ош јован поповић

jova-nagrada-(1)

U akciji „Zdravo rastimo”, koju je organizovao Savez za školski sport Srbije, edukativni kratki film koji su napravili učenici šestog i sedmog razreda OŠ „Jovan Popović” iz Kikinde i njihov nastavnik fizičkog vaspitanja Goran Arnuš, nakon onlajn glasanja, u konačnom plasmanu osvojili su drugo mesto.

Podsetimo, njihovo dvominutno filmsko ostvarenje govori o potrebi i značaju razvijanja ekološke svesti, a najbolji primer za to je očigledna nastava kroz eko baštu, koju ova škola gaji s uspehom već nekoliko godina.

Prvoplasirana, nakon glasanja, bila je beogradska škola „Đura Jakšić” sa 3.508 glasova, dok su Kikinđani sakupili 3.121. Te dve škole su dugo vodile mrtvu trku za čelo tabele, a njihov najbliži konkurent, škola iz Batočine, zaostala u konačnici za nepunih 2000 glasova. Takođe, jedna nagrada je dodeljena i po odluci stručne komisije, a ona je pripala smederevskoj školi „Jovan Jovanović Zmaj”.

Kikindskoj osmoletki kao drugoplasiranoj, Savez će dodeliti kameru i rekvizite u vrednosti 500 evra.

-Ova nagrada će nam biti vrlo korisna, kako za nastavu fizičkog vaspitanja, tako i za slobodne nastavne aktivnosti. Zahvaljujemo se svima na podršci-naglasila je direktorka OŠ „Jovan Popović” Jelena Krvopić, dodavši da će i u narednom periodu škola nastaviti sa aktivnostima koje su se pokazale uspešnim i kreativnim i u kojima đaci uživaju.

N.S.

jova-plafon-(2)

U kabinetu za tehničko obrazovanje  u Osnovnoj školi „Jovan Popović“ otpao je deo maltera sa plafona. Malter je tom prilikom, naneo lakše ogrebotine učeniku Gimnazije „Dušan Vasiljev“. Kako saznajemo od direktora Gimnazije Aleksandra Aćimova odmah su preduzete sve mere:

-Pozvao sam dečakove roditelje, koji je bio uznemiren, da dođu i više puta tokom dana smo se čuli. Kako je roditelj naveo dečak ima lakšu povredu, a mi smo ispoštovali protokol, učenike udaljili iz kabineta i sačinili slžbenu belešku o tome šta se desilo. Učionica je zaključana i u njoj se neće održavati nastava.

Direktorica OŠ „Jovan Popović“ Jelena Krvopić dodaje da je učenik i ranije pohađao ovu školu:

-Angažovaćemo stručnjake da utvrde šta se desilo i u kakvom je stanju plafon. Kabinet će morati da se sanira pre nego što se u njemu ponovo bude organizovala nastava.

brojanje-zeceva

Lovačko udruženje „Kikinda“, u saradnji sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj Grada Kikinde, organizovalo je jutros tradicionalno sezonsko brojanje zečeva na potesu Fazanerije „Mlaka“. Akciji su se pridružili i učenici Osnovne škole „Jovan Popović“, koji su imali priliku da deo dana provedu u prirodi i iz neposredne blizine saznaju više o divljači i očuvanju lovišta.

Okupljanje je bilo u 8 časova kod restorana „Lovac“, odakle su učesnici krenuli na teren. U akciji je, prema raspoloživim informacijama, učestvovalo oko 60 ljudi, među kojima su, pored članova Lovačkog udruženja i đaka šestog i sedmog razreda, bili i izviđači.

-Ovo je bila prilika da se najmlađi upoznaju sa načinom na koji se prati brojno stanje divljači, ali i da razumeju zbog čega su ovakve aktivnosti važne. Brojanje zečeva deo je redovnih sezonskih aktivnosti na osnovu kojih se kasnije izrađuje dokumentacija i planiraju dalji koraci u upravljanju lovištem – saznajemo od predstavnika Sekretarijata.

Poseban značaj akcije ogleda se i u edukativnom karakteru. Boraveći u prirodi i upoznajući lovna područja Kikinde, deca su imala priliku da grad i njegovu okolinu vide iz drugačije perspektive, ali i da saznaju da divljač predstavlja prirodno bogatstvo koje treba čuvati.

Saradnja lokalnih institucija, lovačkih organizacija i škola na ovaj način doprinosi razvijanju svesti kod mladih o značaju zaštite životne sredine, odgovornog odnosa prema prirodi i očuvanja živog sveta u okruženju.

telefon-skola

U Srbiji je pokrenuta inicijativa za uvođenje zakonskog ograničenja korišćenja mobilnih telefona u školama, a iskustva iz prakse već postoje u Kikindi. O mogućim rešenjima i dosadašnjim efektima govore direktori škola koje su samostalno uredile ovu oblast.

U OŠ „Jovan Popović“ mobilni telefoni se ne koriste tokom boravka učenika u prostorijama škole već treću godinu zaredom. Prema rečima direktorice Jelene Krvopić, učenici po dolasku u školu predaju telefone u kutije za odlaganje koje ima svaki razred, a uređaji im se vraćaju nakon završetka nastave.

-Motiv nam je bio to što smo primetili da je savremena tehnologija, iako neophodna, decu u velikoj meri otuđila jedne od drugih. Želeli smo da ih vratimo međusobnoj komunikaciji, da se tokom odmora čuje žamor u školi i školskom dvorištu – ističe Krvopić.

Ona navodi da je odluci prethodila detaljna procedura – roditeljski sastanci, Savet roditelja i Školski odbor – i da nije bilo značajnijeg otpora.

-Učenici su pravilo vrlo brzo prihvatili. Danas je to sastavni deo njihovog školskog života, do te mere da sami podsećaju nastavnike ako se dogodi da telefoni ne budu prikupljeni – kaže direktorica.

Prema njenim rečima, bezbednost učenika nije bila dovedena u pitanje. Roditelji su potpisali pisanu saglasnost, a u slučaju potrebe kontakt sa porodicom ostvaruju odeljenske starešine ili drugi nastavnici. Izuzetak od pravila odnosi se na pametne satove kod učenika prvog i drugog razreda, dok u višim razredima ni ta vrsta uređaja nije dozvoljena.

Sa druge strane, u Tehničkoj školi „Mihajlo Pupin“ primenjuje se delimično ograničenje. Direktorica Milanka Halilović ističe da učenicima srednjih škola ne treba u potpunosti zabraniti nošenje mobilnih telefona, jer se oni ponekad koriste u nastavne svrhe, kao i zbog činjenice da veliki broj učenika putuje iz okolnih mesta.

-Kod nas već dve godine postoji pravilo da učenici pre ulaska u učionicu odlože sve lične stvari u torbu, uključujući i mobilne telefone i pametne satove. Telefon mogu da koriste samo ako nastavnik to izričito dozvoli – navodi Halilović.

Iskustva škola u Kikindi pokazuju da različiti modeli regulisanja upotrebe mobilnih telefona u obrazovnim ustanovama već funkcionišu u praksi. Upravo takvi primeri mogli bi da posluže kao osnov za dalju raspravu o zakonskim rešenjima koja se najavljuju na republičkom nivou.

T. D.

dan-retkih-bolesti

U Osnovnoj školi „Jovan Popović“ večeras je održan događaj „Hoću da rastem – iz mog ugla“, posvećen obeležavanju Dana retkih bolesti. Događaj su organizovali Udruženje „Deca sa ahondroplazijom Srbije“ i škola, sa ciljem da roditeljima, nastavnicima i široj zajednici približe svakodnevne izazove sa kojima se suočavaju deca sa retkim bolestima.

Centralni deo programa bila je interaktivna aktivnost – stolica u razmeri 2:1 – koja je učesnicima omogućila da neposredno osete prepreke sa kojima se deca sa ahondroplazijom susreću svakog dana. Pored toga, održana je i edukativna prezentacija o retkim bolestima, ahondroplaziji i značaju inkluzije u školama.

Davor Terzin, predstavnik udruženja i otac Staše, devojčice iz Kikinde koja boluje od ahondroplazije, objasnio je da čak i najjednostavnije radnje mogu predstavljati veliki izazov.

-Mi koji smo prosečne visine ne možemo lako da sednemo na tu stolicu — potrebna nam je snaga i akrobacija da se popnemo. Kada kažemo deci sa ahondroplazijom ‘hajde sedi’, to je za njih poduhvat – rekao je on.

On je dodao da sedenje na običnoj stolici može izazvati zdravstvene probleme, jer se smanjuje dotok krvi u nogama, što kasnije dovodi do problema sa kičmom.

Govoreći o školovanju, Terzin je istakao primer dobre prakse.

-Staši je potrebna prilagođena stolica koju smo kao roditelji želeli da obezbedimo. Direktorica škole je odmah rekla da nema potrebe, jer je dužnost škole da obezbedi da svi đaci imaju sve što im je potrebno za nesmetano pohađanje nastave. Na tome smo veoma zahvalni.

Prema njegovim rečima, članovi udruženja često nailaze na teškoće kada deca krenu u školu, zbog čega je razumevanje zajednice od presudnog značaja.

-Potrebno je razumevanje. Nema potrebe za sažaljenjem. Treba samo pitati: kako mogu da pomognem?

Udruženje „Deca sa ahondroplazijom Srbije“ osnovano je u novembru 2022. godine od strane tri porodice, sa sedištem u Kikindi. Danas okuplja oko dvadeset porodica koje razmenjuju iskustva, savete i podršku. Jedan od primarnih ciljeva bio je uvođenje terapije u Srbiju, u čemu su uspeli, dok je drugi povezivanje porodica i međusobna podrška.

Direktorica škole Jelena Krvopić naglasila je da je iskustvo sa stolicom pomoglo prisutnima da bolje razumeju svakodnevicu dece sa ahondroplazijom.

-Vrlo je teško popeti se na stolicu, a perspektiva je pomalo zastrašujuća, kao što smo danas naučili — a Staši je tako svaki dan.

Ona je istakla da škola sa ponosom obeležava Dan retkih bolesti, posebno jer će Staša od septembra postati njihova učenica.

 

-Ono što želimo da postignemo jeste da nikada ne dozvolimo da se Staša oseća drugačije. Spremni smo da učimo i sarađujemo.

Škola je već obezbedila stolicu prilagođenu Staši i visini školske klupe, a u planu su i dalje adaptacije prostora u vidu adaptera za toalet i table koja se postavlja na odgovarajućoj visini.

-Najmanji problem je prilagođavanje nameštaja. Bitno nam je da se nikada ne oseti tužno ili drugačije od ostale dece – poručila je direktorka.

Ovaj pristup direktorice i nastavnog kadra OŠ „Jovan Popović“ — u kojem razumevanje prethodi svemu — pokazao je da inkluzija nije samo zakonska obaveza, već stvar ljudskosti, spremnosti da se uči i želje da svako dete ima jednake uslove.

Dan retkih bolesti obeležava se svake godine poslednjeg dana u februaru, sa ciljem podizanja svesti o izazovima sa kojima se suočavaju oboleli i njihove porodice. Retke bolesti pogađaju mali broj ljudi, dok ahondroplazija, genetski poremećaj rasta kostiju, pogađa oko jednu od 25.000 beba.

T. D.

 

dan-roze-majica-10

U Osnovnoj školi „Jovan Popović“ juče je obeležen Dan roze majica – međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se svake godine obeležava poslednje srede u februaru. Učenici su kroz edukativne aktivnosti, simbolične poruke i nošenje roze majica ukazali na važnost prepoznavanja i sprečavanja nasilja među vršnjacima.

U holu škole postavljen je pano sa informacijama o ovom danu, kao i kutija sa porukama, dok su učenici pisali poruke podrške na simboličnim roze majicama. Nastavnici i učitelji pridružili su se akciji, a veliki broj učenika došao je u školu odeven u roze.

-Učestvovali su svi učenici od prvog do osmog razreda i veliki broj njih obukao je roze majice. Veliki broj kolega je takođe ispoštovao taj dan – kaže učiteljica Jelena Grbić, koja je pre deset godina pokrenula tradiciju obeležavanja ovog dana u školi.

Posebna pažnja posvećena je edukaciji o prepoznavanju različitih oblika nasilja – verbalnog, fizičkog, psihičkog i nasilja na društvenim mrežama. Učenici se sa nivoima nasilja upoznaju već od prvog razreda, a informacije su istaknute u učionicama i hodnicima.

Edukacija i podrška roditeljima

U okviru aktivnosti, škola je pripremila i poruke namenjene roditeljima. Na jednoj simboličnoj majici istaknuta je poruka o važnosti građenja odnosa prihvatanja i poštovanja sa detetom, dok su na drugoj navedeni znaci koji mogu ukazivati na to da dete trpi nasilje – izbegavanje škole, lošiji uspeh, povrede ili promena ponašanja.

-Cilj je da promovišemo školu bez nasilja, drugarstvo i prijateljstvo i da pokažemo da svaki problem možemo rešiti lepim rečima bez nasilja – ističe Grbić.

Prema njenim rečima, škole se danas najčešće suočavaju sa verbalnim nasiljem.

-Trudimo se da problem adresiramo na vreme kako ne bi prerastao u ozbiljnije oblike – objašnjava ona.

Kada se nasilje prijavi, reaguje tim za zaštitu od nasilja koji čine direktor, stručni saradnik, razredni starešina, pravnik i drugi članovi.

Poruke koje ostavljaju trag

U kutiji sa porukama našle su se poruke poput: „Stop nasilju“, „Lepim rečima sve može da se reši“, „Budi mi drug“ i „Što ne želiš sebi, ne čini drugima“.

Jedna poruka posebno se izdvojila:

-Modrica na telu može da se briše, ali ona na umu neće moći nikad više – napisala je učenica četvrtog razreda.

Borba protiv nasilja traje tokom cele godine

U školi ističu da jedan dan nije dovoljan za borbu protiv nasilja, zbog čega tokom godine organizuju aktivnosti koje podstiču empatiju i solidarnost, poput Dana drugarstva i Dana zagrljaja, kao i osnaživanje učenika da prijave nasilje.

-Radimo na njihovom osnaživanju da imaju hrabrosti da prijave ono što vide, i efekti se već primećuju – dodaje Grbić.

Značaj ovakvih aktivnosti prepoznaju i roditelji.

-Jako mi je drago što u školi skreću pažnju na ove teme i daju dobar primer deci. Empatija je najveća vrlina čoveka koju treba negovati kod dece, posebno danas kada se više druže u online prostoru – kaže Ivana Rusinkov Đolović, majka učenice koja je učestvovala u akciji.

Kako je nastao Dan roze majica

Dan roze majica potiče iz Kanade, gde je 2007. godine pokrenuta inicijativa nakon što je učenik došao u školu obučen u roze majicu u znak podrške svojoj majci oboleloj od karcinoma dojke. Zbog toga je bio izložen ruganju i nasilju vršnjaka. Njegovi drugovi su, želeći da mu pruže podršku, sledećeg dana organizovali akciju i došli u školu obučeni u roze majice. Ovaj čin solidarnosti prerastao je u globalni pokret borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Danas roze majica simbolizuje podršku, empatiju i hrabrost da se nasilju kaže „ne“, podsećajući da i mali gest solidarnosti može pokrenuti velike promene.

T. D.

I-njima-ide-zima-1

Učenici Osnovne škole „Jovan Popović“ pokrenuli su humanitarnu akciju prikupljanja granula za napuštene pse i mačke pod nazivom „I njima ide zima“, koja je već u prvim danima naišla na izuzetno dobar odziv.

Pokretači ove plemenite ideje su učenici osmog razreda, uz podršku nastavnika i škole. Kako ističe Jelena Grbić, učiteljica u OŠ „Jovan Popović“, ova akcija ima dublje korene i nastavlja tradiciju negovanja humanosti i građanske odgovornosti među mladima.

–Pre pet godina, kada je obeleženo 25 godina od uvođenja građanskog vaspitanja kao obaveznog izbornog predmeta, organizovali smo sličnu akciju i tada smo sve prikupljene granule poklonili Zoohigijeni. Naša škola je tada osvojila prvo mesto kod Zavoda za unapređivanje obrazovanja za najbolji projekat, u konkurenciji od oko 500 projekata – podseća Grbić.

Škola je i pre dve godine realizovala akciju pod istim nazivom, kada su granule donirane udruženju za zaštitu životinja. Ove godine, pomoć će biti usmerena udruženju „Vaska“.

– Do sada imamo isključivo pozitivne reakcije. Želeli smo da pošaljemo poruku da nije važno koliko neko može da donese – dovoljno je i šaka hrane od svog ljubimca. Već posle nekoliko dana u kutiji ima oko 15 kilograma hrane, a nadamo se da ćemo do ponedeljka prikupiti između 50 i 60 kilograma – kaže učiteljica.

Pored granula, učenici i roditelji doniraju i druge potrepštine – prostirke, šampone za pse i mačke, kao i sitnu opremu neophodnu za brigu o životinjama. Akciji su se priključili i gimnazijalci, čija je profesorica Ivana Bogosav osnivačica udruženja „Vaska“.

Akcija traje do 22. decembra, a kutija za donacije nalazi se u holu škole, na spratu. Granule je moguće predati i učiteljici Jeleni Grbić.

 

Jovan-Popovic-8

Na dan rođenja književnika Jovana Popovića, 18. novembra, Osnovna škola koja nosi njegovo ime obeležila je Dan škole i 75 godina postojanja. Hodnici i učionice bili su ispunjeni dečijom grajom, muzikom, recitacijama i radionicama posvećenim ovogodišnjoj temi „Koliko se poznajemo“, kojom je škola odlučila da u prvi plan stavi prijateljstvo, empatiju i razumevanje među učenicima.

Nakon svečane priredbe sa muzičkim tačkama i recitatorskim nastupima, učenici su nastavili druženje u učionicama, kroz radionice i kvizove u kojima su proveravali koliko zapravo znaju jedni o drugima. Nekoliko nedelja ranije, đaci su dobili formulare sa ličnim pitanjima – od omiljene boje do najboljeg druga.

Na Dan škole, odeljenske starešine su formirale ekipe od po tri učenika i čitale im odgovore sa formulara kako bi pogodili o kom drugu se radi. Najuspešnije ekipe nagrađene su medaljama i slatkišima a niži razredi imali su slične, uzrastu prilagođene aktivnosti.

Direktorka škole Jelena Krvopić ističe da je ovakav način obeležavanja Dana škole postao prepoznatljiv za ovu obrazovnu ustanovu: radionice, zajedništvo i aktivno učešće sve dece.

-Odlučili smo da naše učenike okrenemo jedne ka drugima i da ih podsetimo koliko su prijateljstvo i empatija važni – rekla je Krvopić.

Kako naglašava, cilj je da svaki učenik oseti da je ovaj dan posvećen upravo njemu, ali i da nauči koliko je važno da vidi drugare pored sebe, da ih bolje upozna i razume.

Jedno od odeljenja drugog razreda otišlo je i korak dalje, osmislivši akciju „Knjiga za znanje, slatkiš za drugare“. Oni su prikupili više od sedamdeset knjiga i lektira koje će pokloniti školskoj biblioteci, dok su slatkiše namenili međusobnom darivanju. Na taj način, mališani su povezali ljubav prema čitanju sa kulturom deljenja i pažnje prema drugima, što je još jedan od načina da se učvrste vršnjačke veze u školskom kolektivu.

Obeležavanju Dana škole prisustvovao je i član Gradskog veća zadužen za obrazovanje, Tihomir Farkaš, koji je istakao da OŠ „Jovan Popović“ već decenijama prepoznaju po dobroj atmosferi i posvećenosti deci.

-Lokalna samouprava stoji uz školu „Jovan Popović“ i podržava sve aktivnosti koje ona organizuje. Ovo je jedna lepa škola u kojoj se oseća domaćinska atmosfera. Uvek je zadovoljstvo doći ovde. Roditeljima, deci i zaposlenima čestitam dan škole i želim da nastave da nižu uspehe – poručio je Farkaš.

Škola danas ima 302 učenika raspoređenih u 16 odeljenja, a želja kolektiva, kako kaže direktorka, jeste da naredne godine donesu „neka lepša vremena“ za sve škole. Upravo ovakvi dani pokazuju koliko je škola važan oslonac zajednice – mesto gde deca ne uče samo gradivo, već i kako da budu bolji drugari, pažljivi sagovornici i aktivni učesnici u životu svoje sredine.

T. D.

sovine-supermoci-4

U okviru manifestacije Sovembar u Narodnom muzeju održavaju se radionice pod nazivom „Sovine supermoći: sluh i vid u akciji“ koje su već prvih dana privukle brojne školske grupe i pokazale se kao pun pogodak.

Deca uz pomoć muzejske savetnice i diplomirane biološkinje Ljubice Vojvodić na zabavan i edukativan način otkrivaju čudesni svet sova: kako vide, čuju i snalaze se u mraku. Kroz interaktivne zadatke, prezentaciju i pravljenje „dvogleda“, đaci dobijaju priliku da makar na kratko „pogledaju svet očima sove“.

-Deca veoma lepo reaguju na novu radionicu o sovinim supermoćima. Trudimo se da ih potpuno uključimo, da nakratko pokušaju da vide i čuju kao sove. U ovom trenutku, našu decu malo šta može da iznenadi, jer Kikinda već dugo radi na edukaciji o sovama utinama. Ali uvek se nađe nešto što ih oduševi: najčešće veličina sovinih očiju ili podatak da sove prvo „vide“ ušima – rekla je Vojvodić.

Da je radionica zaista inspirativna potvrđuju i sami učesnici.

-Mnogo volim sove jer izgledaju kao neki orlovi a imaju više supermoći od njih. Najzanimljivije mi je bilo kad smo pravili dvoglede, sovin vid je njena najbolja moć – pričao nam je Aleksa Borisov, učenik trećeg razreda OŠ „Jovan Popović“.

Njegov drug, Vuk Majdanac, takođe učenik trećeg razreda iste škole, dodaje da je danas naučio nešto novo.

– Znao sam da sove imaju dobar vid i sluh jer mi je baka pričala, ali danas sam saznao da mogu jako brzo da lete. Voleo bih ponovo da dođem na ovu radionicu – poručuje Vuk.

Deca su zaista uživala, što je primetila i učiteljica Nataša Jerković.

Ovo je veoma kreativna radionica koja podstiče decu da razmišljaju izvan školskog okvira. Čuli smo dosta novih informacija koje ne postoje u redovnom gradivu, a deca su sve vreme bila veoma aktivna i zainteresovana. Sigurna sam da će im ovo iskustvo značiti u daljem školovanju – istakla je Jerković.

Radionice „Sovine supermoći: sluh i vid u akciji“ održavaju se u prostorijama Narodnog muzeja svakog dana od ponedeljka do subote, a namenjene su deci školskog uzrasta od 6 do 12 godina. Za učešće je potrebna prethodna najava na broj telefona 422-500.

Podsetimo, u okviru „Sovembra”, od utorka do subote, od 16 do 20 sati, u Muzeju su organizovane i radionice za decu i roditelje, za koje nije potrebna prethodna prijava.

lutkice-jova-(1)

Učenici OŠ „Jovan Popović“ iz Kikinde, članovi sekcije za ručni rad, održali su obećanje koje su dali zaposlenima u Opštoj bolnici prošle godine, te su i ove izradili lutkice. Pokloni su namenjeni odeljenju neonatologije koje je dobilo tridesetak ručno rađenih lutkica poznatih kao „hobotnice čarobnice“.

Lutke se koriste kod prevremeno rođenih beba, tokom boravka u inkubatorima kakobi se prilagodile uslovima spoljne sredine. Naučne studije su potvrdile da kada uhvati krak lutkice koji podseća na pupčanu vrpcu, beba oseti sigurnost, umiri se i stabilizuje disanje.

Olivera Gašić, profesorica geografije koja vodi sekciju za ručni rad istakla je da je prošle godine povod za donaciju lutkica bio Dan škole „Jovan Popović“, a ove godine je to 17. novembar koji se obeležava kao Svetski dan prevremeno rođenih beba.

-Slogan pod kojim se ove godine obeležava Svetski dan prevremeno rođenih beba je „Pružite prevremeno rođenim bebama snažan početak za svetliju budućnost“. To nije samo moralni imperativ već investicija za budućnost, u jača i otpornija društva i generalno dobrobit budućih generacija – istakla je dr Biljana Plemić, načelnica Neonatologije.

Plan je da se ova akcija nastavi i dopuni novim, tako što bi se ručno radile kapice i ćebad za bebe.

error: Content is protected !!