фестивал

books-1678014-1280

С обзиром на то да север Баната има развијену традицију стварања и конзумирања девете уметности, кикиндски Културни центар и новокозарачка Галерија “Здравко Мандић” у октобру ће организовати тродневни фестивал стрипа.

– Околни градови, пре свих Сомбор и Зрењанин, већ имају угледне фестивале сличног типа. Тако смо сликар Брацо Азарић, стрип цртач Миливој Вукојевић и ја дошли на идеју да и нашим суграђанима омогућимо један овакав догађај – каже Тања Ножица, заменица директора Културног центра.

Како наводе организатори, овај догађај окупиће не само љубитеље стрипа него и неке од угледних стрип цртача. Засад су учешће потврдили Микица Ивановић, који је најпознатији као цртач Великог Блека, потом Бранко Ђукић, академски сликар и организатор зрењанинског фестивала “Стриполис”, као и неколико репрезентативних бањалучких уметника.

 

Вукојевић

– Један део програма одвијаће се и у Новим Козарцима, а то ћемо уклопити у Михољске сусрете села, тако да се надамо да ће овај фестивал видети велики број посетилаца-наводи Брацо Азарић, док идејни творац Миливој Вукојевић додаје да ће уз стрипаџије, посетиоци видети и неке од радова еминентних сликара с овог подручја. У склопу Фестивала биће уприличена и промоција пете књиге мајстора црно-белих квадратића, Спасоја Кулаузова.

-Прошле године овај познати мокрински стрип цртач је био спречен, па нисмо стигли да промовишемо ни његову четврту стрип-књигу, коју је издао Културни центар, зато ћемо ове године у склопу програма објединити и представљање и те четврте, као и пете, недавно издате Спасојеве књиге, наводи Тања Ножица, додајући да ће организиратори учинити све да анимирају и малишане који би путем радионица испољили своју евентуалну склоност ка овој уметности.

-Наша генерација је одрасла уз стрип, а многа данашња деца ни не знају шта је то. Време је да се та ситуација коначно промени и да стрип поново заузме запажено место у поп култури- констатује Тања Ножица.

Н. Савић

a0c4fd98-ac74-42ee-b5a4-7a5e44cddff7

„Видовдански дани“  у Накову почињу данас, 27. и трају до недеље, 29. јуна.

У петак програм почиње у 11 сати када ће се на излетишту „Језеро“ одржати такмичење у боћању. Од 19 сати у сали Месне заједнице биће одржана промоција књиге Стевана Ступара „Мит о Накову и друге приповести“. У програму учествују професорка др Смиљана Ж. Мирков, Марија Танацков, Јован Гверо и професор др Јовица Тркуља. У 20 сати у амфитеатру Дома омладине је вече изворних песама „Лепо певам, далеко се чује“, а од 22 часа, на истом месту, је музичко вече.

На сам Видовдан, у суботу, од 10 часова је гађање глинених голубова на стрелишту у Банатском Великом Селу,  а у 11 почиње „Пасуљијада“, такмичење у кувању пасуља. Јубиларни, 15. Међународни фестивал фолклора „Ајмо заиграти, ајмо де“, у организацији КУД-а „Извор“, почеће у 19 сати дефилеом учесника централном сеоском улицом. У 19.30 часова у дворишту ОШ „Петар Кочић“ биће одржан концерт. Поред домаћина, наступају и гости .

У недељу у 8 сати почеће Карп куп такмичење у пецању на наковачком „Језеру“.

 

folklor-bvs

Други дечији фолклорни фестивал „Окрени се моје коло мало“ одржан је у суботу у Банатском Великом Селу. Фестивал је одржан у Дому културе и почео је свечаним дефилеом учесника кроз централни парк.

Чланица Градског већа задужена за културу и туризам Маријана Мирков захвалила се организаторима уз жељу да истрају у мисији неговања музичке традиције.

– Лепа слика из Банатског Великог Села где су се окупили малишани на фестивалу фолклора. Ово је заиста дивна порука да се традиција и култура чувају и шире кроз вредни рад деце који са поносом носе ове ношње и велика је радост и узбуђење када све то видите на једном месту. Данас имамо и концерт “Гусала” у Кикинди, а сутра дечији фолклорни фестивал у Мокрину. То су све одлични примери како се традиција, култура и заједништво негују и шире – рекла је Маријана Мирков.

Предраг Сантрач, председник великоселског КУД-а додао је да је на фестивалу учествовало око 250 деце из културно-уметничких друштава  из Орловата; Санада, Сенте, Крајишника, Мокрина, Банатске Тополе, Каћа, као и домаћини.

 

pobednice-ritam-evrope-(2)

Победнице фестивала „Србија у ритму Европе“ организованог у Кикинди су представницe Борa Наталијa Божић, Меланијa Стојић и Нађa Козић. Извеле су песму „City Lights“ и представљале су Белгију. Бор први пут учествује у највећем музичком надметању за младе у Србији и наредне године биће домаћин. Одлуком програмског одбора фестивала „Ритам Европе“ победнице ће добити песму којом ће се кандидовати за такмичење Песма за Евровизију 2025. године.

Младим Боранкама плакету је уручила Ена Гогић која је заједно са Еном Шошић, Ивом Племић и Миланом Рајков победница прошлогодишњег такмичења у Зрењанину.

 

gusle-krajiski-2

Чланице Женске певачке групе Академског друштва за неговање „Гусле“ које предводи руководиоц Игор Попов освојиле су друго место на 22. фестивалу „Крајишки бисери“ који негује и чува ојкалице и крајишке песме. У конкуренцији 19 певачких група Кикинђанке су показале да су у самом врху.

-Фестивал негује традицију динарског односно крајишког певања и Женска певачка група на њему учествује од 2019. године. Са сваког наступа на „Крајишким бисерима“ обарадовале су нас значајним признањима и наградама. Ипак, најважније је то што сваки пут стичу нова искуства и знања о певању Срба Крајишника, које им нуде изворне групе, учеснице – истакла је Магдалена Попов, уметнички руководилац.

Поред дипломе и плакете девојке ће  учествовати у снимању диска и брошуре о ојкалици и крајишкој песми у издању WМАС (Wоrld Мusic Асоцијацији Србије), под називом „Нек живи та пјесма” – Ојкача и крајишка пјесма.

-Изузетна је част што се управо наша певачка група нашла на албуму, који ће остати у аманет неким новим генерацијама певача, као пример и узор за певање репертоара Срба Крајишника – додала је наша саговорница.

А.Ђ.

 

tera-viva-(1)

Фестивал  „Тера Вива“, 13. по реду, организован је у Атељеу „Тера“ у оквиру Интернационалног симпозијума скулптуре у теракоти. Дводневни програм намењен је деци, популаризацији младих књижевника и бендова. Радионице „ТераКидс“ испуниле су очекивања многобројних посетилаца. У оквиру „Потраге“ изгубљен скулптуре тражили с млађи и нешто старије суграђани.  Катарина Крнић уживала је у овој игри.

– Задаци су везани за постављене скулптуре и „Теру“. Требало је да се пронађу задате скулптуре на мапи, да се доцртају, преброје и остало. Јако је интересантно и ово ми је први пут да учествујем у некој потрази. Није тежак задатак и забавно је, а овако сам на најбољи начин видела које све скулптуре постоје на овом простору – рекла је Катарина.

Филипа Милановића затекли смо у прављењу скулптура од глине у вајарској радионици.

-Први пут сам овде и драго ми је јер волим да правим скулптуре од глине.  Направићу тврђаву са околином и однећу је кући да се похвалим свима– сазнали смо од Филипа.

Александар Липован, в.д. директор ЦЛПУ „Тера“ напомиње да је ове године фестивал окупио највише деце до сада.

-„Тера Виви“ подједнако се радују посетиоци и, ми, запослени. Циљ нам је да отворимо нашу установу за што већи број посетилаца различитог узраста. Новина је да смо ове године организовали представили младе београдске песнике који припадају алтернативној сцени, а модератор овог догађаја била је Милана Грбић, кикиндска књижевница – истакао је Липован.

Радионице су организовали Стреличарско удружење „Аполо“, чланови позоришта „Лане“, била је ту и радионица фрактала, скулптуре од папира које је са децом израђивао Јован Исаков, сликање портрета.

А.Ђ.

marija-bursac-(3)

Први дечији фолклорни фестивал под називом „Окрени се коло моје мало“ биће организован у суботу у Банатском Великом Селу. Како за наш портал истиче Милан Врањеш, председник КУД-а „Марија Бурсаћ“,  циљ је да деца кроз песму и игру покажу сво богатство наше традиције и културног наслеђа.

-На фестивалу учествује седам ансамбала културно уметничких друштава „Петар Кочић“ из Нових Козараца, „Извор“ из Накова, „Мокрин“ из Мокрина, „Вук Караџић“ из Санада, „Јандрија Томић Ћић“ из Крајишника и Академског друштва за неговање музике „Гусле“. Како би се деца упознала и дружила од 12 до 15 часова учествоваће у играма без граница које организујемо у центру села. У 16 сати је дефиле учесника централним парком, а у 17 часова у сали Дома културе биће организован концерт. Позивам све да подрже фестивал и буду наши гости – додао је Врањеш.

Улазница за концерт продаваће  се по цени од 200 динара, а сва прикупљена средства уплатиће се за лечење Кикинђанке Александре Дукатаров.

А.Ђ.

mokrin bugarska

Припремни и извођачки ансамбли КУД-а „Мокрин“ учествовали су на Међународном фестивалу фолклора “Фолк Нуанcе 2023” у Бугарској.  У приморском граду Несебар – Стари Град, Мокринчани су се публици представили у Античком амфитеатру.

– Драго нам је што нам се, после неколико година, указала прилика да учествујемо на Међународном фестивалу фолклора. Деца су се лепо провела и спојили смо лепо и корисно. Представили смо наш фолклор и традицију, а уједно и сви заједно уживали – истакла је уметнички руководилац Нера Ковачев.

Летњи фестивал мокринским фолклорцима остаће у лепом сећању, а ово је била прилика да се упознају и успоставе сарадњу са другим ансамблима који су учествовали на Фестивалу.

– Част нам је била да представљамо нашу земљу, а домаћинима хвала на гостопримству и одличној организацији. Подршку смо имали од  Месне заједнице Мокрин и Града Кикинде, као и од спонзора који су нам помогли да реализујемо ово путовање – додао је Радослав Прибиш, заменик председника Управног одбора.

Осим КУД-а “Мокрин”, Србију су представљала још два друштва, а учествовали су и фолклорци из Босне и Херцеговине, Румуније и домаћина, Бугарске.

 

gusle silistra

Дефилеом учесника, креативном радионицом и концертом почела традиционална, интернационална дечија манифестација у бугарском граду Силистри која ће трајати до 26. јула. Међу 320 деце, учесника 25. Међународног дечијег фестивала плеса „Сутрашњи мир почиње данашњим пријатељством” су и наши мали суграђани, чланови „Гусала”.

У најбољем светлу, представљају свој град и земљу.

– У Силистру је дошло 15 деце. Представљамо се играма из Баната, песмом из Косова и познатим играма из Груже. Деца су одушевљена, почели су да се друже са осталим учесницима, децом из Пољске, Кине, Румуније, Турске, Молдавије, Бугарске- наводи Драгослав Танацков из АДЗНМ „Гусле”.

Заменица градоначелника Марија Недјалкова нагласила је да фестивал датира из 1994. године те да су и ове године поносни домаћини малишана из бројних држава.

Силистра и Кикинда су братски градови који обострано настоје да продубе сарадњу, истакао је председник скупштине Младен Богдан који предводи делегацију Града Кикинде.

– Настављамо дугогодишњу сарадњу, коју смо протеклих месеци проширили учешћем на заједничким форумима у циљу успостављања сарадње и на другим пољима. И у наредном периоду, трудићемо се да са сваким братским градом развијамо што боље односе и изнађемо нове области за сарадњу. Главна порука овог фестивала су мир и сарадња- рекао је Богдан.

Делегација Кикинде позвала је своје домаћине у узвратну посету. Права прилика за то биће предстојећи Дани лудаје, указала је Јасмина Миланков из Туристичке организације.

– Жеља нам је да пријатељство подигнемо на виши ниво и да позовемо наше домаћине да нам буду  гости на Данима лудаје и представе се у Европском кутку. Потврдили су долазак, радујемо се наредном дружењу- додала је Миланков.

 

 

 

ponovRADI BIOSKOPB (1)

„Тера“ Фото/кино клуб и „Нортворд медиа“ организују нови фестивал краткометражних филмова под називом Кикиндски кратки метар, што је, како се најављује, наставак некадашњег „Лоу баџет фестивала“.

Први фестивал је ревијалног карактера, а пре пројекције филмова биће уприличена трибина-округли сто, на којем ће бити представљена генеза настанка новог фестивала и представљени планови.

Фестивал ће се одржати у Атељеу „Тере“ у недељу, 16. јула, од 21 сата. Након пројекција биће организована прослава отварања (лаунџ парти).

error: Content is protected !!