АДЗНМ „Гусле“ биће, наредне седмице, домаћини међународне Конференције на тему етномузикологије, етнокореологије и праксе, прве ове врсте у нашој земљи. Стручни скуп биће одржан у сарадњи са Асоцијацијом за културу Баната из Темишвара која је, ове године, за четврту конференцију, за организатора и домаћина одабрала управо академско друштво из Кикинде, речено је данас на конференцији за медије у „Гуслама“.
– Биће то, по броју пријављених радова и стручњака, један од најозбиљнијих догађаја у југоисточној Европи – рекао је директор „Гусала“, Зоран Петровић. – Ми имамо сталну сарадњу са врхунским стручњацима из региона када су у питању етномузикологија, етнокореологија, етнологија и антропологија као ужа област, као и са историчарима. Неколико година сарађујемо са струковном организацијом из Темишвара, Асоцијацијом за културу Баната у којој су врхунски стручњаци, и Румуни и Срби. Захваљујући томе, имамо и заједничке пројекте са Музичком академијом Западног универзитета у Темишвару и те сарадње произвеле су и овај догађај, јединствен у региону, и веома значајан како елементи нематеријалног културног наслеђа не би остали само у теорији, већ да, у пракси, имају свој даљи живот.
Конференција ће се одвијати у Курији и „Гуслама“, 12. и 13. децембра, најавила је уметнички руководилац, Магдалена Попов.
– Промовисаћемо и Етно-камп који одржавамо већ 22 године и који представља најбољи спој теорије и праксе у овој области. Учесници Конференције нам долазе из пет земаља, такође очекујемо и представнике амбасада Северне Македоније и Румуније и велики број веома угледних и уважених званица из многих релевантних институција из региона – рекла је Магдалена Попов.
Свечано отварање заказано је за уторак, 12. децембар, за 10 сати, у свечаној сали Курије. Следе четири сесије на којима ће учесници излагати своје радове и које ће се паралелно одвијати у просторијама „Гусала“ и у Народном музеју, од 11.30 и од 12.30 сати. Од 15 сати, такође у свечаној сали Музеја, биће организован „Боок салон“, представљање књига учесника, свих који су радили нешто на тему етномузикологије, етнокореологије и примењених игара.
Истог дана, од 20 сати, у Музеју ће, на концерту традиционалне музике, наступити оркестри Западног универзитета, односно Асоцијације за неговање банатске културе из Темишвара, и оркестар домаћина са певачком групом и солистима. Сутрадан, 13 децембра, од 10 сати, у играчкој сали „Гусала“ биће одржан округли сто на тему “Етномузикологија, етнокореологија и етнологија у балканским земљама – актуелна научна истраживања и уметнички правци“.
Поред „Гусала“ које ће представљати уметнички руководиоци Магдалена и Игор Попов, учешће на скупу потврдили су представници Савеза Срба из Темишвара, Универзитета „Гоце Делчев“ из Штипа, новосадске Академије уметности, Музичког института САНУ, Факултета спорта и физичког васпитања из Ниша, Академије уметности из Бања Луке и Центра за културу – КУД-а „Мијат Машковић“ из Колашина.
Из „Гусала“, такође, позивају суграђане да присуствују предавањима и музичким наступима у току Конференције.