фестивал

books-1678014-1280

S obzirom na to da sever Banata ima razvijenu tradiciju stvaranja i konzumiranja devete umetnosti, kikindski Kulturni centar i novokozaračka Galerija “Zdravko Mandić” u oktobru će organizovati trodnevni festival stripa.

– Okolni gradovi, pre svih Sombor i Zrenjanin, već imaju ugledne festivale sličnog tipa. Tako smo slikar Braco Azarić, strip crtač Milivoj Vukojević i ja došli na ideju da i našim sugrađanima omogućimo jedan ovakav događaj – kaže Tanja Nožica, zamenica direktora Kulturnog centra.

Kako navode organizatori, ovaj događaj okupiće ne samo ljubitelje stripa nego i neke od uglednih strip crtača. Zasad su učešće potvrdili Mikica Ivanović, koji je najpoznatiji kao crtač Velikog Bleka, potom Branko Đukić, akademski slikar i organizator zrenjaninskog festivala “Stripolis”, kao i nekoliko reprezentativnih banjalučkih umetnika.

 

Vukojević

– Jedan deo programa odvijaće se i u Novim Kozarcima, a to ćemo uklopiti u Miholjske susrete sela, tako da se nadamo da će ovaj festival videti veliki broj posetilaca-navodi Braco Azarić, dok idejni tvorac Milivoj Vukojević dodaje da će uz stripadžije, posetioci videti i neke od radova eminentnih slikara s ovog područja. U sklopu Festivala biće upriličena i promocija pete knjige majstora crno-belih kvadratića, Spasoja Kulauzova.

-Prošle godine ovaj poznati mokrinski strip crtač je bio sprečen, pa nismo stigli da promovišemo ni njegovu četvrtu strip-knjigu, koju je izdao Kulturni centar, zato ćemo ove godine u sklopu programa objediniti i predstavljanje i te četvrte, kao i pete, nedavno izdate Spasojeve knjige, navodi Tanja Nožica, dodajući da će organiziratori učiniti sve da animiraju i mališane koji bi putem radionica ispoljili svoju eventualnu sklonost ka ovoj umetnosti.

-Naša generacija je odrasla uz strip, a mnoga današnja deca ni ne znaju šta je to. Vreme je da se ta situacija konačno promeni i da strip ponovo zauzme zapaženo mesto u pop kulturi- konstatuje Tanja Nožica.

N. Savić

a0c4fd98-ac74-42ee-b5a4-7a5e44cddff7

„Vidovdanski dani“  u Nakovu počinju danas, 27. i traju do nedelje, 29. juna.

U petak program počinje u 11 sati kada će se na izletištu „Jezero“ održati takmičenje u boćanju. Od 19 sati u sali Mesne zajednice biće održana promocija knjige Stevana Stupara „Mit o Nakovu i druge pripovesti“. U programu učestvuju profesorka dr Smiljana Ž. Mirkov, Marija Tanackov, Jovan Gvero i profesor dr Jovica Trkulja. U 20 sati u amfiteatru Doma omladine je veče izvornih pesama „Lepo pevam, daleko se čuje“, a od 22 časa, na istom mestu, je muzičko veče.

Na sam Vidovdan, u subotu, od 10 časova je gađanje glinenih golubova na strelištu u Banatskom Velikom Selu,  a u 11 počinje „Pasuljijada“, takmičenje u kuvanju pasulja. Jubilarni, 15. Međunarodni festival folklora „Ajmo zaigrati, ajmo de“, u organizaciji KUD-a „Izvor“, počeće u 19 sati defileom učesnika centralnom seoskom ulicom. U 19.30 časova u dvorištu OŠ „Petar Kočić“ biće održan koncert. Pored domaćina, nastupaju i gosti .

U nedelju u 8 sati počeće Karp kup takmičenje u pecanju na nakovačkom „Jezeru“.

 

folklor-bvs

Drugi dečiji folklorni festival „Okreni se moje kolo malo“ održan je u subotu u Banatskom Velikom Selu. Festival je održan u Domu kulture i počeo je svečanim defileom učesnika kroz centralni park.

Članica Gradskog veća zadužena za kulturu i turizam Marijana Mirkov zahvalila se organizatorima uz želju da istraju u misiji negovanja muzičke tradicije.

– Lepa slika iz Banatskog Velikog Sela gde su se okupili mališani na festivalu folklora. Ovo je zaista divna poruka da se tradicija i kultura čuvaju i šire kroz vredni rad dece koji sa ponosom nose ove nošnje i velika je radost i uzbuđenje kada sve to vidite na jednom mestu. Danas imamo i koncert “Gusala” u Kikindi, a sutra dečiji folklorni festival u Mokrinu. To su sve odlični primeri kako se tradicija, kultura i zajedništvo neguju i šire – rekla je Marijana Mirkov.

Predrag Santrač, predsednik velikoselskog KUD-a dodao je da je na festivalu učestvovalo oko 250 dece iz kulturno-umetničkih društava  iz Orlovata; Sanada, Sente, Krajišnika, Mokrina, Banatske Topole, Kaća, kao i domaćini.

 

pobednice-ritam-evrope-(2)

Pobednice festivala „Srbija u ritmu Evrope“ organizovanog u Kikindi su predstavnice Bora Natalija Božić, Melanija Stojić i Nađa Kozić. Izvele su pesmu „City Lights“ i predstavljale su Belgiju. Bor prvi put učestvuje u najvećem muzičkom nadmetanju za mlade u Srbiji i naredne godine biće domaćin. Odlukom programskog odbora festivala „Ritam Evrope“ pobednice će dobiti pesmu kojom će se kandidovati za takmičenje Pesma za Evroviziju 2025. godine.

Mladim Borankama plaketu je uručila Ena Gogić koja je zajedno sa Enom Šošić, Ivom Plemić i Milanom Rajkov pobednica prošlogodišnjeg takmičenja u Zrenjaninu.

 

gusle-krajiski-2

Članice Ženske pevačke grupe Akademskog društva za negovanje „Gusle“ koje predvodi rukovodioc Igor Popov osvojile su drugo mesto na 22. festivalu „Krajiški biseri“ koji neguje i čuva ojkalice i krajiške pesme. U konkurenciji 19 pevačkih grupa Kikinđanke su pokazale da su u samom vrhu.

-Festival neguje tradiciju dinarskog odnosno krajiškog pevanja i Ženska pevačka grupa na njemu učestvuje od 2019. godine. Sa svakog nastupa na „Krajiškim biserima“ obaradovale su nas značajnim priznanjima i nagradama. Ipak, najvažnije je to što svaki put stiču nova iskustva i znanja o pevanju Srba Krajišnika, koje im nude izvorne grupe, učesnice – istakla je Magdalena Popov, umetnički rukovodilac.

Pored diplome i plakete devojke će  učestvovati u snimanju diska i brošure o ojkalici i krajiškoj pesmi u izdanju WMAS (World Music Asocijaciji Srbije), pod nazivom „Nek živi ta pjesma” – Ojkača i krajiška pjesma.

-Izuzetna je čast što se upravo naša pevačka grupa našla na albumu, koji će ostati u amanet nekim novim generacijama pevača, kao primer i uzor za pevanje repertoara Srba Krajišnika – dodala je naša sagovornica.

A.Đ.

 

tera-viva-(1)

Festival  „Tera Viva“, 13. po redu, organizovan je u Ateljeu „Tera“ u okviru Internacionalnog simpozijuma skulpture u terakoti. Dvodnevni program namenjen je deci, popularizaciji mladih književnika i bendova. Radionice „TeraKids“ ispunile su očekivanja mnogobrojnih posetilaca. U okviru „Potrage“ izgubljen skulpture tražili s mlađi i nešto starije sugrađani.  Katarina Krnić uživala je u ovoj igri.

– Zadaci su vezani za postavljene skulpture i „Teru“. Trebalo je da se pronađu zadate skulpture na mapi, da se docrtaju, prebroje i ostalo. Jako je interesantno i ovo mi je prvi put da učestvujem u nekoj potrazi. Nije težak zadatak i zabavno je, a ovako sam na najbolji način videla koje sve skulpture postoje na ovom prostoru – rekla je Katarina.

Filipa Milanovića zatekli smo u pravljenju skulptura od gline u vajarskoj radionici.

-Prvi put sam ovde i drago mi je jer volim da pravim skulpture od gline.  Napraviću tvrđavu sa okolinom i odneću je kući da se pohvalim svima– saznali smo od Filipa.

Aleksandar Lipovan, v.d. direktor CLPU „Tera“ napominje da je ove godine festival okupio najviše dece do sada.

-„Tera Vivi“ podjednako se raduju posetioci i, mi, zaposleni. Cilj nam je da otvorimo našu ustanovu za što veći broj posetilaca različitog uzrasta. Novina je da smo ove godine organizovali predstavili mlade beogradske pesnike koji pripadaju alternativnoj sceni, a moderator ovog događaja bila je Milana Grbić, kikindska književnica – istakao je Lipovan.

Radionice su organizovali Streličarsko udruženje „Apolo“, članovi pozorišta „Lane“, bila je tu i radionica fraktala, skulpture od papira koje je sa decom izrađivao Jovan Isakov, slikanje portreta.

A.Đ.

marija-bursac-(3)

Prvi dečiji folklorni festival pod nazivom „Okreni se kolo moje malo“ biće organizovan u subotu u Banatskom Velikom Selu. Kako za naš portal ističe Milan Vranješ, predsednik KUD-a „Marija Bursać“,  cilj je da deca kroz pesmu i igru pokažu svo bogatstvo naše tradicije i kulturnog nasleđa.

-Na festivalu učestvuje sedam ansambala kulturno umetničkih društava „Petar Kočić“ iz Novih Kozaraca, „Izvor“ iz Nakova, „Mokrin“ iz Mokrina, „Vuk Karadžić“ iz Sanada, „Jandrija Tomić Ćić“ iz Krajišnika i Akademskog društva za negovanje muzike „Gusle“. Kako bi se deca upoznala i družila od 12 do 15 časova učestvovaće u igrama bez granica koje organizujemo u centru sela. U 16 sati je defile učesnika centralnim parkom, a u 17 časova u sali Doma kulture biće organizovan koncert. Pozivam sve da podrže festival i budu naši gosti – dodao je Vranješ.

Ulaznica za koncert prodavaće  se po ceni od 200 dinara, a sva prikupljena sredstva uplatiće se za lečenje Kikinđanke Aleksandre Dukatarov.

A.Đ.

mokrin bugarska

Pripremni i izvođački ansambli KUD-a „Mokrin“ učestvovali su na Međunarodnom festivalu folklora “Folk Nuance 2023” u Bugarskoj.  U primorskom gradu Nesebar – Stari Grad, Mokrinčani su se publici predstavili u Antičkom amfiteatru.

– Drago nam je što nam se, posle nekoliko godina, ukazala prilika da učestvujemo na Međunarodnom festivalu folklora. Deca su se lepo provela i spojili smo lepo i korisno. Predstavili smo naš folklor i tradiciju, a ujedno i svi zajedno uživali – istakla je umetnički rukovodilac Nera Kovačev.

Letnji festival mokrinskim folklorcima ostaće u lepom sećanju, a ovo je bila prilika da se upoznaju i uspostave saradnju sa drugim ansamblima koji su učestvovali na Festivalu.

– Čast nam je bila da predstavljamo našu zemlju, a domaćinima hvala na gostoprimstvu i odličnoj organizaciji. Podršku smo imali od  Mesne zajednice Mokrin i Grada Kikinde, kao i od sponzora koji su nam pomogli da realizujemo ovo putovanje – dodao je Radoslav Pribiš, zamenik predsednika Upravnog odbora.

Osim KUD-a “Mokrin”, Srbiju su predstavljala još dva društva, a učestvovali su i folklorci iz Bosne i Hercegovine, Rumunije i domaćina, Bugarske.

 

gusle silistra

Defileom učesnika, kreativnom radionicom i koncertom počela tradicionalna, internacionalna dečija manifestacija u bugarskom gradu Silistri koja će trajati do 26. jula. Među 320 dece, učesnika 25. Međunarodnog dečijeg festivala plesa „Sutrašnji mir počinje današnjim prijateljstvom” su i naši mali sugrađani, članovi „Gusala”.

U najboljem svetlu, predstavljaju svoj grad i zemlju.

– U Silistru je došlo 15 dece. Predstavljamo se igrama iz Banata, pesmom iz Kosova i poznatim igrama iz Gruže. Deca su oduševljena, počeli su da se druže sa ostalim učesnicima, decom iz Poljske, Kine, Rumunije, Turske, Moldavije, Bugarske- navodi Dragoslav Tanackov iz ADZNM „Gusle”.

Zamenica gradonačelnika Marija Nedjalkova naglasila je da festival datira iz 1994. godine te da su i ove godine ponosni domaćini mališana iz brojnih država.

Silistra i Kikinda su bratski gradovi koji obostrano nastoje da prodube saradnju, istakao je predsednik skupštine Mladen Bogdan koji predvodi delegaciju Grada Kikinde.

– Nastavljamo dugogodišnju saradnju, koju smo proteklih meseci proširili učešćem na zajedničkim forumima u cilju uspostavljanja saradnje i na drugim poljima. I u narednom periodu, trudićemo se da sa svakim bratskim gradom razvijamo što bolje odnose i iznađemo nove oblasti za saradnju. Glavna poruka ovog festivala su mir i saradnja- rekao je Bogdan.

Delegacija Kikinde pozvala je svoje domaćine u uzvratnu posetu. Prava prilika za to biće predstojeći Dani ludaje, ukazala je Jasmina Milankov iz Turističke organizacije.

– Želja nam je da prijateljstvo podignemo na viši nivo i da pozovemo naše domaćine da nam budu  gosti na Danima ludaje i predstave se u Evropskom kutku. Potvrdili su dolazak, radujemo se narednom druženju- dodala je Milankov.

 

 

 

ponovRADI BIOSKOPB (1)

„Tera“ Foto/kino klub i „Nortvord media“ organizuju novi festival kratkometražnih filmova pod nazivom Kikindski kratki metar, što je, kako se najavljuje, nastavak nekadašnjeg „Lou badžet festivala“.

Prvi festival je revijalnog karaktera, a pre projekcije filmova biće upriličena tribina-okrugli sto, na kojem će biti predstavljena geneza nastanka novog festivala i predstavljeni planovi.

Festival će se održati u Ateljeu „Tere“ u nedelju, 16. jula, od 21 sata. Nakon projekcija biće organizovana proslava otvaranja (laundž parti).

error: Content is protected !!