Поводом појаве заразне болести слинавка и шап у Мађарској у Кикинди је одржан састанак Регионалног кризног центра за спречавање појаве, праћење кретања и контроле нарочито опасних заразних болести, за епизоотиолошко подручје Зрењанин. Бобан Ђурић, начелник одељења за здравље животиња Управе за ветерину обраћајући се присутним сточарима, ветеринарима, али и представницима надлежних републичких, покрајинских и локалних служби, истакао важност превентивних мера ради заштите од поменутих болести.
-Слинавка и шап је озбиљна болест папкара од које првенствено оболевају говеда, као и овце, козе и свиње. У Србији, до сада, није регистрован ниједан случај поменуте заразне болести, али како у Мађарској има шест жаришта, морамо се заштити од уноса вируса – рекао је Ђурић.
Најважније од свега су био сигурносне превентивне мере. Сточари морају да поведу рачуна о кретању животиња, да на фармама поставе дезо баријере које би спречиле унос.
-Болест се може пренети директно или индиректно, а штете су огромне. Симптоми су поремећај општег здравственог стања, појава раница и мехурића на језику, папцима, вимену, смањена млечност, повећано лучење пљувачке. Морталитет није велик, али је потентност вируса изузетна. Прилично је отпоран и може да се шири преко заражених предмета, контаминираних возила, хране, воде и људи који су били у контакту са инфицираним животињама. Штета је огромна, јер се забрањује промет животиња, а у домаћинству где се појаве слинавка и шап стока се мора нешкодљиво уклонити – појаснио је Бобан Ђурић.
Састанку је присуствовао и Младен Богдан, градоначелник који је прецизирао да је битно да се локална самоуправа на време припреми за ситуацију када постоји озбиљна претња заразне болести.
-Предузеће се све неопходне мере како би предупредили слинавку и шап. Локална самоуправа је озбиљно схватила потенцијалну опасност због близине границе са Мађарском и на време ће се реаговати да би заштитили наше сточари. Сви заједно, ту смо да помогнемо. Сточари на територији града у нама имају одговорног партнера и сам скуп показује колико водимо рачуна о њима. Као пољопривредни крај имамо доста фармера и желимо да спречимо појаву заразне болести – навео је градоначелник Богдан.
Управа за ветерину поставила је дезо баријере на улазу у земљу, на граничном прелазу Хоргош, формиран је оперативни штаб на нивоу државе, а формирају се и регионални центри за слинавку и шап. На предлог Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде успостављена је СОС линију у оквиру Управе за ветерину. Путем броја телефона 011/311-7100 грађани могу да се информишу о самој болести слинавка и шап, мерама превенције и поступању у случају сумње на заразу, а све у циљу правовремене реакције и спречавања настанка и ширења болести.
А.Ђ.