Иницијатива за повратак обавезног војног рока – шта кажу грађани

Једна од актуелних тема од почетка године је предлог министра одбране Милоша Вучевића о поновном увођењу обавезног војног рока. Јавности и председнику Александру Вучићу министар је образложио да би војни рок трајао сто или 120 дана.

Иницијатива је изазвала полемике у јавности, а ми смо данас о томе разговарали и са нашим суграђанима.

– Било би то исправно и потребно младима, како би научили да треба да се жртвују за своју државу. Сматрам да би се тиме и ојачало заједништво, што нам је неопходно. Требало је ово урадити и раније и војни рок би, по мом мишљењу, поново требало да траје годину дана – каже Далибор Иличин, оштрач резног алата из Кикинде.

Деветнаестогодишњи Давид Вујадинов, електротехничар рачунара, има друкчије мишљење.

– Иако многи подржавају овај предлог јер сматрају да доприноси јачању националне безбедности, промовише патриотизам и пружа младима корисне вештине, ја сам међу онима који се противе обавезном војном року – рекао је Давид. – Моје мишљење је да је добровољна војна служба бољи модел јер омогућава појединцима да слободно бирају свој пут.

Група суграђанки којима смо поставили исто питање имала је исти став о обавезном служењу војног рока, а изразила га је Јасмина Новаковић, трговац.

– Треба поново да се уведе обавезни војни рок јер су мушкарци постали као жене, превише су се опустили – каже Јасмина.

О овом предлогу последњих дана изјашњавају се и различите организације. Тако из кикиндског одбора СУБНОР-а стиже „снажна подршка иницијативи  Генералштаба Војске Србије“.

Осврћући се на изјаву генерала Милорада Ступара, у СУБНОР-у подсећају да обнова оружаних снага наше земље непрекидно траје од 2016. године, али и „да садашњи људски потенцијал мора да буде бројнији и још оспособљенији и ефикаснији, а то се може постићи једино увођењем редовног служења војног рока“.

Обавезно служење војног рока у нашој земљи је суспендовано 2011. године.

Председник Србије Александар Вучић је, у мају 2022. године, најавио да ће предложити увођење војног рока у Србији у трајању од 90 дана. О предлогу ће, рекао је председник, одлучивати Народна скупштина и Влада.

Иначе, неке од држава у којима је обавезно служење војног рока су Швајцарска, Норвешка, Шведска, Аустрија, Данска, Литванија, Естонија, Руска федерација и Израел.

Don`t copy text!