Polarna svetlost, poznata kao „aurora borealis“, u noći između nedelje i ponedeljka, 5. i 6. novembra, u crveno je obojila nebo. Izuzetno redak fenomen video se i iz Banatskog Velikog Sela, a ovekovečila ga je Dejana Uzelac. Polarna svetlost videla se iz pravca Rumunije odnosno na granici između Huberta i Soltura.
„Aurora borealis“ je pojava karakteristična uglavnom na severnim geografskim širinama, ali je ovoga puta polarnu svetlost bilo moguće posmatrati u drugim delovima sveta. Ime „severna zora“ je nastalo od utiska koji se stiče pri pojavi aurore, posebno gledano iz Evrope, na severnom horizontu se ukazuje crvenkasta svetlost kao, na istoku, u zoru, pred izlazak sunca.
Polarna svetlost nastaje u sudaru elektrona sa Sunca i atoma u Zemljinoj atmosferi.
„Sunce, kao izvor života, emituje uobičajeno ogromnu energiju. Povremeno, međutim, dolazi do izuzetnih energetskih erupcija na Suncu, kada se dešava neuobičajeno velika emisija elektromagnetnog zračenja, pa i elektrona. Oni se sudaraju sa atomima atmosferskih gasova iznad Zemlje na oko 100 i više kilometara što dovodi do promene energetskih nivoa elektrona atmosferskih elemenata, najčešće kiseonika, što se manifestuje svetlošću različitih boja“, pojašnjavaju ovaj fenomen meteorolozi.
Polarna svetlost u Srbiji je poslednji put viđena 2003. godine. a prethodno 2000, 1991, i 1958. godine.
„Ovo je lep i opominjući prizor koji nas podseća na to koliko je velika energija u svemiru, a koliko smo mi mali. Crvena boja je vidljiva kada su oluje sa Sunca veoma jake pošto nastaje u višim slojevima atmosfere „, saglasni su meteorolozi.
Polarna svetlost obasjala je zemlje u regionu, ali i delove Sibira, Urala, južne Rusije i Ukrajine.