Etno kamp i FENOK neguju tradicionalnu muziku i igru

Etnokamp i FENOK u organizaciji Akademskog društva za negovanje muzike „Gusle“ biće održan od od 23. do 30. jula. Kikinda će biti domaćin studentima muzičkih akademija i srednjoškolcima muzičkih škola iz Beograda, Novog Sada, Banja Luke, Subotice, Sombora i Kikinde. Studijsko istraživanje muzičko-tradicionalnog folklora Banata koje se već 22 godine organizuje u okviru etno kampa koristi se za seminarske, diplomske i master radove studenata, kao i za pisanje različitih knjiga. “Gusle” su domaćin kampu koji je proglašen za istraživačku stanica folkloristike, rekao je direktor Zoran Petrović.

-Reč je o projektu koji je započet 2002. godine i smatra se najuspešnijim ove vrste u Srbiji. U protekle 22 godine mnogo koristi za društvo i kulturni život grada donele su ove manifestacije, a podsetiću da smo doprineli i otvaranju smera vaspitač za tradicionalne igre u kikindskoj Visokoj strukovnoj školi. Očekujemo da ćemo naredne godine privesti kraju transformaciju društva koje bi trebalo da postane pokrajinska institucija kulture što je veliko priznannja za naš rad, ali i podstrek i podrška kulturnom životu Kikinde – napomenuo je Petrović.

Istraživanja  se baziraju na muzičkom tradicionalnom folkloru Banata odnosno na igračkoj, pevačkoj i muzičkoj tradiciji našeg kraja i šireg okruženja. Veliki deo terena već je istražen, ali potreba da se istražuje živa tradicije postoji i dalje. Komparativnom analizom saznaje se šta je ostalo, šta se promenilo, da li je nešto nestalo, napomenula je umetnički rukovodilac Magdalena Popov.

-Istražuje se srpski, mađarski i rumunski Banat sa tendencijom  da se proširimo na čitavu Vojvodinu. Osim toga organizovaćemo i brojna predavanja eminentnih stručnjaka etnokoreologa, etnologa i etnomuzikologa, a svakog dana petnaestak studenata očekuju igračke, pevačke i muzičke radionice. Mentor kampa je dr Dragica Panić sa banjalučke Akademije umetnosti, a komentor je umetnički rukovodilac „Gusala“ Igor Popov. U sredu organizujemo i promociju knjige „Igre i običaji Srba u Pomorišju“  Igora Popova koja je nastala kao direktan produkt etno kampa. Poseban deo kampa posvetićemo i preminuloj dr Seleni Rakočević koja je od početka bila  sa nama, a za sobom je ostavila značajna istraživanja i radove – dodala je Magdalena Popov.

Međunarodni festival orkestara FENOK, kao zasebna manifestacija, takođe slavi 22. rođendan. Do sada je okupila više od 150 orkestara i ansambala. Pored muzičkih radionica i prezntacija za goste i koncertima koji afirmišu muzičku tradiciju naše zemlje i zemalja učesnica moći će svako veče da uživaju sugrađani od utorka, 25. jula u 20 sati u dvorištu Kurije.

-Imaćemo goste iz Bugarske, Turske, Rumunije, Bosne i Hercegovine i više domaćih ansambala. Prvo veče rezervisano je za koncert folklora i sa našim gostima folklornim ansamblom „Vila“ iz Novog Sada nastupiće članovi „Gusala“. Drugi koncert iste večeri biće nastup orkestra „Đerđevdan“ iz Bugarske. Naredne večeri nastupaju pevačka grupa etno kampa, a na sceni će se zajedno predstaviti  i gosti iz Bugarske i orkestar „Gusala“. Četvrtak je rezervisan za beogradski Etno akademski narodni orkestar, muzičari Akademije iz Temišvara i turski anasmbl iz Istanbula, dok će se u petak publici predstaviti rumunski tamburaši i poljski vokalni kvartet. U subotu ponovo nastupaju Turci i Poljaci, ali i tenor Saša Petrović. Poslednjeg dana, u nedelju, bend „Vord ap“ održaće odličan pop-rok koncert. – precizirao je Petrović.

Pokrovitelj je grad Kikinda , a finansijsku podršku pružio je i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

 

Mesto susreta teorije i prakse

Etno kamp je mesto na kom se susreću teorija i praksa jer studenti imaju priliku da se upoznaju sa onim šta će raditi pošto završe fakultete. Sva istraživanja se arhirviraju i smatra se da je arhivska građa „Gusala“ jedna od najvrednijih te vrste u našoj zemlji. U okviru projekta nematerijalnog kulturnog nasleđa čiji je nosilac bio grad ogroman posao već je završen.

 

 

Don`t copy text!