Otvoren Internacionalni simpozijum u terakoti: Umetnici inspiraciju za skulpture pronašli u Kikindi

Internacionalni simpozijum skulptura u terakoti „Tera 2024“, 43. po redu, otvoren je večeras. Ispred Galerije „Tera“  izloženi su radovi nastali na prošlogodišnjem sazivu čiji su autori Ledija Kostandini iz Albanije, Nikola Nenadić iz Hrvatske, Horhe Beda Mursiljo Hulijani iz Španije i Čedomir Vasić, Saša Pančić i Miroljub Stamenković iz Srbije.

-Čitav jul je u znaku „Tere“ i umetnosti. Jedinstveni smo po sistemu i načinu izgradnje velike skulpture, tako da iskustvo u radu sa glinom nije najneophodnije da bi neko bio učesnik . Otvaranjem simpozijuma javnosti prvi put predstavljamo dela nastala prošle godine, a i ove će u Kikindi stvarati poznati i priznati svetski umetnici. Očekivanja koja imamo od naših učesnika uvek su ispunjena jer za sobom ostave monumentalna dela. Svaka izložba skulptura nastalih na simpozijumu  izaziva pažnju domaće javnosti i sugrađani se uvek raspituju o tome ko ih je naslikao i šta predstavljaju. Stoga se trudimo da imamo što više interaktivnih događaja koji uključuju građanstvo – istakao je Aleksandar Lipovan, direktor CLPU „Tera“.

Godišnjoj izložbi skulptura prisustvovali su učesnici ovogodišnjeg, 43. Simpozijuma:  srpsko-kanadske umetnice Vesna Perunović i Božica Rađenović, Anamarija Šerban iz Rumunije, Stiven Mas iz Velike Britanije, dok su predstavnici naše zemlje  Milorad Stajčić i Srđan Arsić.

-Britanac sam koji živi u Parizu. Prvi put sam u Kikindi, ovde sam pet dana i sve je fantastično. Ovo je san koji je postao javnost. Samo ću da stvaram ne misleći na hranu ili bila šta drugo. Šetajući gradom dobio sam razne ideje koju ću pokušati da realizujem. Nikada nisam radio monumentalne skulpture od gline. Vaša glina je specifična i ne ponaša se kao i druge tako da ću puno naučiti – kazao je Stiven Mas.

Božica Rađenović, Beograđanka, proteklih trideset godina živi u Kanadi u Otavi.

-Za svakog umetnika velika je čast da učestvuje na simpozijumu „Tera“. Uslovi za rad su na svetskom nivou i veoma mi je drago što sam njegov deo. Imam puno ideja i neću stići sve da ih realizujem. U glini sam radila još kao studentkinja, kada sam i čula za „Teru“. Povratak materijalu je kao povratak maternjem jeziku i radujem se zbog toga. Oduvek sam želela da dođem i sada se to i ostvaruje – saznali smo od Božice Rađenović.

Pomoćnik pokrajinskog sekretara za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama mr Dragan Traparić obraćajući se prisutnima istakao je da Kikinda treba da ponese titulu prestonice kulture 2027. godine.

-Simpozijum je već četiri decenije internacionalni što je za veliku pohvalu, ne samo za grad , nego i za čitavu zemlju. Kultura nema granice i to  se potvrđuje u Kikindi. Vaš grad ima ogromno bogatstvo, 1.200 skulptura savremene umetnosti koje ne postoje nigde na svetu. Od 2017. godine Pokrajina je saziv podržala sa šest miliona dinara, a sredstva izdvajaju i lokalna samouprava i Republika – naveo je mr Traparić.

Na otvaranju je govorio i gradonačelnik Nikola Lukač koji je događaju  prisustvovao sa svojim saradnicima.

-Zahvaljujući Internacionalnom simpozijumu Kikinda je ponovo na svetskoj mapi kulture i umetnosti. Ubeđen sam da će umetnici crpeti inspiraciju iz našeg grada i da će uživati stvarajući. Ubeđen sam da će nam saziv koji traje duže od četiri decenije, umnogome pomoći  da uz ostale kulturne sadržaje budemo najbolji u kandidaturi za nacionalnu prestonicu kulturu 2027. – istakao je gradonačelnik Lukač.

Tokom proteklih više od 40 godina na Internacionalnom simpozijumu nastalo je preko 1.200 autorskih dela, od kojih je najveći deo, izložen u Muzeju „Tera“.

A.Đ.

TVOJ BRZI INFO: Novo na Kikindskom portalu (Video)

Pogledajte pregled nedeljnih dešavanja u Kikindi- TVOJ BRZI INFO sa Aleksandrom Stankić. Pratite nas na...

(VIDEO) Bačkogradištani pobednici „3h3 fudbal finala Srbije”

Sastav iz Bačkog Gradišta pobednik je „3x3 fudbal finala Srbije” koje je danas održano u...

Don`t copy text!