Hrast u dvorištu Železničke stanice svedok je i čuvar istorije Grada

Hrast u parku Železničke stanice u Kikindi, od kraja prošle godine zaštićen je kao spomenik prirode. Stablo je impozantno, raskošne je lepote i habitusa, istakla je Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj.

-Samom veličinom i starosti stablo je izuzetne prirodne vrednosti. Staro je od 180 do 200 godina i visoko je 30 metara. Prečnik krošnje je 28 metara i zauzima ukupnu površinu od 615 metara kvadratnih kolika je projekcija krošnje na podlozi. Obim debla je 550 centimetara. Aktom o zaštiti propisan je način zaštite, njegova nega i šta je zabranjeno poput lomljenja stabala, lišća, oštećenja kore, kao i izvođenja zemljanih i građevinskih radova u njegovoj blizini – rekla je Miroslava Narančić.

U blizini hrasta postaviće se tabla sa nazivom vrste, starosti i kategorijom zaštite. Park se održava redovno, kao i sama površina oko stabla koje će redovno pregledati stručnjaci sa Instituta za nizijsko šumarstvo. Zdravstveni pregled pokazaće koje suve grane treba ukloniti i kako ga dalje negovati.

Sekretarijat za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj bavi se i prepoznavanjem i predlaganjem zaštite značajnih vrsta pojedinačnih stabala na teritoriji grada. Naše područje ima puno prirodnih bogatstava.

-U našoj sredini imamo nekoliko zaštićenih područja među kojima su Specijalni rezervat pašnjaci velike droplje, slatine srednjeg Banata i doline Zlatice, park „Blandaš“ i ulica Generala Drapšina koja je medijski poznata po prirodnom tunelu i spada među najlepše ulice sveta. Odnedavno se zaštićenim prirodnim bogatstvima pridružio i hrast lužnjak – napomenula je naša sagovornica.

Krajem 2023. godine Sekretarijat za zaštitu životne sredine od pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode dobio je akt kojim je hrast postao zaštićeno područje lokalnog značaja treće kategorije odnosno spomenik prirode.

-Deceniju pre toga podneli smo inicijativu da se najpre uradi valorizacija stabla, a potom i da se zaštiti. U toku su pripreme za naredni korak, a to je zaštita stabla hrasta u dvorištu Gimnazije „Dušan Vasiljev“ i Ekonomsko-trgovinske škole. Stabla koje želimo da zaštitimo su stara između 150 i 200 godina – dodala je Miroslava Narančić.

Hrast lužnjak je autohtona vrsta stabla, visokih lišćara. Karakterističan je za naše područje, a ujedno simbolizuje dugovečnost, tradiciju i kulturu. U našoj zemlji postoji desetak vrsta hrasta od kojih je najpoznatiji lužnjak, a tu su i kitnjak i cer.

A.Đ.

Dva veka dočekuje i ispraća putnike

Stablo, koje je svedok istorije, promena i rasta Kikinde, od Velikokikindskog distrikta do danas, i dalje živi u dvorištu Železničke stanice koja je nekada bila motor razvoja. Već skoro dva veka ono ispraća i dočekuje putnike namernike, ali i Kikinđane koji vraćaju u rodni grad. Hrast je bio 30 godina star u vreme otvaranja pruge Segedin – Kikinda – Temišvar.

-Hrast treba da bude spomenik prirode koji će ostati budućim generacijama i da se nađe na karti eko turizma našeg grada – zaključila je Miroslava Narančić.

 

(VIDEO) Vatre Lazarice: Običaj podjednako vole i deca i stariji

Ulice u Kikindi i okolnim selima ove večeri obasjavale su vatre Lazarice. Deca su sa...

(VIDEO) Kikinda dočekala proleće uz Sajam cveća: Od muškatli do egzotične „četke za flašu“

Gradski trg danas je procvetao i zamirisao zahvaljujući šarenilu ponuda rasadnika iz Kikinde i okolnih...

(VIDEO) Pri kraju rekonstrukcija svlačionica u KSC „Jezero“: Kako napreduju radovi uverio se i gradonačelnik Bogdan

Kompletna rekonstrukcija svlačionica za dvoranske sportove u Kulturno-sportskom centru „Jezero“ je u samom finišu. U...

Don`t copy text!