Међународни фестивал „Мелодианум“ одржава се шести пут уз учешће хорова из наше земље и из Мађарске. Организатор је Културни центар у Кикинди, покровитељ је локална самоуправа, а подршка је стигла и од Покрајинског секретаријата за за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.

У сали Народног музеја, током централне вечери наступило је око 200 певача, а част да буду први припао је Градском дечијем хору „Мали лицеум“, након којих су наступили и чланови Градског камерног хора „Лицеум“ из Крагујевца. Публици су се представили и камерни хор „Емануели“ из Ваљева, вокални квартет „Вита бревис“ из Зрењанина, Етно група Педагошког факултета из Сомбора, мешовити хор КУД-а „Светозар Марковић“ из Новог Сада и домаћини, хор Културног центра „Атендите“.

-Од самог почетка сам део „Мелодианума“, прошле године сам био у жирију, а ове је хор који водим део самог фестивала – Вук Милановић, композитор и диригент хорске музике, уједно води хор КУД-а „Светозар Марковић“. – Хорска музика, иако није популарна међу широм публиком, спаја људе у племенитој мисији. Овај догађај је одлична прилика да се и ми, диригенти, али и певачи међусобно упознамо и разменимо искуства, па чак и да договоримо будућу сарадњу.
Одабир учесника припао је стручном жирију на челу са др Биљаном Јеремић, диригенткињом хора „Атендите“.

-Хорови који су наступили, свако у својим категоријама, су најбољи су у окружењу. Пратећи њихова достигнућа и награде које су освајали на такмичењима на којима су учествовали, били су критеријуми за наступ у Кикинди. Диригенти су имали слободу да одаберу нумере којима ће се представити на „Мелодиануму“ и заиста је велико задовољство угостити све ове врсне хорове који су, сигурна сам, суграђанима приредили уживање у музици – додала је др Јеремић.
Све госте, на самом почетку програма, поздравио је градоначелник Младен Богдан који је рекао:

-„Мелодианум“ расте из годину у годину и препознат је у стручним круговима. Музика и уметност су дар за душу, зближава људе и употпуњује их. Надам се да ћемо наредних година фестивал организовати у богатијем простору и да ћемо угостити још више хорова.
Поред многобројне публике концертној вечери је присуствовале су помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски и Маријана Мирков, чланица Градског већа.

– „Мелодианум“ је сваке године све бољи и све запаженији и за мене је он празник душе. Кроз њега славимо музику, уметност и заједништво. Сви учесници, иако су из различитих градова, говоре истим, хорским језиком – навела је Маријана Мирков.
Фестивал „Мелодианум“ почео је када је све стало, што га чини другачијим од осталих, рекао је в.д. директор Културног центра Марко Марковљев.

-Кикинда је, другог викенда у децембру када се обележава Светски дан хорске музике, хорска престоница Србије. Према том датуму одређујемо и када ће фестивал бити организован. Наш циљ је да популаризујемо хорску музику, да представимо хор као велику породицу, као и колико је рада и труда неопходно за неки наступ. Драго нам је што сваке године растемо и надамо се да ћемо и наредних година угостити мноштво одличних хорова – навео је Марковљев.
Прве вечери наступио је Дечији оперски студио Српског народног позоришта из Новог Сада, док је други дан био посвећен духовној музици, тако да су у Храму Светих Козме и Дамјана наступили Градски камерни хор „Лицеум“ из Крагујевца и камерни хор „Емануели“ из Ваљева Крагујевца. Сутра (недеља) од 18 сати у сали Народног музеја, фестивал ће затворити гости из Печуја.
А.Ђ.









Наш град је овог викенда средиште музичке културне сцене на којој су врхунски хорови, рекла је заменица градоначелника, Дијана Јакшић Киурски.
После заједничког наступа, који је, иначе, обележио и крај програма, наступио је дечији хор Основне музичке школе „Петар Коњовић“ из Београда, а затим и хорови Првог певачког друштва из Шапца, „Арс воцалис“ из Београда, Хор Саборне цркве Свети Георгије из Новог Сада, Хор Катедрале Светог Петра у Бару и Хор „Аттендите” Културног центра у Кикинди.
С обзиром на то да, од ове године, Фестивал није такмичарски, сви учесници су прилагодили репертоар публици која је салу Музеја испунила до последњег места.
Манифестацију су подржали Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и Град Кикинда.







За публику ће бити организоване три концертне вечери. У петак у Храму Светог оца Николе са почетком у 20 сати биће уприличен наступ Хора певачког друштва „Преподобни Рафаило банатски“ из Зрењанина. У суботу, од 19 часова у Народном музеју биће одржан концерт Женског вокалног састава „Рес Миранда“ из Новог Сада и Мушке вокалне групе „Паноника“ из Зрењанина, а у недељу, такође у Музеју од 19 сати, наступиће Зрењанински камерни оркестар са „Бисерима класичне музике“.
