Polaznica Vojne gimnazije u svom Mokrinu predstavila drugu knjigu o holokaustu

Prvu knjigu Neda Ibrajter imala je sa samo trinaest godina. Potrebu da je napiše dobila je posle posete izložbi o holokaustu koju je organizovao nastavnik istorije. Uznemirena prizorima stradanja, napisala je sastav „Sunce“ koji se razvio u potresnu priču iz vizure dečaka Davida, o svetu kakav on vidi, pa sastav postaje poslednje poglavlje, i knjiga dobija naziv po njemu. Objavljena je kao jedna od tri najbolje na konkursu Grada i Banatskog kulturnog centra za prvu knjigu mladih autora.

U međuvremenu, Neda, podjednako uspešna i u prirodnim i u društvenim naukama, kao đak generacije Osnovne škole „Vasa Stajić“ u Mokrinu, upisuje Vojnu gimnaziju u Beogradu. Večeras je, u svom Mokrinu, u Galeriji Doma kulture,  predstavila drugi deo priče o Davidu, knjigu „925“.

– Na kraju prve knjige nisam konkretno napisala da li je dečak preživeo ili ne. Ja sam znala odgovor, ali ne i čitaoci koji su me stalno to pitali. Zato sam rešila da napišem drugi deo o njegovom daljem životu. Naziv je „925“ jer je to Davidov broj koji je nosio oko ruke, takođe je oznaka za srebro koje predstavlja čistotu i svetlost – kaže Neda.

Kaže da joj je, četiri godine kasnije, bilo teže da piše nastavak jer je morala stilski da se prilagodi svom pisanju prve knjige koje je, kaže, tada bilo manje zrelo.

Izdavač je ponovo Banatski kulturni centar, a finansijsku podršku pružila je Duška Pavlov, Mokrinčanka koja živi u Nemačkoj. Prva prezentacija održana je u Nedinom  rodnom mestu u kojem dobija i najveću podršku. Osećala sam zahvalnost i potrebu da je prvo predstavim upravo Mokrinčanima, rekla je.

Promociji su prisustvovali i Nedini drugovi iz Gimnazije, njen razredni starešina, profesorka srpskog jezika i književnosti, Željana Andrijević Andrić, njena učiteljica, Mariana Rakin, kapetan prve klase Dušan Stanić, načelnik 49. klase Vojne gimnazije, Darinka Maljugić, knjižničar u mokrinskoj biblioteci, Dunja Brkin Trifunović, urednica programa u kikindskoj biblioteci, i Željko Stojanović, profesor muzičke kulture koji je, na stihove iz Nedine knjige, komponovao muziku. Pesme su izveli članovi hora OŠ „Vasa Stajić“.

– Neda je dete Biblioteke, više puta je osvajala prva mesta na konkursu za Dan biblioteke. Njena sam podrška od malih nogu – rekla je Darinka Maljugić, domaćin i moderator večeri.

Mnogo pohvalnih reči čulo se o Nedi, mokrinskom detetu koje sada služi na ponos i čast svoje beogradske gimnazije u kojoj, takođe, postiže izvanredne rezultate.

Galerija Doma kulture bila je mala da primi sve koji su hteli da pozdrave i podrže svoju Nedu. A ona priznaje da se, iako planira da upiše elektronsko inženjerstvo i ostane u vojsci, i iako joj se život sada odvija po sasvim drukčijem ritmu i organizaciji, uvek s radošću vraća svojim Mokrinčanima koji prepoznaju, neguju i vole svoje talente.

S. V. O.

Don`t copy text!