пензионери

penzioneri 2

Завршено је пријављивање за бањску рехабилитацију о трошку ПИО фонда коју, сваке године, оствари око 120 пензионера из нашег града. Очекује се да ће тако бити и ове године, сазнајемо од председника Удружења пензионера Кикинде, Милана Периза.

– Документацију за бесплатан боравак у бањи предало је у Кикинди око 400 пензионера. Коначну одлуку доноси комисија ПИО Фонда која у обзир узима висину пензије и старост пензионера. У понуди је било шест бања у Војводини и 20 у Србији. Уколико постоји и документација о болести, комисија ће и то узети у обзир приликом одређивања у коју бању ће упутити подносиоца захтева – каже Периз.

Пријаве су се примале до 25. јануара, а ранг листа се објављује 24. радног дана од дана истека огласа и биће истакнута на вратима Удружења пензионера у Кикинди.

Право да конкуришу за десетодневну бесплатну рехабилитацију у бањама и лечилиштима Србије имали су корисници чија пензија износи до 39.850 динара, који немају друга лична примања осим пензије и нису користили рехабилитацију почев од 2020 године.

У Удружењу пензионера подсећају и да је у току снабдевање пензионера огревним дрветом и угљем.

– Цене су ниже неко у другим удружењима јер смо ми чланови савеза пензионера Војводине и Србије и остварујемо посебне погодности у снабдевању пензионера оним што им је од животне важности – напомиње Периз.

Огревно дрво продаје се по цени од десет хиљада за град и 10,5 хиљада за села по кубику, а цена угља је 17 хиљада динара. Плаћање је у 12 месечних рата, одбијањем од пензије, без камате, и интересовање је велико, каже Периз и додаје да се, у току једне године, прода 200 до 250 кубика дрвета.

Он, такође, подсећа кориснике пензионерских картица да, захваљујући уговору склопљеним са СЦ „Језеро“, могу да користе затворене базене по цени од само 60 динара (пуна цена је 300 динара). Пливање је веома добро и важно у рехабилитацији и рекреацији, као и за унапређење здравља свих, а посебно особа у трећој животној доби, подсећа председник Удружења пензионера.

penzioneri

Пензионери са најнижим примањима на територији града ускоро могу да очекују солидарну помоћ за коју су имали право да конкуришу они који имају примања нижа од 20.693,53 динара. Како сазнајемо од председника Удружења пензионера Кикиндa Милана Периза, у наредних десет дана биће дистрибуирани пакети са брашном и кухињском хемијом.

– Пријавило се 300 пензионера. Од ПИО Фонда додељено нам је, за ову солидарну помоћ, око 260 хиљада динара и ми смо то распоредили на 130 пакета са по пет килограма брашна и хемијом за кухињу. Комисија је, од пријављених, одабрала пензионере са најнижим примањима, то су они који месечно добијају мање од 16 хиљада динара – каже Периз.

Појединачна вредност пакета је 2.100 динара и по селима ће их дистрибуирати „Кикиндски млин“ и СТР „Папирко“, док ће пензионере у Кикинди из Удружења позивати телефоном да дођу да их преузму, објашњава Периз.

Он додаје да су овом удружењу, као репрезентативном, опредељена средства из ПИО Фонда и додељена им је организација расподеле солидарне помоћи, али да су за пакете могли да се пријаве сви пензионери, без обзира на то којем удружењу припадају.

penzije

Влада Републике Србије усвојила је предлог Министарства рударства и енергетике и допунила Уредбу о енергетски угроженом купцу, како би већем броју грађана омогућила попуст на цену електричну енергију, гас и грејање.

Пензионери којима је електрично бројило регистровано на њихово име, а који имају минималну пензију, односно мању од 21.766 динара, имаће право на додатно умањење рачуна. У току грејне сезоне, њима ће рачуни бити мањи за 1.000 динара, одлучћила је Влада.

Право на умањење рачуна за електричну енергију имаће и домаћинства чији су чланови остварили право на увећану новчану помоћ. Осим тога, омогућено је да се право на умањење рачуна стиче по службеној дужности.

penzioneri3

Министар финансија Синиша Мали изјавио је да сутрашњи 1. октобар, Међународни дан старих, доноси две лепе вести за пензионере у Србији – пензије ће бити веће за 5,5 одсто, а почиње и примена Пензионерских картица, које ће најстаријима донети бројне погодности при плаћању роба и услуга.

Мали је, након потписивања споразума између Фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) и Банке Поштанска штедионица, која се укључила у ову акцију, рекао да се до сада за картицу пријавило 920.000 пензионера, а да се у пројекат укључило више од 650 фирми и институција.

„Осим великог броја малопродајних ланаца укључио се велики број здравствених установа, НИС, Путеви Србије са умањењем путарина за најстарије”, рекао је Мали.

Директор Фонда ПИО Реља Огњеновић је истакао да се наставља са ширењем тима Пензионерске картице и додао да је она један од начина којим држава показује да јој је брига о пензионерима приоритет.

Председник Извршног одбора Банке Поштанска штедионица је рекао да преко текућих рачуна код ове банке пензију прима 664.000 пензионера и навео да пензионерима који имају Пензионерску картицу и отворе текући рачун код ове банке у првих шест месеци неће бити наплаћивана накнада за вођење рачуна.

Наводећи које ће још погодности омогућавати Пензионерска картица, рекао је да ће они који картицу имају моћи и да располажу пензијом до седам дана пре званичног дана уплате.

“Биће им ниже и накнаде за вођење текућих рачуна”, истакао је он.

penzioneri3

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће између 25. новембра и 5. децемба бити исплаћено 20.000 динара за пензионере.

„Мислим да ће то посебно обратовати пензионере са минималним примањима, некима је то половина, некима четвртина то је огроман новац, рекао је Вучић и додао да треба да се зна да је то 285 милона евра трошак за државу.

 

Mladen Bogdan otvorio regionalnu Olimpijadu penzionera

Другу регионалну Олимпијаду за подручје Севернобанатског округа, отворио је данас, у СЦ „Језеро”, Младен Богдан, председник Скупштине Града Кикинде, а догађају су присуствовали и начелник Севернобанатског округа Мирослав Дучић и градска већница Мелита Гомбар.

– Ово ваше такмичење је важан догађај за наш град и зато је и Град Кикинда покровитељ регионалне Олимпијаде. То је наша порука колико смо окренути бризи о старијима и колико им пружамо подршку да буду активни у оваквим спортским активностима. Подржавамо пензионере који су нас разумели када је било најтеже – рекао је Богдан.

Милан Периз, секретар кикиндског Удружења пензионера, додао је:

– Циљ нам је да што више пензионера укључимо у удружења и у активности, па и у овакве спортске. Широм Србије одржавају се оваква регионална такмичења, а крајем септембра и почетком октобра биће одржана Олимпијада на нивоу Србије. Шест екипа, из Кањиже, Сенте, Аде, Новог Кнежевца, Чоке и Кикинде, такмиче сеу пикаду, малом фудбалу, баскету и брзом ходању, а прошле године наши представници, у конкуренцији 102 екипе, били су шести у Србији.

368562827_592021172876522_8922277679460257752_n

У оквиру „Дана села“ у Иђошу удружење пензионера „Треће доба“ организовало је „Кулинарски дан“. Кувала се рибља чорба, пекле су се гибанчице и риба.

Са најстаријима послеподне је провео и градоначелник Никола Лукач. Овом приликом  захвалио је пензионерима што су  активни чланови заједнице и  што својим ангажманом доприносе средини у којој живе. Првои човек Града додао је и да ће локална самоуправа у пуном капацитету сарађивати са свим удружењима пензионера и пожелео да оваква дружења из године у годину буду што масовнија и популарнија.

-Оваква окупљања права су прилика за добро дружење, размену искустава и идеја и треба их буде што више и што чешће – поручио је Никола Лукач.

 

 

penzioneri6

Фонд за пензијско и инвалидско осигурање Србије (ПИО) саопштио је да су се појавиле нове преваре пензионера.

У њима непознати људи, представљајући се као радници овог фонда, обавештавају пензионере да ће им на кућну адресу стићи лек. У тим обавештењима се наводи да је потребно да лек пију једном дневно и пензионерима се поручује да припреме личну карту и здравствену књижицу како би преузели лек.

Из Фонда апелују на старије грађане да никако не наседају на такве позиве и понуде, јер, како истичу, Фонд не комуницира са пензионерима на такав начин и не нуди никакву робу и услуге.

Пензионере позивају да у своје домове не примају људе који се представљају као радници Фонда ПИО и наводе да, уколико им неко са таквим образложењем дође на врата, то одмах пријаве полицији.

пензионери

Пензионери са примањима нижим од 16.884,94 динара имају право на солидарну помоћ у роби, обавештавају из Градског удружења пензионера. Заинтересовани пензионери треба да се пријаве том удружењу, са последњим чеком од пензије и личном картом.

Фонд ПИО је расписао конкурс, а у унифицираним пакетима солидарне помоћи биће основне животне намирнице и средства за личну хигијену. Помоћ ће се делити према сачињеној ранг листи.

-Пријаве се примају до 12. новембра, понедељком, средом и петком од 9 до 12 сати. Пензионери из села у којима постоје организације нашег удружења, тамо могу поднети пријаве, а остали у својим месним заједницама. У поступку пријављивања и преузимања солидарне помоћи, пензионери су у обавези да се придржавају мера безбедносно-здравствене заштите- наводи Милан Периз, председник Градског удружења пензионера Кикинда.

 

error: Content is protected !!