Сада већ стални гост манифестације „Дани лудаје“ је мастер шеф карвинга, (резбарења лудаје) Павел Хрћан из Кисача. Каже да му је Кикинда драга и да радо долази по позиву организатора.
– Самоук сам, 14 година се бавим карвингом, такмичио сам се у Србији, Македонији и у Чешкој, где сам и добио титулу. Ово је, оригинално, тајландска техника, а ја радим јапанску технику. Имао сам 15 ученика из Србије и Аустрије и обучавао сам куваре у средњим школама како да израђују декорације за тањире и храну.
Хрћан, који у уметничка дела претвара сво воће и поврће осим вишње, како нам је рекао, ове године је на „Дане лудаје“ стигао са својим напредним учеником, Миланом Минићем из Футога, са којим путује по свету.
– Павел ми је пријатељ дуго. Прошле године сам пожелео да пробам и ја да радим, да уживам у томе. Најважнији су љубав и мирна рука. На фестивалима карвинга мора бити опуштена и мирна атмосфера, а овде, у Кикинди, је управо тако.
Рок трајања уметничког дела је, нажалост, само неколико дана, у фрижидеру. Мада, Павел каже да може да се сачува и дуже мешавином воде и „винобрана“. Зато нам фотографије остају вечно, кажу.
Павел Хрћан има и своју монографију са мноштвом фото-записа уметничких резбарија које воће претварају у јапанске цветове. И овога пута, на тргу, изазивају велико интересовање Кикинђана и гостију који прилазе да виде вештину карвинга и да се фотографишу са уметницима мирне руке и ведрог духа који лепоту виде и стварају.
С. В. О.