Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, уз подршку Европске уније, започело је јесењу кампању оралне вакцинације лисица и других дивљих месоједа против беснила.
Вакцинација се спроводи избацивањем вакцина у виду оралних мамаца из авиона на подручју целе земље, осим у насељеним местима, на воденим површинама и великим саобраћајницама, према усвојеном плану вакцинације, и у зависности од временских услова, наводи се у саопштењу из Министарства.
– Ово је редовна вакцинација и њом се штите и лисице и шакали против беснила. Најављена нам је и очекујемо да ће почети и код нас – каже Веселин Веселинов, председник Ловачког удружења Иђоша и Сајана „Стара бара“. – Мамци се бацају по каналима и неприступачним теренима, то је прерађено месо са вакцином, месоједи га конзумирају и то може да се види по флуоресцентној боји која им остаје на зубима. Вакцине и сами мамци безопасни су за људе и за остале животиње, али нису им ни доступни.
Он наводи да беснила нема, последњи пут је на нашем подручју забележено пре 20 година.
– Још увек има много шакала и они истискују лисицу. Лове у чопорима, ноћу, и највише нападају младунце срна. Праве велику штету у ловиштима, популација срнеће дивљачи је у великом опадању због њих. Људи се плаше и не нападају их – тврди Веселинов.
Током спровођења кампање оралне вакцинације планирано је да се дистрибуира 18 мамаца по квадратном километру. Ради што боље информисаности јавности о вакцинацији и начину понашања становништва уколико дође у контакт са мамцем/вакцином, обезбеђен је бесплатан инфо телефон 0800-222-232, преко ког могу да се добију информације о вакцини и о програму вакцинације, додаје се у саопштењу из надлежног министарства.
С. В. О.