Представници Већа Савеза самосталног синдиката за Кикинду, Нови Кнежевац, Чоку и Нову Црњу заједно са руководством компаније „Тиса Аутомотив“ неколико месеци уназад преговарали су о повећању зарада. Са генералним директором Акошем Барном постигнут је договор о повећању зараду, истакао је Илија Дрљић, председник синдиката.
-Од 1. октобра зараде су увећане за 18,2 одсто односно за 7.832 динара у нето износу. Сваки радник добиће поменуто повећање на основну зараду што ће се пренети на бонусе и друга давања. Већ у фебруару следеће године поново ћемо разговарати о још једном повећању. Ова фирма има и допунско пензионо осигурање за све своје запослене које се редовно уплаћује и увек је спремна на социјални дијалог. Колективни уговор није само на папиру него се поштује – каже Дрљић.
Радни сат са 230 увећан је на 272 динара, тако да ће најнижа зарада бити око 61.000 динара. Уколико има једна или две радне суботе може да се заради и до 80.000 динара. У компанији „Тиса Аутомотив“ запослено је 2.500 радника у Кикинди, Сенти и Бечеју, од којих је више од 1.100 у нашем граду.
-Коректне односе имамо и са компанијама Ливница „Цимос“ и „Ле Белиер“, али има и фирми са којима до сада нисмо успели да постигнемо договор. На путу смо да у „Калцедонији“ утврдимо репрезентативност заједно са колегама из Суботице након чега ћемо започети преговоре око колективног уговора и очекујем да ће на пролеће 2024. године они бити завршени, у корист запослених – напоменуо је наш саговорник и прецизирао да је добро што у Кикинди постоји тржиште рада и што добар део фирми тражи раднике.
Дрљић је прецизирао да је задовољан јер се поштују потписани колективни уговори у јавном сектору где је оснивач Град.
-Упутство за израду буџета које је упутило Министарство финансија забранило је исплате било каквих социјалних давања и бонуса, те је важно да видимо како ћемо да превазиђемо насталу ситуацију. У јуну је запосленима у јавном сектоу исплаћено 15.000 динара, половина суме договорене за ову годину. Упутство поменутог Министарства довео нас је у непријатну ситуацију и на нама је да је заједнички превазиђемо – напоменуо је Дрљић.
Примењивање платних разреда одлажу се из године у годину и синдикат ће инсистирати да се то промени. Коефецијенти по којима се обрачунавају зараде су застарели тако да се изгубио распон плата и на томе ради врх синдиката. Најмања плата треба да буде минимална зарада, тако да се долази у ситуацију да се делу радника она доплаћује како би била минималац.