sportske aktivnosti

цигра-олимпијада-(1)

Друштва за помоћ МНРО „Чигра“ организовало је 15. Мини олимпијаду. У дворишту Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско – трговинске школе окупило се око 250 учесника из Покрајине.

-Припала нам је част да први пут будемо домаћини манифестације која се сваке године организује у Војводини. Имамо учеснике из 16 локалних самоуправе који су се такмичили у спортским играма намењеним деци и младима са сметњама у развоју. Циљ је дружење и међусобно упознавање, али и размена искустава између самих удружења  – истакла је Биљана Недомачки, секретар МНРО „Чигра“.

Читаве године ишчекује се овај скуп, сазнали смо од Ружице Томић, председнице Удружења за помоћ ментално недовољно развијеним особама „Сунцокрет“ из Зрењанина.

-Ми смо „Мини олимпијаду“ организовали 12 година и драго ми је што су се Кикинђани показали као изузетни домаћини. За особе са сметњама у развоју ово је једина прилика да се такмиче, учествују у спортским активностима, покажу шта знају и могу и да се осећају корисно – додала је Ружица Томић.

Окупљене је поздравио и Марко Кошутић, председник Савеза удружења на нивоу Војводине.

-У нашем чланству је 25 удружења и сви смо сагласни да олимпијада треба да буде путујућа манифестација и да се одржи у сваком месту. Значај је велик јер је ово начин да ментално недовољно развијене особе буду видљивије за ширу друштвену заједницу. Због начина живота они немају пуно прилика да се друже и путују и ово је за све њих веома важно – навео је Кошутић.

Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Града гостима је пожелела да им дан прође у лепом дружењу и да из Кикинде понесу најлепше успомене. Позвала их је да поново дођу и увере зашто смо град добрих људи.

 

Велику помоћ у самој реализацији пружили су представници покрајинског Завода за спорт и медицину спорта, као и волонтери из основних и средњих школа и Црвеног крста. Манифестацију,организовану у сарадњи са Савезом удружења за помоћ МНРО Војводине, подржали су Град Кикинда и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Подршка је стигла и од иђошког удружења жена које су припремале крофне за све учеснике.

 

А.Ђ.

48а7б2е7-2б4а-4дд9-99е6-2ф93465а24ба

Дан породице организован је у Основној школи „Ђура Јакшић“. За запослене, ученике, као и њихове родитеља, манифестација која се организује годинама уназад је готово светковина. Обележава се сваког 15. маја када је и Међународни дан породице према резолуцији Генералне скупштине УН, истакла је Биљана Шимон, директорица школе.

-Свесни смо значаја сарадње школе и породице и на нама је да продубимо и одржимо.  Овогодишња тема је „Дан породице и заједништва“ и циљ јој је подизање свести о значају породице, неопходности заједништва које обликује наш свет, живот у школи и добробит породице. Фокус су нам васпитни исходи, како би сви ученици стекли компетенције које се односе на неговање правих вредности, толеранцију, поштовање. Градећи безбедан и занимљив школски амбијент, посебно смо поносни што сви ученици имају прилике да учествују у овим активностима, а на тај начин развијају своје потенцијале, вештине, ставове, креативност и критичко мишљење као и људска права, толеранцију и ненасиље – додала је Биљана Шимон.

Дан породице обележен је кроз низ радионица  тако су приређени „Породични оквир“, „Ходајући перформанс“, „Пишемо о породици“, „Игром кроз знање“, „А кад порастем“, „Породица са 1000 лица“, „Стварамо слику“, „Језички лонац“, „Шах-мат“, „Породично стабло“, „Сликовница изненађења“, „Позориште у кући“. Посетиоци су могли да посете радинице „Домаћинска етно-соба“, „Рам за породичну фотографију, а оквир за бројалицу“, „Пано школске породице“, „Коцка по коцка- кућица, реч по реч-бројалица“. У дворишту и сали за физичко васпитање организоване су спортске активности  и то „Музички баскет“, „Породични пикадо“, „Породично натезање“, „Коло среће“.

А.Ђ.

 

 

 

 

4фд3б125-7932-46еб-б2бб-88цд668078е2

Уочи Светског дана Рома, 8. априла, удружења „Ромски облак маште“ и „Ки Рота“ организовали су спортски дан на простору некадашње касарне. Уз фудбал, разговор и добро расположење истакнуто је да се на територији Града води рачуна о потребама ове националне мањине.

-Циљ нам је био да ове године на нешто другачији начин обележимо наш дан. Жеља нам је да укажемо да је бављење спортом подједнако важно, као и очување културе, традиције и језика. Желим да се захвалим локалној самоуправи, али и свим осталим институцијама који су нам помогли да организујемо спортски дан. Фудбалски тим удружења „Ромски облак маште“ прошле године на турниру у Хоргошу освојио је прво место и то нам је свима подстрек да негујемо спортске активности и у наредном периоду – истакао је Жељко Раду, координатор за ромска питања.

Градоначелник Никола Лукач, председник Скупштине града Младен Богдан и члан Градског већа Драган Пецарски посетили су окупљене и заједно са њима одиграли фудбалску утакмицу у којој је резултат био најмање битан.

-Са нашом браћом Ромима прослављамо њихов дан. Ту смо како бисмо им пружили подршку која није само декларативна. Из буџета се издвајају значајна средства за угрожене породице и маргинализоване групе, а ускоро ће започети и два пројекта који ће унапредити њихов положај. Један се реализује у сарадњи са немачким ГИЗ-ом, а други са Сталном конференцијом градова и општина. Односе се на помоћ и едукацију Ромкиња, образовању, запошљавању , неговању њиховог идентитета – додао је Младен Богдан.

Осим фудбалских утакмица, за децу је организована игра „Између две ватре“, а опробали смо се и у надвлачењу конопца.

-На територији Града има око 3.000 Рома и локална самоуправа пуно тога је урадила да се унапреди њихов начин живота. Интеграција није више само реч на папиру и жеља, она је у нашем граду у залету и можемо са сигурношћу да кажемо да су Роми равноправни чланови нашег друштва – додао је Раду.

У понедељак у  9.30 сати биће  подигнута  застава Рома, на јарболу испред Градске куће уз интонирање химне.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!