske aktivnosti

cigra-olimpijada-(1)

Društva za pomoć MNRO „Čigra“ organizovalo je 15. Mini olimpijadu. U dvorištu Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko – trgovinske škole okupilo se oko 250 učesnika iz Pokrajine.

-Pripala nam je čast da prvi put budemo domaćini manifestacije koja se svake godine organizuje u Vojvodini. Imamo učesnike iz 16 lokalnih samouprave koji su se takmičili u sportskim igrama namenjenim deci i mladima sa smetnjama u razvoju. Cilj je druženje i međusobno upoznavanje, ali i razmena iskustava između samih udruženja  – istakla je Biljana Nedomački, sekretar MNRO „Čigra“.

Čitave godine iščekuje se ovaj skup, saznali smo od Ružice Tomić, predsednice Udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim osobama „Suncokret“ iz Zrenjanina.

-Mi smo „Mini olimpijadu“ organizovali 12 godina i drago mi je što su se Kikinđani pokazali kao izuzetni domaćini. Za osobe sa smetnjama u razvoju ovo je jedina prilika da se takmiče, učestvuju u sportskim aktivnostima, pokažu šta znaju i mogu i da se osećaju korisno – dodala je Ružica Tomić.

Okupljene je pozdravio i Marko Košutić, predsednik Saveza udruženja na nivou Vojvodine.

-U našem članstvu je 25 udruženja i svi smo saglasni da olimpijada treba da bude putujuća manifestacija i da se održi u svakom mestu. Značaj je velik jer je ovo način da mentalno nedovoljno razvijene osobe budu vidljivije za širu društvenu zajednicu. Zbog načina života oni nemaju puno prilika da se druže i putuju i ovo je za sve njih veoma važno – naveo je Košutić.

Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Grada gostima je poželela da im dan prođe u lepom druženju i da iz Kikinde ponesu najlepše uspomene. Pozvala ih je da ponovo dođu i uvere zašto smo grad dobrih ljudi.

 

Veliku pomoć u samoj realizaciji pružili su predstavnici pokrajinskog Zavoda za sport i medicinu sporta, kao i volonteri iz osnovnih i srednjih škola i Crvenog krsta. Manifestaciju,organizovanu u saradnji sa Savezom udruženja za pomoć MNRO Vojvodine, podržali su Grad Kikinda i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Podrška je stigla i od iđoškog udruženja žena koje su pripremale krofne za sve učesnike.

 

A.Đ.

48a7b2e7-2b4a-4dd9-99e6-2f93465a24ba

Dan porodice organizovan je u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“. Za zaposlene, učenike, kao i njihove roditelja, manifestacija koja se organizuje godinama unazad je gotovo svetkovina. Obeležava se svakog 15. maja kada je i Međunarodni dan porodice prema rezoluciji Generalne skupštine UN, istakla je Biljana Šimon, direktorica škole.

-Svesni smo značaja saradnje škole i porodice i na nama je da produbimo i održimo.  Ovogodišnja tema je „Dan porodice i zajedništva“ i cilj joj je podizanje svesti o značaju porodice, neophodnosti zajedništva koje oblikuje naš svet, život u školi i dobrobit porodice. Fokus su nam vaspitni ishodi, kako bi svi učenici stekli kompetencije koje se odnose na negovanje pravih vrednosti, toleranciju, poštovanje. Gradeći bezbedan i zanimljiv školski ambijent, posebno smo ponosni što svi učenici imaju prilike da učestvuju u ovim aktivnostima, a na taj način razvijaju svoje potencijale, veštine, stavove, kreativnost i kritičko mišljenje kao i ljudska prava, toleranciju i nenasilje – dodala je Biljana Šimon.

Dan porodice obeležen je kroz niz radionica  tako su priređeni „Porodični okvir“, „Hodajući performans“, „Pišemo o porodici“, „Igrom kroz znanje“, „A kad porastem“, „Porodica sa 1000 lica“, „Stvaramo sliku“, „Jezički lonac“, „Šah-mat“, „Porodično stablo“, „Slikovnica iznenađenja“, „Pozorište u kući“. Posetioci su mogli da posete radinice „Domaćinska etno-soba“, „Ram za porodičnu fotografiju, a okvir za brojalicu“, „Pano školske porodice“, „Kocka po kocka- kućica, reč po reč-brojalica“. U dvorištu i sali za fizičko vaspitanje organizovane su sportske aktivnosti  i to „Muzički basket“, „Porodični pikado“, „Porodično natezanje“, „Kolo sreće“.

A.Đ.

 

 

 

 

4fd3b125-7932-46eb-b2bb-88cd668078e2

Uoči Svetskog dana Roma, 8. aprila, udruženja „Romski oblak mašte“ i „Ki Rota“ organizovali su sportski dan na prostoru nekadašnje kasarne. Uz fudbal, razgovor i dobro raspoloženje istaknuto je da se na teritoriji Grada vodi računa o potrebama ove nacionalne manjine.

-Cilj nam je bio da ove godine na nešto drugačiji način obeležimo naš dan. Želja nam je da ukažemo da je bavljenje sportom podjednako važno, kao i očuvanje kulture, tradicije i jezika. Želim da se zahvalim lokalnoj samoupravi, ali i svim ostalim institucijama koji su nam pomogli da organizujemo sportski dan. Fudbalski tim udruženja „Romski oblak mašte“ prošle godine na turniru u Horgošu osvojio je prvo mesto i to nam je svima podstrek da negujemo sportske aktivnosti i u narednom periodu – istakao je Željko Radu, koordinator za romska pitanja.

Gradonačelnik Nikola Lukač, predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan i član Gradskog veća Dragan Pecarski posetili su okupljene i zajedno sa njima odigrali fudbalsku utakmicu u kojoj je rezultat bio najmanje bitan.

-Sa našom braćom Romima proslavljamo njihov dan. Tu smo kako bismo im pružili podršku koja nije samo deklarativna. Iz budžeta se izdvajaju značajna sredstva za ugrožene porodice i marginalizovane grupe, a uskoro će započeti i dva projekta koji će unaprediti njihov položaj. Jedan se realizuje u saradnji sa nemačkim GIZ-om, a drugi sa Stalnom konferencijom gradova i opština. Odnose se na pomoć i edukaciju Romkinja, obrazovanju, zapošljavanju , negovanju njihovog identiteta – dodao je Mladen Bogdan.

Osim fudbalskih utakmica, za decu je organizovana igra „Između dve vatre“, a oprobali smo se i u nadvlačenju konopca.

-Na teritoriji Grada ima oko 3.000 Roma i lokalna samouprava puno toga je uradila da se unapredi njihov način života. Integracija nije više samo reč na papiru i želja, ona je u našem gradu u zaletu i možemo sa sigurnošću da kažemo da su Romi ravnopravni članovi našeg društva – dodao je Radu.

U ponedeljak u  9.30 sati biće  podignuta  zastava Roma, na jarbolu ispred Gradske kuće uz intoniranje himne.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!