U Kikindi je danas predstavljena mogućnost da se, proizvodnjom električne energije pomoću solarnih panela za sopstvene potrebe, ostvari i prodaja dobijenog viška. U Gradskoj kući obuku je organizovao zrenjaninski Regionalni centar za društveno-ekonomski razvoj „Banat“.
Projekat pod nazivom „Promocija korišćenja solarne energije kroz pristup kupac-proizvođač“ finansira Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ). Obuci je prisustvovao i član Gradskog veća zadužen za privredu i investicije, Saša Tanackov.
“Energetska zavisnost veoma je nestabilan faktor u privredi, ekonomiji i društvu uopšte. Zato je prelazak sa klasičnih vidova korišćenja energije ka zelenoj energiji cilj prema kome će naše društvo morati da se kreće. u narednom periodu. U našoj sredini već se, u značajnoj meri, sprovode ovakvi projekti – u Sajanu postoji solarni park, a u toku je projektovanje vetroparka u Bašaidu. Imamo i privredna društva u kojima već rade mini solarni parkovi za njihove potrebe, a neke ustanove, poput Opšte bolnice i Sportskog centra ‘Jezero’, takođe koriste solarnu energiju“, rekao je Tanackov.
Korišćenje i prodaja solarne energije, osim lokalnim samoupravama, predstavlja se i obrazovnim institucijama, nevladinim organizacijama i građanima. Predavač, prof. dr Filip Kulić sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, istakao je da izvore električne energije treba razvijati ravnomerno.
“Važno je da ne dođemo u stiuaciju da se stihijski razviju neki izvori, kao što je sad jako popularno ulagati u solarne panele. U tom slučaju, može da se desi da imamo suviše energije koju ne možemo da apsorbujemo u sistem. Iz tog razloga mora da se radi planski, da se odrede tačne količine koje mogu da budu prihvaćene“, objasnio je profesor Kulić.
Vrednost projekta predstavljanja obnovljivih izvora energije je 1,5 milion evra. Sporazum o njegovom sprovođenju, sa nemačkom organizacijom potpisala je ministarka rudarstva i energetike, Zorana Mihajlović. Ona je napomenula da njeno ministarstvo, u tom smislu, svim građanima koji žele da postanu kupci-proizvođači, omogućava da dobiju subvencije od 50 odsto za postavljanje solarnih panela
Građani koji odluče da postanu kupci-proizvođači, prestaju da zavise od tržišta električne energije, ostvaruju uštedu i prihod, i doprinose zaštiti životne sredine, izjavio je Til Bajmajer, vođa ovog projekta Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju.
Kako bi se omogućio razvoj proizvodnje solarne energije kroz pristup kupac-proizvođač i u našoj zemlji, osim za energetske menadžere, biće organizovane obuke i za instalatere solarnih fiotonaponskih sistema i učenike srednjih škola i studente.
Koncept proizvodnje električne energije uz ustupanje – prodaju proizvedenog viška, sve je prisutniji u svetu. Broj takozvanih prozjumera (eng. prosumer – potrošač i proizvođač el. en.), samo u Nemačkoj je, od februara 2019. do januara 2020. godine, porastao za gotovo sto hiljada.