Na 83. godišnjicu, odata počast poginulim partizanima i meštanima na Simićevom salašu

Na mestu pogibije Kikindskog partizanskog odreda i ove godine je na Simićevom salašu odata počast mladim ljudima koji su se oružanom borbom na današnji dan suprotstavili jedinicama okupatora od 350 vojnika. Živote su izgubili i radnici na salašu čiji vlasnik je pružio utočište partizanima. Vence su položili potomci poginulih, predsednik Skupštine grada Mladen Bogdan, član Gradskog veća za socijalnu politiku, demografiju, osetljive grupe i ljudska prava Željko Radu, članovi SUBNOR-a i veterani posebnih jedinica policije.

– Obeležavamo herojsku pogibiju naših sugrađana koji su se, bez straha, borili protiv tada najvećeg zla čovečanstva i nisu marili za svoje živote iako su bili mladi i obrazovani ljudi, neki su bili studenti i bili su slobodarski nastrojeni kao i svi Srbi koji to imaju iskonski u sebi. Kikinda im je počast odala ne samo ovim spomenikom, već i ulicama koje nose njihova imena. Važno je i da pričamo o njima i o njihovim životima, da ne bi izbledelo sećanje na njih i uvek ćemo se truditi da očuvamo mir. Hvala udruženjima koja se trude da se ovakva herojska dela ne zaborave, kao i potomcima poginulih što mladima prenose sećanje na ove velikane – rekao je Bogdan.

U neravnopravnoj borbi na Simićevom salašu poginuli su: komandant Odreda, pravnik Uglješa Terzin (32), i politički komesar, narodni heroj, Radovan Rada Trnić (19), student teologije, zatim učenici Sava Lipovanov (21), braća Paja (23) i Nika (18) Bogaroški, student Miloš Ostojin (28), radnici Nićifor Nica Brandić (22) i Mirko Tešić (40), zemljoradnici Kosta Kljajin (44) i Borivoj Subotički (25) i livac Milan Sivčev (26). Nemci su izgubili četiri vojnika.

U akciji odmazde okupatora koja je usledila, streljani su zemljoradnici Laza Simić (25), sin vlasnika salaša, Milorad Milko Jovanović (22), Triva Stojkov (57), Kosta Vasiljev (31), Stojanka Doroslovac (30) i Bojka Dacin (33), domaćice.

Predsednik Gradskog odbora Saveza udruženja borca narodnooslobodilačkih ratova, Savo Orelj, istakao je da su članovi ove organizacije, kod spomenika kod Livnice na mestu na kojem se nekada nalazio Jakonićev salaš, 28. jula obeležili osnivanje Kikindskog partizanskog odreda koji je brojao 27 boraca.

– Da je Kikinda i grad hrabrih ljudi dokazali su ovi heroji koji su se okupili u želji da osvoje slobodu i na nama je da se to ne zaboravi – rekao je Željko Radu.

U programu su učestvovali i Jelena Stepanov, učenica Gimnazije, koja je pročitala svoj rad o Kikindskom partizanskom odredu i sa kojim je osvojila treće mesto na takmičenju iz istorije u Pančevu, kao i članovi Odreda izviđača „Proka S. Plavi“, sa fotografijama boraca.

Za sve poginule, ove godine drugi put, sveštenici kikindske Srpske pravoslavne crkvene opštine služili su parastos.

S. V. O.

Don`t copy text!