Svečano otvoren 23. FENOK: Spajaju region i Evropu

Koncertom Velikog narodnog orkestra ADZNM „Gusle“ i gostiju iz Turske, Italije, Rumunije i Novog Sada, svečano je otvoren 23. Međunarodni festival narodnih orkestara. FENOK su podržali Grad Kikinda i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, tako da je ovogodišnji festival otvorio mr Dragan Traparić, pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu.

-Međunarodni festival narodnih orkestara Kikindu stavlja na mapu kulturnih dešavanja u čitavom svetu i svi treba da se ponosimo „Guslama“ koje postoje od 1876. godine. FENOK i etno kamp  su pravi način da se decentralizuje kultura, a kako „Gusle“ utiču na stanovnike Kikinde, tako i Kikinđani određuju ovo društvo, što vas čini jačim i boljim ljudima – precizirao je mr Traparić.

I gradonačelnik Nikola Lukač, zajedno sa saradnicima pozdravio je sugrađane i naveo da su FENOK, ali i etno kamp  koji je u toku veoma važni za našu sredinu.

-Menadžment „Gusala“ maksimalno se trudi da sugrađanima, ali i gostima našeg grada, upriliče izuzetne večeri tradicionalne muzike. Manifestacija traje više od dve decenije i o njenom kvalitetu i značaju ne treba puno govoriti. Tu su nam i studenti, ali i eminentni stručnjaci koji pomažu da etno kamp bude što sadržajniji i bolji, kao i da ponudi što više znanja – rekao je gradonačelnik Lukač.

Narodni orkestar pod vođstvom  profesora Ahmeta Tekina Kumaša iz Istanbula već osam godina je deo FENOK-a. Orkestar iz Turske postoji više od tri i po decenije, a sugrađani su imali priliku da čuju tradicionalne instrumente ove zemlje  balamu, kaval, kabok kemane, bendir.

-Sviram balamu i svi mi trudimo se da donesemo deo naše tradicije u Kikindu. Volimo što smo deo festivala i što smo njegov deo više godina. Turska narodna muzika je muzika duše i to vaša publika prepoznaje – naveo je Ahmet Tekin Kumaš.

Iz Asocijacije za banatsku kulturu iz Temišvara Kikinđanima su se predstavili profesori Muzičke akademije Zapadnog univerziteta.

-Sa „Guslama“ smo potpisali protokol o saradnji i već četiri godine smo deo ovog festivala. Čast nam je što smo deo značajnog kulturnog događaja koji spaja čitav region i deo Evrope.  I ove, kao i prethodnih godina, pripremili smo bogat program koji je uvek drugačiji. Odlučili smo se za tradicionalne pesme iz Banata i Transilvanije – rekao je profesor Lučano Emil Roška, predsednika pomenutog  udruženja.

Orkestar „Moreška Nova“ stigao je iz Gravine iz Italije.

-Drugi put smo deo FENOK-a i presrećan sam što smo ponovo ovde. Zajedno sa orkestrom predstavili smo mediteransku muziku i tradicionalnu muziku sa juga Italije. Festival ima odličnu reputaciju u Evropi i o njemu se puno priča – saznali smo od Pjetra Lajka, vođe orkestra.

Sve što „Gusle“ rade su kultura i negovanje kulturne tradicije, istakao je direktor ADZNM „Gusle“ Zoran Petrović.

 

-Nezamenljiv je doživljaj slušati uživo vrhunske umetnike koji dolaze  iz čitavog regiona i to rade iz ljubavi i zbog toga što poštuju ono što radimo. Odjeci našeg rada izazivaju odlične reakcije u regionu i u stručnim krugovima. Isto tako naš etno kamp postao je model koji mnogi naši susedi kopiraju. Naredni korak je umrežavanje i postizanje realnih rezultata – dodao je Petrović.

FENOK traje do nedelje kada će se pored pomenutih gostiju predstaviti i instrumentalisti, orkestri i solisti iz Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore.

A.Đ.

Don`t copy text!