Конкурс за енергетску ефикаснот на који су суграђани могли да конкуришу за једну од девет мера, а које субвенционишу локална самоуправа и Министарство рударства и енергетике, затворен је. За свега пет дана заинтересовани су поднели захтев и конкурисали за бесповратна средства. Како је истакао Никола Југин, енергетски менаџер на основу прелеминарних резултата пристигло је 180 пријава којим је утрошен буџет од 20 милиона динара.
-Прегледамо пристиглу документацију и започели смо обилазак домаћинстава. На основу затеченог стања доносимо решења о свакој појединачној пријави. Пошто обиђемо све који су конкурисали биће потписани уговори са суграђанима који испуњавају услове – сазнајемо од Југина.
Уколико се обиласком утврди да стварно стање није онакво какво је наведено у конкурсној документацији та домаћинства неће моћи да добију субвенцију. Самим тим постоји шанса за још један круг доделе средстава.
-Обишли смо 90 домаћинстава и наш план је да у првим данима новембра завршимо са овим послом. Тако да је извесно да ће се уговори потписивати између 5. и 10. новембра. Сваког дана зовемо суграђане да се са њима договоримо о термину обиласка. Радимо и пре подне и после подне, а свако јутро позивамо суграђане да се договоримо са њима – напоменуо је наш саговорник.
У највећем проценту суграђани су реално приказали стварно стање, али има и ситуација где се документација и оно што се затекне на терену не слаже. У неколико случајева објекат за који је конкурисано није легализован, што је био један од услова.
-Највише суграђана и ове године определило се за замену спољне столарије и уградњу и набавку котла на гас и цевне мреже односно радијатора и пратеће опреме за централно грејање – напоменуо је Никола Југин.
За појединачне мере субвенција је 50 одсто укупних средстава, а новина су пакети мера. Свега један захтев односи се на пакет мера, док су сви остали конкурисали за појединачне мере. За замену столарије за куће највиша субвенција је 160.000, а за станове 120.000 динара, док је за котолове на гас 90.000 динара.