„Gusle“ domaćini jedinstvenog stručnog skupa – za oživljavanje nematerijalnog nasleđa

ADZNM „Gusle“ biće, naredne sedmice, domaćini međunarodne Konferencije na temu etnomuzikologije, etnokoreologije i prakse, prve ove vrste u našoj zemlji. Stručni skup biće održan u saradnji sa Asocijacijom za kulturu Banata iz Temišvara koja je, ove godine, za četvrtu konferenciju, za organizatora i domaćina odabrala upravo akademsko društvo iz Kikinde, rečeno je danas na konferenciji za medije u „Guslama“.

– Biće to, po broju prijavljenih radova i stručnjaka, jedan od najozbiljnijih događaja u jugoistočnoj Evropi – rekao je direktor „Gusala“, Zoran Petrović. – Mi imamo stalnu saradnju sa vrhunskim stručnjacima iz regiona kada su u pitanju etnomuzikologija, etnokoreologija, etnologija i antropologija kao uža oblast, kao i sa istoričarima. Nekoliko godina sarađujemo sa strukovnom organizacijom iz Temišvara, Asocijacijom za kulturu Banata u kojoj su vrhunski stručnjaci, i Rumuni i Srbi. Zahvaljujući tome, imamo i zajedničke projekte sa Muzičkom akademijom Zapadnog univerziteta u Temišvaru i te saradnje proizvele su i ovaj događaj, jedinstven u regionu, i veoma značajan kako elementi nematerijalnog kulturnog nasleđa ne bi ostali samo u teoriji, već da, u praksi, imaju svoj dalji život.

Konferencija će se odvijati u Kuriji i „Guslama“, 12. i 13. decembra, najavila je umetnički rukovodilac, Magdalena Popov.

– Promovisaćemo i Etno-kamp koji održavamo već 22 godine i koji predstavlja najbolji spoj teorije i prakse u ovoj oblasti. Učesnici Konferencije nam dolaze iz pet zemalja, takođe očekujemo i predstavnike ambasada Severne Makedonije i Rumunije i veliki broj veoma uglednih i uvaženih zvanica iz mnogih relevantnih institucija iz regiona – rekla je Magdalena Popov.

Svečano otvaranje zakazano je za utorak, 12. decembar, za 10 sati, u svečanoj sali Kurije. Slede četiri sesije na kojima će učesnici izlagati svoje radove i koje će se paralelno odvijati u prostorijama „Gusala“ i u Narodnom muzeju, od 11.30 i od 12.30 sati. Od 15 sati, takođe u svečanoj sali Muzeja, biće organizovan „Book salon“, predstavljanje knjiga učesnika, svih koji su radili nešto na temu etnomuzikologije, etnokoreologije i primenjenih igara.

Istog dana, od 20 sati, u Muzeju će, na koncertu tradicionalne muzike, nastupiti orkestri Zapadnog univerziteta, odnosno Asocijacije za negovanje banatske kulture iz Temišvara, i orkestar domaćina sa pevačkom grupom i solistima. Sutradan, 13 decembra, od 10 sati, u igračkoj sali „Gusala“ biće održan okrugli sto na temu “Etnomuzikologija, etnokoreologija i etnologija u balkanskim zemljama – aktuelna naučna istraživanja i umetnički pravci“.

Pored „Gusala“ koje će predstavljati umetnički rukovodioci Magdalena i Igor Popov, učešće na skupu potvrdili su predstavnici Saveza Srba iz Temišvara, Univerziteta „Goce Delčev“ iz Štipa, novosadske Akademije umetnosti, Muzičkog instituta SANU, Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja iz Niša, Akademije umetnosti iz Banja Luke i Centra za kulturu – KUD-a „Mijat Mašković“ iz Kolašina.

Iz „Gusala“, takođe, pozivaju sugrađane da prisustvuju predavanjima i muzičkim nastupima u toku Konferencije.

Don`t copy text!