Сећање на страдале родољубе – 83 године од Крвавог јануара

Анђелија Ранков имала је само девет година када су Жарка Трећакова, тог Крвавог јануара у дворишту Курије стрељали фашисти и када је њена породица са двојицом браће и мајком остала без оца.

– Преко ноћи су их довезли из Зрењанина и ујутру су их извели овде у двориште. Он је давао новчаник са сликама деце и новцем мом ујаку који је био ту, али ујак није смео да приђе. Немци су му рекли да се окрене, није хтео. Пуцали су му у груди и главу. Имао је 46 година – прича Анђелија.

Са несмањеним болом, тешка корака данас је на спомен-плочу положила венац свом оцу, једном од 39 стрељаних те ратне 1942. године у знак одмазде због убиства тројице припадника немачке пољске полиције на путу Кикинда-Башаид, августа 1941.

Деветорица родољуба из Драгутинова и Беодре погубљена су 3. јануара – шесторица су били партизани, док су тројица страдала јер су били оптужени као помагачи. Још 30 антифашиста убијено је, на истом месту, 9. јануара – 21 Кикинђанин и деветоро Мокринчана, међу којима и четири жене. Немачка војска оптужила их је да су били чланови Савеза комунистичке омладине Југославије и Комунистичке партије Југославије, да су били партизански курири, да су скривали илегалце и преносили оружје.

Полагањем венаца и парастосом, данас су обележене 83 године од ових трагичних догађаја. Поред потомака погинулих, венце су положили представници Града, борачких организација, Министарства одбране и Полиције.

Сваке године од заборава чувамо борце за слободу и невино страдале, рекао је градоначелник Младен Богдан.

– Сећајући се погинулих, одајемо им поштовање за оно што су нам оставили, да чувамо и унапређујемо – навео је Богдан. – Историја нас учи да морамо да будемо јединствени, да се заједнички боримо за нашу Кикинду, да будемо на правој страни историје, на српској страни, на страни православља, јер само тако можемо да се одбранимо од великих изазова и опасности које су пред нама.

Свештеник Мирослав Бубало истакао је да носимо велики дуг од страдалих и сећамо их се у молитвама јер су за свој народ и државу дали оно највредније.

Одавање помена погинулима дужност је и част која се преноси наредним генерацијама, речено је на скупу.

С. В. О.

(ВИДЕО) У храму Светог Николе: Николи златник, Андреи и Мићи сребрењак

Велики број верника окупио се у цркви Светог Николе на Божићној литургији. Након причешћа освештана...

(ВИДЕО) У порти цркве Светог Николе освећен и упаљен бадњак: Кум бадњака Илија Рађеновић

У порти православне цркве Светог Николе у присуству суграђана и свештеника бадњак је освећен и...

(ВИДЕО) Бадњак у Градску кућу унели градоначелник Богдан и куглашице Кике

Куглашице Кике и градоначелник Младен Богдан са сарадницима унели су бадњак у Градску кућу. Како...

Don`t copy text!