радионице

mamutfest-2025-(9)

„Мамутфест“ фестивал у част мамутице Кике окупио је најмлађе суграђане који су у оквиру програма и радионица сазнали и нове појединости о праисторијског животињи пронађеној у глинокопу „Тозе Марковића“ 1996. године.

Међу децом која су дошла на прославу Кикиног рођендана била је је и Софија Киреа Оприш.

-Радионице су занимљиве, а највише ми се свидела она у којој је требало да избројим колико има мамута на слици, колико костију и слично. Кика је живела пре много година и била је јако велика – сазнали смо од Софије.

Катарина Живојинов мамутици је нацртала рођенданску честитку.

-Ту је торта, али и ватромет који је важан када је некоме рођендан. Волим да дођем на „Мамутфест“ јер увек има занимљивих радионица – додала је Катарина.

За предшколце и основношколце Музеј Војводине из Новог Сада припремио је програм „РазМАМУТица“, Природњачки музеј из Београда музејски триатлон „Мамутица без граница“, ЦЛПУ „Тера“ „Стварај глином“, док је Народни музеј имао бројне радионице под називом „У друштву са мамутом“.

-Ове године осмислили смо неку врсту полигона. Деца су могла да науче пуно тога у радионицама, да проведу време на креативан начин и да науче нешто ново. У оквиру сталне поставке све до вечерњих сати посетиоци су могли да учествују у „Музејског потрази“  – истакла је директорица Народног музеја Лидија Милашиновић.

Организован је и „Лов на мамута“ који су водили стреличари.

-Значај „Мамутфеста“ је да на забаван, едукативан и креативан начин приближи наслеђе и подигне свест о значају и различитим могућностима његовог коришћења – навела је Лидија Милашиновић.

Ове године обележава се 29 година од открића мамута у глинокопу фабрике „Тозе Марковић“ и тим поводом организован је 19. „Мамутфест“.

А.Ђ.

 

 

 

 

mamutfest-2024-(6)

„Мамутфест“ фестивал у част мамутице Кике  одржаће се 12. и 13. септембра. Најмлађи ће првог дана израђивати честитке за  рођендан, биће организована музејска потрага на сталној поставци, док ће од 20 сати у свечаној сали бити одиграна представа за одрасле „Цуца и Богдан“. Неизречено“ у извођењу Театра младих „Мишоловка“ и Спомен збирка „Павла Бељанског“ из Новог Сада.

У суботу од 11 до 14.30 часова су радионице гостујућих музеја. Музеј Војводине из Новог Сада припремио је програм „РазМАМУТица“, Природњачки музеј из Београда музејски триатлон „Мамутица без граница“, док  ЦЛПУ „Тера“ учествује са радионицом „Стварај глином“. Све до 15 сати на располагању ће бити и креативни програми за предшколце и основце „У друштву са мамутом“. Од 15 до 17 часова је „Лов на мамута“ који воде стреличари и од 17 до 20 часова моћи ће да се учествује у музејској потрази на сталној поставци.

Ове године обележава се 29 година од открића мамута у глинокопу фабрике „Тозе Марковић“ и тим поводом организује се 19. „Мамутфест“.

А.Ђ.

 

 

posumljavanje-(4)

У Ловачким домовима у Мокрину и на Млаки данас су одржане радионице о могућностима пошумљавања на територији Кикинде. Организоване су на основу пројекта „Стварање услова за обнову шумских ппредела на политичком, теренском и тржишном нивоу у циљу постизања неутралног стања деградираности земљишта у Србији”, који спроводи Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО), у сарадњи са Министарством пољопривреде Србије.

Проф. др Саша Орловић, директор Института за низијско шумарство и животну средину из Новог Сада, истакао је да су Кикинда и Димитровград препознати као пилот-подручја за утврђивање степена деградације земљишта и потенцијала за пошумљавање.

– Кикинда је одабрана јер смо проценили да су највеће активности пошумљавања које предузима локална самоуправа управо овде. Земљиште као ресурс је изложено бројним процесима деградације – у Кикинди углавном ветровима, ерозији – и недостатку органске материје. Када то утврдимо, тражимо оне који би били спремни да пошумљавају своје парцеле. Дрвеће повећава органску материју у земљишту, смањује утицај ветра, побољшава биодиверзитет. Сада се отвара простор за велики државни пројекат који ће се бавити подизањем нових шума, пољозаштитних појасева, али и унапређењем постојећих – и у јавном и у приватном сектору – рекао је проф. др Орловић.

Он је додао да је циљ ових активности стварање одрживог, виталног шумарства које ће ефикасније везивати угљеник, производити дрвну масу и доприносити очувању животне средине.

– У Војводини, где год посадите дрво, то је вишеструка добит. Поред екологије, то доприноси и бољим резултатима у пољопривреди, развоју пчеларства, ловства и туризма. Дрвеће је неопходно за опстанак пољопривреде, јер побољшава микроклиму, нагласио је Орловић.

Инжењер шумарства у ЈП „Кикинда“ Миодраг Радовановић нагласио је да је у току прикупљање информација о расположивим површинама на територији Кикинде које би могле бити обухваћене овим програмом.

– Ове радионице су финална етапа припремног пројекта, а њихов циљ је био да се локална удружења – еколошка, ловачка, пчеларска – информишу о могућностима учешћа у већем програму пошумљавања. У фебруару је потписан споразум између Владе Србије и УН, чиме је покренут пројекат „Forest Invest“. Он предвиђа обнову 50.000 хектара и подизање нових шума на 7.000 хектара широм Србије – рекао је Радовановић.

Он је додао да је циљ да што више локалних актера препозна могућност и интерес за учешће у пошумљавању. Осим што ће се подизати нове шуме, биће унапређене и постојеће. Пројекат, истакао је, предвиђа и економске и еколошке бенефите, како за државу, тако и за приватне власнике.

С. В. О.

maskenbal-biblioteka-(11)

У Народној библиотеци „Јован Поповић“, на маскенбалу, окупили су се малишани који су чланови читалачког клубића ове установе. Већ неколико година уназад долазак лета обележавају обучени у омиљене јунаке.

-Клубић Народне библиотеке окупља предшколце и основношколце нижих разреда. Наш циљ је је да заволе  да читају и да их уведемо у свет књига. Све активности реализујемо кроз игру – истакла је в.д. директорица Дуња Бркин Трифуновић. – Наш основни циљ је да деца заволе читање и књигу, да схвате колико је она занимљива, иако, на први поглед, можда и није тако у очима малишана. Једном када уђу у свет књиге и маште, схвате колико је он лепши и бољи.

 

Деца, окружена књигама, Библиотеку схватају као своје место. То је нарочито изражено сваког петка од 18.30 сати, када се окупљају у клубићу.

-Дошли смо до тога да имамо генерацију деце која су изашла из клубића. Они имају 11 година и остали су верни књизи. Они су најбоља препорука за оно што радимо. Да смо на правом путу потврђује нам чињеница да сваке године имамо све више чланова. Радионице су прилагођене деци и њиховим интересовањима – додаје наша саговорница.

Летњи камп у Библиотеци, који ће окупити децу до 11 година, биће организован од 14. до 18. јула. Камп је бесплатан и заинтересовани могу да се пријаве на мејл kultura@ki.biblioteka.org.rs до 11. јула. Ове године у фокусу је свемир.

-Желимо да одамо почаст нашем суграђанину Миливоју Југину. Сваки дан ће имати своју тему које ће бити обухваћене различити и занимљивим радионицама – појаснила је Дуња Бркин Трифуновић.

 

 

А.Ђ.

kck-40-godina-(1)

Културни центар, некадашњи Дом омладине и пионира „Младост“, отворен је 25. маја 1985. године. Значајан јубилеј у овој установи обележен је многобројним активностима, а круна је била свечана академија „40 година младости, љубави и културе“.

-Како су се времена мењала, мењао се и назив саме установе, али основна делатност, производња програма за различити узрасте, није се мењала. Дом омладине постао је Културни центар Кикинда 2009. године – истакао је в.д. директор Марко Марковљев. – Наша установа препозната је по великом броју програма. Ми немамо специфичну делатност, какву имају остале установе културе, јер је наша мисија да стварамо програме који ће спојити све културне делатности којим ће наши суграђани имати већу, лепшу и испуњенију душу.

Ових дана завршена је и реконструкција зграде у коју су први пут уложена значајна средства од самог оснивања.

-У протекле четири године уз помоћ локалне самоуправе, али и на разним конкурсима, успели смо да обезбедимо средства за адаптацију објекта. Зграда Културног центра трећа је најстарија на Градском тргу и и уложено је много. Највише новца било је опредељено за реконструкцију крова, док смо од почетка године радили на реконструкцији унутрашњости. Надам се да ћемо успети у намери да реконструишемо фасаду објекта, што је и најскупља ставка – додао је Марковљев.

Обележавању значајног јубилеја присуствовали су суграђани, као и представници града, на челу са градоначелником Младеном Богданом.

-За ових 40 година значајан број генерација прошао је кроз некадашњи Дом омладине, а данашњи Културни центар. Ова установа изнедрила је велики број талентоване деце и младих, а увек је врата отварала и за уметнике који су дали свој печат и допринос у стварању програма – рекао је градоначелник Богдан. – Културни центар слави 40. рођендан и то је читав један радни век током ког је уложено пуно рада, труда, љубави у креирање садржаја и програма по којима је препознат. Захваљујући помоћи Министарства културе унутрашњост зграда има изглед какав заслужује. У преговорима смо са поменутим Министарством да заједнички уђемо у пројекат уређења дворишта.

Свечану академију пратио је  концерт хорова „Атендите“ и „Кикиндијанци“.

ВИТЕЗ КУЛТУРНОГ ЦЕНТРА

Поводом четрдесетогодишњице додељене су плакете „Витез Културног центра“. Добили су их Предшколска установа „Драгољуб Удицки“ , Љиљана Богосављев која води креативну радионицу „Чаролија маште“, Ингрида Војводић из Балетске школе, др Биљана Јеремић, диригенткиња хора „Атендите“ и Бранислав Угринов, новинар.

 

РАДИОНИЦЕ

Свечаној академији претходиле су радионице на Градском тргу . Суграђани су могли да се упознају са креативношћу „Чаролије маште“, као и како функционишу ликовна „Стварам оно што сањам“ и мала ликовна колонија  „Сликари Кикинде“.

И ученици Балетске школе одржали су јавни час.

А.Ђ.

 

mesec-matematike15

Научни клуб Центра за стручно усавршавање (ЦСУ) домаћин је догађаја у оквиру националне манифестације „Мај месец математике 2025 – М3“, која ће се одржати од 26. до 30. маја. Ове године мото је „Спојени математиком“, а програме организује Центар за промоцију науке у сарадњи с Математичким институтом САНУ.

Научни клуб ЦСУ ће понудити изложбе, радионице и интерактивне игре које ће омогућити учесницима свих узраста да истраже свет математике из нових углова.

Изложба „Жене у STEM-у“ биће доступна од 26. до 30. маја, од 8 до 20 часова. Поставка
истиче допринос жена у науци, технологији, инжењерству и математици, представљајући историјске и савремене личности попут Хипатије и Ејде Лавлејс.

Програм ESCAPE ROOM – „Трагачи формуле“, за старије од 14 година, биће одржан 28. маја, од 10 до 12 сати. Игра развија логичко размишљање и тимску сарадњу.

Радионице:
„Цртање и писање помоћу математике“ заказана је за 27. мај, од 9 до 10 сати. Намењена је ученицима од 1. до 4. разреда и комбинује математику с визуелним умешностима.

Истог дана, од 10 до 11 сати, одржаће се радионица „Таблица множења помоћу микробита“. Ученици од 3. до 5. разреда упознају се са основама програмирања помоћу микробита и блок-наредби. Реализатори радионица су Гордана Рацков и Арпад Пастор.

„Витаминска математика – бројање до здравља“ на програму је 29. маја, од 15 до 16 и од 16 до 17, и 30. маја – од 9 до 11 сати. Радионица је за ученике првог разреда и старије групе вртића и комбинује учење о витаминима са основним математичким вештинама.

kolibrijada-(8)

Наступом хора „Фа Ми Ре До“ у вртићу „Колибри“ отворена је друга „Колибријаде“ у оквиру које су малишани учествовали у еколошким радионицама које су специјално за ову прилику осмислили васпитачи.

Предраг Поповић, васпитач истиче да је у овој манифестацији учествовало 150 малишана из свих вртићких група заједно са васпитачима, родитељима, бакама и декама.

-Током читаве школске године, кроз разне садржаје, децу учимо о значају очувања животне околине и на који начин сви треба да се понашамо како бисмо је сачували. Манифестација је круна нашег рада у овој години, а посебну захвалност дугујемо Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој који нам је донирао саднице воћа о којима ће се бринути наши малишани – казао је Поповић.

Едвин Тот, руководилац одсека за заштиту животне средине поменутог Секретаријата заједно са запосленима помогао је деци и васпитачима да оплемене двориште новим садницама.

-Обележавање Дана планете Земље и еколошку недељу завршавамо на најлепши начин, дружећи се са најмлађим суграђанима. Заједно са њима засадили смо девет патуљастих садница крушке, кајсије и брескве у „Колибријевом“ воћном кутку. Жеља нам је била да се сами старају о воћкама, али и да могу да убирају плодове када воће сазри – навео је Едвин.
У оквиру радионица „Кад се мале руке сложе“ организовано је девет радионица: зини стижу витамини, еко привезак, мирисна башта, боцкај, цветај па улепшај, више цвећа, мање смећа, спортуљци, вода ваздух и бабл-дабл.

А.Ђ.

Nest

Како су  Ускршњи празници период радости и породичних тренутака, у Тржном центру „Нест“ потрудили су се да допринесу празничној атмосфери и посетиоцима пруже незаборавно искуство. Припремили су разноврстан програм за малишане, као и за све посетиоце – од креативних радионица са мотивима Ускрса, потрага за ускршњим јајима, представа, до специјалних попуста, поручују из „Нест“-а.

У петак 18. априла, од 12 до 15 сати, биће одржане Ускршња креативна радионица за децу и анимација

За исти термину у суботу, 19. априла, заказани су: интерактивна анимација са мотивима Ускрса, face painting и представа за децу “Бубулекине бубе”, од 14 сати.

muzej-deca-radionice-(4)

Народни музеј у Кикинди организује радионице за предшколце и основце у оквиру изложбе „Округ златног лава“. Ликовној радионици „Како је настала Кикинда“ присуствовали су прваци из школе „Ђура Јакшић“ који су имали прилику да више науче о насељавању наше средине.

Невена Стојановић, ученица ОШ „Ђура Јакшић“ открила нам је шта јој се највише свидело:

-Први пут сам видела старе предмете које су користили они који су у Кикинди живели пре нас. Највише ми се допао чамац који је део изложбе и којим су наши преци дошли у ове крајеве.

Њен другар из разреда Драган Мићин каже да му се веома свидела изложба.

-Старе пушке и предмети су оно што је на мене оставило највећи утисак. Први пут сам видео како су изгледали наши преци, како су се облачили и како су живели. Одабрао сам да нацртам моменат како су људи који су дошли пре свих нас допловили чамцем – рекао је Драган.

Драган Киурски, виши музејски педагог истакао је да су радионице почеле 18. фебруара и трају до 7. марта.

-Изложба је инспиративна и значајна и запосленима и посетиоцима. Радионице за децу, које је осмислила Катарина Драгин, музејски едукатор, један су од многобројних пратећих програма који прате „Округ златног лава“. Деца најпре погледају изложбу уз стручно вођење које је примерено њиховом узрасту, након чега послушају аудио причу о настанку града и на крају све своје утиске преносе на цртеж. Пуно тога могу да сазнају о доласку граничара, исушивању мочварног земљишта, добијању статуса Дистрикта. Ово је начин да их мотивишемо да размишљају о својим прецима и утичемо на развој идентитета – навео је Киурски.

Из Народног музеја искористили су прилику да позову предшколце из свих вртића да се укључе у бесплатне радионице.

А.Ђ.

naucni-klub-csu-(6)

У Центру за стручно усавршавање и Научном клубу у току је „Научни камп“ за децу од 6 до 12 година. Камп пружа прилику за развој креативности, истраживање нових знања и забаву кроз едукативне радионице. Јована Милићев, ученица је трећег разреда ОШ „Свети Сава“.

-Пријавила сам се јер желим да научим нешто ново током распуста. Радионице су занимљиве и потпуно другачије од онога како радио у школи. Пуно тога сам научила – открила нам је Јована.

Марко Марков похађа ОШ „Ђура Јакшић“ и у четвртом је разреду.

-Све што смо до сада радили је занимљиво, а за „Научни камп“ пријавио сам се јер могу да стекнем нова искуства, али и да упознам нове другаре. Највише ми се свидело што смо, захваљујући вештачкој интелигенцији, могли да разговарамо са композиторима – казао је Марко.

У оквиру програма „Кавез тражи птицу“, васпитачица Софија Јегарски организоваће занимљив садржај са циљем развоја когнитивне, моторичке и ликовно-визуелне вештине, уз изложбу птица станарица и естетско процењивање.

-Циљ је да деца више науче о птицама станарицама, као и да видимо да ли се зна зашто птице одлазе на југ, причали смо, певали и упознали се. Израђивали смо кавезе, као у птице у и на кавезу, а прве асоцијације на птице смо записивали и од тога направили изложбу. Екологија је најфреквентнија реч на планети и деца треба да знају шта она значи – истакла је Софија Јегарски.

Све радионице, које се организују 8, 9. и 10. јануара су бесплатне, а интересовање предшколаца и основаца је велико, сазнајемо од Виолете Мицковски из Центра за стручно усавршавање.

-Имамо око тридесетак заинтересованих за сваку радионицу. Првог дана имали смо програм „Мој интервју са композитором“ који је водила Андреа Давид, а деца су истраживала музичку историју и упознала велике композиторе. Уз помоћ интернетских извора и вештачке интелигенције, направила су и интервју са композиторима. Радионицу „Неуроиграрије“ реализовала је Маријана Бјелић, а њен циљ био је да путем разних вежби за фокус и концентрацију деца развијају пажњу, креативност и социјалне вештине – додала је Валентина Мицковски.

Организована је и зимска радионица у глини „Орнамент“ са Игором Смиљанићем током које су учесници имали прилику да се упознају са различитим врстама орнамента кроз историју уметности и да стварају своја уметничка дела у глини. Сутра, 10. јануара Гордана Рацков и Арпад Пастор упознаће децу са програмирањем дигиталног другара „Микробит“ уз помоћ микробит плочица, учесници ће учити основе логике, алгоритамског размишљања и решавања проблема, развијајући важне техничке вештине. У оквиру радионице „Магични бројеви“, деца ће се упознати са визуелним програмирањем и начинима за управљање дигиталним уређајем.

А.Ђ.

error: Content is protected !!