У Дрездену, на истоку Немачке, одржан је хуманитарни турнир у пикаду на који су стигли такмичари из свих бивших југословенских република, сада на раду широм Немачке. Турнир је, десети пут, организовала међународна Хуманитарна организација „28. јун“ која делује при економском и социјалном савету Уједињених нација, и уз подршку новооснованог Српског културног центра у Дрездену.
Иако су празници близу и многи су се већ упутили ка својим домовима у Босни, Хрватској, Македонији, Србији, чак 50 такмичара у Дрезден је стигло како би помогли да се обезбеди довољно новца за куповину пакетића за све ђаке и то у Основној школи „Глигорије Попов“ у Руском Селу коју је похађала Драгана Старчевић Иванић, новинарка, некада запослена у Радио Кикинди, која сада са породицом живи у Дрездену.
– Турнир се одржава сваке године, за социјално угрожене породице, за децу или за пакетиће. Када су ме из Организације „28. јун“ питали да ли хоћу да учествујем у припреми, пристала сам, али под условом да то буде за моје село. Много сам срећна и поносна јер сакупљамо новац за 160 пакетића, за све основце у мом родном месту. И сваки пут када се укаже прилика учествоваћу у пројектима који могу да помогну мом селу, јер, колико год да смо далеко и живимо у лепој и стабилној држави, моје срце је увек у мом завичају. Тамо сам одрасла и провела најлепше године свог живота, у ту школу сам ишла и сада имам прилику да урадим нешто за ђаке који је данас похађају – прича Драгана и додаје да ће пакетићи у школу у Руском Селу стићи 20. децембра.
– Веома смо поносни јер је ово већ десети турнир и организован је у граду у којем нас нема пуно. И ове године ангажовали смо се ради обезбеђивања божићних пакетића, сада за мешовиту школу у Руском Селу. Наставићемо сарадњу са Српским културним центром у Дрездену и у будућим активностима – рекао је Момчило Иванчевић, представник Хуманитарне организације „28. јун“ у Немачкој, институције чији је задатак повезивање људи широм света у хуманитарним, социјалним и филантропским пројектима.
Српски културни центар у Дрездену почео је да ради фебруара ове године и већ има двадесетак чланова и много планова.
– Много људи је дошло да се дружи, забави, и, пре свега, да помогне – каже Валентина Калин која је, са супругом Мирославом, оснивач Центра. – Ускоро ћемо одржати радионицу за децу, правићемо новогодишње украсе, и већ се много њих пријавило да учествује. Имамо пуно идеја, воље и жеље, само су нам још потребни време и новац. Важно је да се ширимо, да нас има што више.
Иначе, од ове године, први пут у источној Немачкој постоји допунска настава за децу на српском језику. Српска школа у Дрездену отворена је уз подршку Министарства просвете Србије и Амбасаде Србије у Немачкој.
Победник синоћ одржаног хуманитарног турнира, Милорад Јовановић из Лесковца, у Дрезден је допутовао само због ове хуманитарне акције.
– Стигао из Минхена, сви се увек одазивамо оваквим активностима. Драго ми је што сам победио, иако сам раније тренирао фудбал. Срећан сам што могу да помогнем – каже Милорад.
Српски културни центар основан је са мисијом да се очувају наша култура и традиција, каже Драгана Старчевић Иванић која је у Центру преузела медијску подршку.
– Овде има доста људи са Балкана и сви сарађујемо, заједно радимо на различитим пројектима – каже Драгана и истиче да, упркос томе што сада ради друге послове, успева и даље да се бави својом струком.
– Новинарство је моја велика љубав. Овде могу да бирам да се бавим искључиво лепим темама које мотивишу људе – закључује Драгана која, притом, стиже и да се посебно ангажује у хуманитарним акцијама, одлучна да помогне и обрадује своје и све људе у домовини.
С. В. О.