Sektor za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova apelovao je na građane da se, tokom nevremena, pridržavaju mera, bilo da se nalaze na otvorenom ili zatvorenom prostoru.
„Ako se građani nalaze u zatvorenom prostoru za vreme oluje, potrebno je da obezbede sve objekte koji mogu da odlete usled jakog vetra ili obilne kiše i izazovu materijalnu štetu ili povrede građane. Takođe, potrebno je obezbediti i prozore i spoljna vrata i zatvoriti sva unutrašnja vrata, kao i izbegavati kontakt sa kuhinjskim i kupatilskim slavinama, radijatorima i drugim metalnim predmetima, budući da su dobri provodnici“, ističe se u saopštenju.
Ukoliko se građani tokom nevremena nađu na otvorenom, potrebno je da se sklone od bilo kakvih visokih struktura (jarbola, stubova, tornjeva) i da imaju u vidu da je sigurno rastojanje od tih struktura jednako njihovoj visini, navodi se u saopštenju.
Takođe, važno je izbegavati visoke konstrukcije, visoko drveće, ograde, telefonske kablove i električne vodove. Potrebno je pronaći zaklon u zgradi ili u automobilu, a ako to nije moguće, sesti na zemlu i izbegavati stajanje u blizini zgrada ili automobila u koje se ne može ući kao u zaklon.
Građani, ukoliko se nađu u šumi, zaštitu treba da potraže ispod grana niskog drveća, a nikako ispod visokog drveća na otvorenom prostoru. Potrebno je ući u šumu i izbegavati granicu između šume i otvorenog prostora, otvorena polja, vrhove brda i planina, obale, jarkove ili druga vlažna mesta. Ne treba prelaziti preko vode, niti plivati.
„Ne preporučuje se držanje kišobrana niti drugih metalnih provodnih predmeta u rukama (štapova za golf, štapova za pecanje i slično) i treba izbegavati blizinu metalnih objekata, bicikala, opreme za kampovanje i slično. Ne treba stajati uspravno, već čučati ili se makar sagnuti, ne dodirujući zemlju rukama, a ako ste u grupi, držati rastojanje od pet metara između sebe“, piše u upozorenju.
Ukoliko se nađu u automobilu za vreme jake oluje, potrebno je da zaustave automobil pored puta, dalje od elektrovodova i drveća koje može pasti na automobil. Treba ostati u automobilu i upaliti poziciona svetla dok ne prođe oluja, zatvoriti prozore i ne dodirivati metalne predmete u unutrašnjosti automobila, kao i izbegavati poplavljene puteve.
„Posebno napominjemo da, po završetku olujnog nevremena, građani, ukoliko primete kvarove na elektrosnabdevanju, kao što su prekinuti kablovi i slično, odmah kontaktiraju nadležne službe radi otklanjanja posledica olujnog nevremena. Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova pružaju svu potrebnu pomoć građanima u otklanjanju posledica nevremena“, ističe se u saopštenju.