Словенија

Cimos (3)

Uprava „Cimosa“ deo proizvodnje iz Slovenije seli u Kikindu s obzirom na to da se pogoni iz Senozeča i Vuzenice zatvaraju.

O otpuštanjima u slovenačkom „Cimosu“, koji je u vlasništvu italijanske investicione grupacije, se govori već duže vreme, pošto je plan da proizvodnju prebace u Gradačac u BiH i Kikindu.

Kikindska „Livnica Cimos“ bavi se proizvodnjom delova za automobilsku industriju i zapošljava više od 500 ljudi. Ima solidan izvoz i zarade, a proizvode plasira u zemlje Evropske unije. Fabrika je poslovno stabilna i uvek je ostvarivala profit.

Podsetimo i da je nekadašnji gigant Livnica koja je zapošljava više hiljada radnika privatizovana septembra 2004. godine. Tada je vlasnik 67,7 odsto kapitala postao „Cimos“ iz Kopra iz Slovenije, a vrednost ugovora bio je 100 miliona evra.

Od tada do danas u fabriku je uloženo više od 50 miliona evra u nove investicije, najviše u inovativnu i vrhunsku opremu.

A.Đ.

luka-panic-portal

Juniori rukometne reprezentacije Srbije juče su završili pripreme u Šapcu pred odlazak na Evropsko prvenstvo koje će biti održano u Celju od 10. do 21. jula.

„Orlići” će prvu utakmicu na kontinentalnom šampionatu igrati sutra (sreda, 10. jul) protiv Nemačke.

Pivot Kikinde Luka Panić deo je reprezentacije koja u Celje odlazi puna elana i želje za kvalitetnom igrom i dobrim rezultatima.

-Puni smo energije, želje i volje za utakmicama, i presrećni što smo zajedno. Atmosfera je vrhunska. Nemačka je svakako velesila u rukometu, ali mi idemo na pobedu. Nećemo se predati. To nam je najjača utakmica i najjača ekipa u grupi. Sada su nam sve snage usmerene ka toj utakmici i pobedi. Predaje nema, oni su jaki, ali mi ćemo se truditi da budemo još jači- ističe Luka koji se u decembru pridružio juniorskoj reprezentaciji.

Na šampionatu će nastupiti 24 najbolje reprezentacije Starog kontinenta podeljene u šest grupa. Srbija je u grupi B, sa Nemačkom, Portugalom i Grčkom.

-Veliki zadatak i velika čast je igrati za državu, predstavljati svoj grad, klub, Banatsko Veliko Selo- kaže mladi reprezentativac.

Foto: Rukometni savez Srbije- fejsbuk

Posle Nemačke, narednu utakmicu juniori će igrati 11. jula sa Portugalom, a potom 13. jula sa Grčkom.

-.Mi idemo da damo sto posto sebe, da prođemo prvu grupu i ako to uspemo da uradimo, idemo na medalju- poručuje Luka koji je krajem prošle godine poneo priznanje Sportskog saveza Grada za najperspektivnijeg sportistu, a potom i za sportistu generacije u Tehničkoj školi.

J. C.

teodor-5

Teodor Iličin (24) iz Kikinde od 2017. godine školuje se u Sloveniji i trenutno je je na masteru iz matematičke fizike. Osnovnu školu „Jovan Popović“ završio je kao đak generacije i prvu i drugu godinu srednje škole bio đak Gmnazije „Dušan Vasiljev“. Od treće godine srednje škole je u Ljubljani zahvaljujući stipendiji u okviru programa na engleskom jeziku, u Drugoj mariborskoj gimnaziji.

-Bez preteranog razmišljanja sam se prijavio za stipendiranje, želeći samo da se uporedim sa vršnjacima iz drugih škola i  da vidim hoću li biti primljen. Težina odluke preda mnom postala je jasna tek kada sam dobio potvrdan odgovor. Uz savete roditelja i prijatelja, ali i mnogo kolebanja, odlučio sam da ipak odem, jer iskustvo koje mogu da steknem nadoknađuje sve ono što gubim preranim odlaskom od kuće – priča nam Teodor.

Po završetku srednje škole odlučio je da ostane u Sloveniji i da upiše studije fizike. Iako ova nauka nije popularna među mladima Teodoru je bila privlačna.

-U srednjoj školi zanimalo me je nekoliko naizgled potpuno oprečnih disciplina: filozofija i književnosti, matematika i fizika… Međutim, od ranih đačkih dana, bilo mi je jasno da ću se baviti prirodnim naukama ili tehnikom. Teško je reći zašto, da li zbog ličnog afiniteta ili zbog toga što se u društvu, mora reči nepravedno, više cene „prave“ nauke. Sada ne mogu da kažem zašto sam se konkretno odlučio za fiziku. Možda zato što sam uživao u rešavanju zadataka, a možda mi je bilo bitno što je fizika fundamentalna nauka. Danas znam, da kada sam upisivao fakultet nisam imao predstavu o tome šta znači biti fizičar ili da budem precizan šta znači baviti se bilo čime. Ne kažem da mi je žao zbog puta koji sam izabrao, naprotiv, imao sam sreće i uživam u svom pozivu. Hoću samo da kažem da je svaka odluka u tom uzrastu vredna koliko i bacanje novčića – napominje naš sagovornik.

Teodor je završio osnovne studije fizike na Fakultetu za matematiku i fiziku u Ljubljani. Na pitanje da uporedi strudiranje u inostranstvu i kod nas kaže:

-Od početka studija sam u inostranstvu, nemam iskustva sa našim visokim obrazovanjem i ne mogu dobro da uporedim svoje studiranje. Po onome što sam saznao u razgovoru sa kolegama iz Srbije, studiranje je skoro isto, razlike su možda u tehničkim detaljima: broju ispitnih rokova, predispitnih obaveza i slično. Živimo u dobu informacija, literatura je dostupnija nego ikad i verujem da čovek može da stekne isto znanje u Srbiji, Sloveniji ili Americi. Uprkos tome, čini mi se da život u inostranstvu omogućava drugu vrstu saznanja. Kada se izbliza posmatra drugo, tuđe društvo, čovek jasnije može da vidi šta je isto svuda, a koje su razlike, šta je isto kod Srba i Slovenaca, šta je iskonski ljudsko, a šta su posebnosti jednog okruženja.

Na istom fakultetu rešio je da se usavršava. Za master je izbarao matematičku fiziku, još jedan od predmeta za koji se njegova generacija teže odlučuje.

-Master studije na mom fakultetu su poprilično fleksibilne, većina predmeta su izborni i zvanje programa nije toliko bitno. Pored matematičke fizike, zanimaju me mnoge druge grane, tako da je skup predmeta koje sam do sada slušao vrlo eklektičan, da ne kažem nekoherentan – rekao nam je Teodor.

Ne smatra da se studije u Sloveniji mnogo razlikuju po mogućnosti da se stekne znanje. Ipak njegov fakultet omogućava studentima nižih godina „pravi“ istraživački rad na institutu ili na fakultetu.

-To podrazumeva rad na aktuelnim istraživačkim problemima i vrlo je korisno za studente koji razmišljaju o takvoj karijeri. To je možda prednost u odnosu na mesta, gde slične mogućnosti ne postoje – rekao je Teodor.

O planovima mladi fizičar dodaje:

-Nils Bor, jedan od otaca kvantne mehanike, rekao je: „Predviđanje je teško, naročito o budućnosti“. Ne mogu, dakle, ništa da tvrdim sa sigurnošću. Želeo bih doduše da nastavim da se bavim istraživačkim radom. To znači doktorske studije nakon završenog mastera, možda u Ljubljani, možda negde drugde, ne bih ništa da predviđam – zaključio je Iličin.

A.Đ.

PROFESOR NA NEKOLIKO DANA

Teodor Iličin oprobao se i kao profesor. Predavao je kratko vreme fiziku u Gimnaziji sa svojim nekadašnjim profesorima.

-Predavao sam svega nekoliko dana, kraće nego što bih želeo, zbog obaveza na fakultetu. Iskustvo je bilo zanimljivo, napornije nego što sam očekivao. Tek sada mi je jasan napor i trud koji podrazumeva kvalitetan pedagoški rad. Trenutno mi karijera ide drugim putem, ali ne bih imao ništa protiv, da se nekad u životu bavim i prenošenjem stečenog znanja – napominje naš sagovornik.

RADO BI SE VRATIO U SRBIJU

Iako  nerado predviđa, Teodor nam je otkrio da bi se rado vratio,  kada bi naišla dobra prilika.

-Teško  da bih u Kikindi mogao da se bavim onim što me zanima, ali volim svoj rodni grad i voleo bih da živim negde u blizini – kazao je Iličin.

 

 

 

IMG-abed3d7eeb82e0e717e98736133ec43a-V

Turistička ponuda Kikinde predstavlja se na Sajmu turizma i kamp opreme „Alpe Adria”, koji je danas otvoren u Ljubljani. Manifestacije i znamenitosti našeg grada svi koji posete sajam moći će da vide u okviru štanda Turističke organizacije Vojvodine.

-U Sloveniji smo akcenat stavili na našu najveću manifestaciju „Dani ludaje“, ali i na to da je naš grad  urbano zimovalište sova ušara na svetu. Kako bi približili našu turističku ponudu promo materijal štampali smo na slovenačkom jeziku. Cilj nam je da što više turista iz Slovenije poseti našu sredinu i upozna se sa kulturom, istorijom i nasleđem Kikinde. Slovenci rado dolaze kada su „Dani ludaje“, ali i da posmatraju sove  – istakla je v.d. direktorica Turističke organizacije Grada Jasmina Milankov koja se nalazi na sajmu u Ljubljani.

Vojvođanska turistička ponuda, na ovoj sajamskoj manifestaciji prisutna je već 10 godina, a ove predstavlja  aktivni odmor i vinski turizam, objavila je ova organizacija. Osim turističke organizacije Kikinde predstavljaju se i  Šid, Apatin, Sombor, Temerin, Subotica, Vršac, Etno kompleks Deliblatska čarda, Tour de Fruška, Garancijski fond Vojvodine i kamp Mini Jugoslavija. Sajam traje do 3. februara i glavna je turistička manifestacija u Sloveniji koja ima za cilj promociju održivog i aktivnog turizma.

Turisti iz Slovenije su u 2022. godini zauzimali osmo mesto po broju poseta, sa udelom od 5,31 odsto od ukupnog broja dolazaka inostranih turista u Vojvodini.

džudo

Počela su jesenja nadmetanja za najmlađe džudoke kikindskog Partizana, koje su, tokom vikenda za nama, nastupile na tri nadmetanja. U Sloveniji na turniru „Prlekija Open” treće mesto zauzeo je Luka Ristevski, na turniru u Beogradu „Zvezda kup” srebrna je bila Katarina Isakov, a u na Prvenstvu Vojvodine za mlađe dečake i devojčice, u Stepanovićevu, Sanja Olajić i David Mohači zauzeli su treće, a Anja Mortvanski i Nemanja Babić pete pozicije pa su izbororili plasmane na Prvenstvo Srbije.

 

error: Content is protected !!