Словенија

Цимос (3)

Управа „Цимоса“ део производње из Словеније сели у Кикинду с обзиром на то да се погони из Сенозеча и Вузенице затварају.

О отпуштањима у словеначком „Цимосу“, који је у власништву италијанске инвестиционе групације, се говори већ дуже време, пошто је план да производњу пребаце у Градачац у БиХ и Кикинду.

Кикиндска „Ливница Цимос“ бави се производњом делова за аутомобилску индустрију и запошљава више од 500 људи. Има солидан извоз и зараде, а производе пласира у земље Европске уније. Фабрика је пословно стабилна и увек је остваривала профит.

Подсетимо и да је некадашњи гигант Ливница која је запошљава више хиљада радника приватизована септембра 2004. године. Тада је власник 67,7 одсто капитала постао „Цимос“ из Копра из Словеније, а вредност уговора био је 100 милиона евра.

Од тада до данас у фабрику је уложено више од 50 милиона евра у нове инвестиције, највише у иновативну и врхунску опрему.

А.Ђ.

лука-паниц-портал

Јуниори рукометне репрезентације Србије јуче су завршили припреме у Шапцу пред одлазак на Европско првенство које ће бити одржано у Цељу од 10. до 21. јула.

„Орлићи” ће прву утакмицу на континенталном шампионату играти сутра (среда, 10. јул) против Немачке.

Пивот Кикинде Лука Панић део је репрезентације која у Цеље одлази пуна елана и жеље за квалитетном игром и добрим резултатима.

-Пуни смо енергије, жеље и воље за утакмицама, и пресрећни што смо заједно. Атмосфера је врхунска. Немачка је свакако велесила у рукомету, али ми идемо на победу. Нећемо се предати. То нам је најјача утакмица и најјача екипа у групи. Сада су нам све снаге усмерене ка тој утакмици и победи. Предаје нема, они су јаки, али ми ћемо се трудити да будемо још јачи- истиче Лука који се у децембру придружио јуниорској репрезентацији.

На шампионату ће наступити 24 најбоље репрезентације Старог континента подељене у шест група. Србија је у групи Б, са Немачком, Португалом и Грчком.

-Велики задатак и велика част је играти за државу, представљати свој град, клуб, Банатско Велико Село- каже млади репрезентативац.

Фото: Рукометни савез Србије- фејсбук

После Немачке, наредну утакмицу јуниори ће играти 11. јула са Португалом, а потом 13. јула са Грчком.

-.Ми идемо да дамо сто посто себе, да прођемо прву групу и ако то успемо да урадимо, идемо на медаљу- поручује Лука који је крајем прошле године понео признање Спортског савеза Града за најперспективнијег спортисту, а потом и за спортисту генерације у Техничкој школи.

Ј. Ц.

теодор-5

Теодор Иличин (24) из Кикинде од 2017. године школује се у Словенији и тренутно је је на мастеру из математичке физике. Основну школу „Јован Поповић“ завршио је као ђак генерације и прву и другу годину средње школе био ђак Гмназије „Душан Васиљев“. Од треће године средње школе је у Љубљани захваљујући стипендији у оквиру програма на енглеском језику, у Другој мариборској гимназији.

-Без претераног размишљања сам се пријавио за стипендирање, желећи само да се упоредим са вршњацима из других школа и  да видим хоћу ли бити примљен. Тежина одлуке преда мном постала је јасна тек када сам добио потврдан одговор. Уз савете родитеља и пријатеља, али и много колебања, одлучио сам да ипак одем, јер искуство које могу да стекнем надокнађује све оно што губим прераним одласком од куће – прича нам Теодор.

По завршетку средње школе одлучио је да остане у Словенији и да упише студије физике. Иако ова наука није популарна међу младима Теодору је била привлачна.

-У средњој школи занимало ме је неколико наизглед потпуно опречних дисциплина: филозофија и књижевности, математика и физика… Међутим, од раних ђачких дана, било ми је јасно да ћу се бавити природним наукама или техником. Тешко је рећи зашто, да ли због личног афинитета или због тога што се у друштву, мора речи неправедно, више цене „праве“ науке. Сада не могу да кажем зашто сам се конкретно одлучио за физику. Можда зато што сам уживао у решавању задатака, а можда ми је било битно што је физика фундаментална наука. Данас знам, да када сам уписивао факултет нисам имао представу о томе шта значи бити физичар или да будем прецизан шта значи бавити се било чиме. Не кажем да ми је жао због пута који сам изабрао, напротив, имао сам среће и уживам у свом позиву. Хоћу само да кажем да је свака одлука у том узрасту вредна колико и бацање новчића – напомиње наш саговорник.

Теодор је завршио основне студије физике на Факултету за математику и физику у Љубљани. На питање да упореди струдирање у иностранству и код нас каже:

-Од почетка студија сам у иностранству, немам искуства са нашим високим образовањем и не могу добро да упоредим своје студирање. По ономе што сам сазнао у разговору са колегама из Србије, студирање је скоро исто, разлике су можда у техничким детаљима: броју испитних рокова, предиспитних обавеза и слично. Живимо у добу информација, литература је доступнија него икад и верујем да човек може да стекне исто знање у Србији, Словенији или Америци. Упркос томе, чини ми се да живот у иностранству омогућава другу врсту сазнања. Када се изблиза посматра друго, туђе друштво, човек јасније може да види шта је исто свуда, а које су разлике, шта је исто код Срба и Словенаца, шта је исконски људско, а шта су посебности једног окружења.

На истом факултету решио је да се усавршава. За мастер је избарао математичку физику, још један од предмета за који се његова генерација теже одлучује.

-Мастер студије на мом факултету су поприлично флексибилне, већина предмета су изборни и звање програма није толико битно. Поред математичке физике, занимају ме многе друге гране, тако да је скуп предмета које сам до сада слушао врло еклектичан, да не кажем некохерентан – рекао нам је Теодор.

Не сматра да се студије у Словенији много разликују по могућности да се стекне знање. Ипак његов факултет омогућава студентима нижих година „прави“ истраживачки рад на институту или на факултету.

-То подразумева рад на актуелним истраживачким проблемима и врло је корисно за студенте који размишљају о таквој каријери. То је можда предност у односу на места, где сличне могућности не постоје – рекао је Теодор.

О плановима млади физичар додаје:

-Нилс Бор, један од отаца квантне механике, рекао је: „Предвиђање је тешко, нарочито о будућности“. Не могу, дакле, ништа да тврдим са сигурношћу. Желео бих додуше да наставим да се бавим истраживачким радом. То значи докторске студије након завршеног мастера, можда у Љубљани, можда негде другде, не бих ништа да предвиђам – закључио је Иличин.

А.Ђ.

ПРОФЕСОР НА НЕКОЛИКО ДАНА

Теодор Иличин опробао се и као професор. Предавао је кратко време физику у Гимназији са својим некадашњим професорима.

-Предавао сам свега неколико дана, краће него што бих желео, због обавеза на факултету. Искуство је било занимљиво, напорније него што сам очекивао. Тек сада ми је јасан напор и труд који подразумева квалитетан педагошки рад. Тренутно ми каријера иде другим путем, али не бих имао ништа против, да се некад у животу бавим и преношењем стеченог знања – напомиње наш саговорник.

РАДО БИ СЕ ВРАТИО У СРБИЈУ

Иако  нерадо предвиђа, Теодор нам је открио да би се радо вратио,  када би наишла добра прилика.

-Тешко  да бих у Кикинди могао да се бавим оним што ме занима, али волим свој родни град и волео бих да живим негде у близини – казао је Иличин.

 

 

 

ИМГ-абед3д7ееб82е0е717е98736133ец43а-В

Туристичка понуда Кикинде представља се на Сајму туризма и камп опреме „Алпе Адриа”, који је данас отворен у Љубљани. Манифестације и знаменитости нашег града сви који посете сајам моћи ће да виде у оквиру штанда Туристичке организације Војводине.

-У Словенији смо акценат ставили на нашу највећу манифестацију „Дани лудаје“, али и на то да је наш град  урбано зимовалиште сова ушара на свету. Како би приближили нашу туристичку понуду промо материјал штампали смо на словеначком језику. Циљ нам је да што више туриста из Словеније посети нашу средину и упозна се са културом, историјом и наслеђем Кикинде. Словенци радо долазе када су „Дани лудаје“, али и да посматрају сове  – истакла је в.д. директорица Туристичке организације Града Јасмина Миланков која се налази на сајму у Љубљани.

Војвођанска туристичка понуда, на овој сајамској манифестацији присутна је већ 10 година, а ове представља  активни одмор и вински туризам, објавила је ова организација. Осим туристичке организације Кикинде представљају се и  Шид, Апатин, Сомбор, Темерин, Суботица, Вршац, Етно комплекс Делиблатска чарда, Тоур де Фрушка, Гаранцијски фонд Војводине и камп Мини Југославија. Сајам траје до 3. фебруара и главна је туристичка манифестација у Словенији која има за циљ промоцију одрживог и активног туризма.

Туристи из Словеније су у 2022. години заузимали осмо место по броју посета, са уделом од 5,31 одсто од укупног броја долазака иностраних туриста у Војводини.

џудо

Почела су јесења надметања за најмлађе џудоке кикиндског Партизана, које су, током викенда за нама, наступиле на три надметања. У Словенији на турниру „Прлекија Опен” треће место заузео је Лука Ристевски, на турниру у Београду „Звезда куп” сребрна је била Катарина Исаков, а у на Првенству Војводине за млађе дечаке и девојчице, у Степановићеву, Сања Олајић и Давид Мохачи заузели су треће, а Ања Мортвански и Немања Бабић пете позиције па су изборорили пласмане на Првенство Србије.

 

error: Content is protected !!